Anasayfa Haber Bülten Minecraft RTX Açık Beta Bu Hafta Başlıyor

Minecraft RTX Açık Beta Bu Hafta Başlıyor

Dünya çapındaki Minecraft oyuncuları artık kendi dünyalarını daha canlı deneyimleyebilecek. Minecraft RTX’in bu hafta yayınlanacak Windows 10 açık betası, oyuna daha gerçekçi gölgeler, aydınlatmalar ve canlı renkleri getiriyor.

Yeni nesil ışın izleme ve yapay zekayı Minecraft’a getirmek için Mojang Studios ile birlikte çalıştıklarını ve sonuçların gerçekten şaşırtıcı olduğunu ifade eden NVIDIA Oyun Başkan Yardımcısı Jeff Fisher, “Topluluklarda Minecraft RTX için inanılmaz bir heyecan var ve onların neler yaratabileceklerini görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Perşembe günü, Pasifik saatiyle 10: 00’da Windows 10’daki Minecraft oyuncuları, gerçek zamanlı ışın izleme, daha gerçekçi malzemeler ve NVIDIA DLSS 2.0 içeren yeni nesil grafikleriyle merakla beklenen ücretsiz oyun güncellemesinin beta sürümünü indirebilecek. NVIDIA ayrıca oyunculara Minecraft Marketplace’ten ücretsiz olarak indirebilecekleri altı yeni Minecraft dünyası sunacak ve gerçek zamanlı ışın izleme uygulandığında Minecraft’ta nelerin olabileceğini deneyimlemelerini sağlayacak.

Minecraft’ın geliştiricileri, NVIDIA, Microsoft ve Mojang Studios’la birlikte, oyunun Windows 10 sürümüne Path Tracing olarak bilinen bir ışın izleme biçimi eklediler. Path Tracing, ışığın bir sahne boyunca aktarılma şeklini simüle ediyor ve rasterleştirilerek veya hibrit oluşturucular kullanılarak ayrı ayrı uygulanan birçok farklı efekt türü için aydınlatma hesaplamalarına yönelik birleşik bir model sunuyor. Bunların içinde şunlar yer alıyor:

⦁ Güneş, gökyüzü ve çeşitli ışık kaynaklarından doğrudan aydınlatma
⦁ Gerçekçi sert ve yumuşak gölgeler
⦁ Işıma taşı ve lav gibi yüzeylerden yayılan aydınlatma
⦁ Global aydınlatma
⦁ Suda ve metalik yüzeylerde doğru yansımalar
⦁ Cam, su ve buz gibi şeffaf malzemelerdeki yansıma ve kırılmalar
⦁ Hacimsel sis ve hafif sütunlar
Işın izleme Minecraft’a endüstri standardı Microsoft DirectX 12 Ultimate API’si kullanılarak eklendi. NVIDIA GeForce RTX ™ GPU’lar, oyunların gerçek zamanlı olarak ışın izlemesine izin veren özel ışın izleme çekirdeklerine sahip tek GPU’lardır.

Yeni Fiziksel Tabanlı Materyal Sistemi

Minecraft’taki inşa blokları şimdi fizik temelli renderlama (PBR) olarak bilinen bir teknik olan ve gerçek yaşamı taklit eden materyal özellikleriyle yükseltiliyor. PBR sistemi, ışık emisyonu, pürüzlülük, derinlik ve metaliklik için materyal özelliklerini destekliyor ve bu ışın izlemeyle birleştirilerek Minecraft’ta yeni olasılıklar ve yaratma yolları açan yansımalar, kırılma, yarı saydamlık, şeffaflık ve küresel aydınlatma gibi aydınlatma efektlerini etkinleştiriyor.

Ayrıca Minecraft RTX DLSS 2.0’la birlikte geliyor. RTX Tensör Çekirdekleri ile güçlendirilen DLSS 2.0, oyunlar için güzel, keskin görüntüler oluştururken kare hızlarını artıran gelişmiş bir derin öğrenme sinir ağı olarak göze çarpıyor. Bu Minecraft RTX’de kullanılan tam Path Tracing teknolojisini desteklemek için 1.7 kat daha yüksek kare hızları sağlayan performans boşluğu sunuyor.

Altı yeni dünya, oyun içi Minecraft Marketplace’ten ücretsiz olarak indirilebilir olacak ve şunları içerecek:

⦁ Aquatic Adventure RTX – Dr_Bond
⦁ Color, Light and Shadow RTX – PearlescentMoon
⦁ Crystal Palace RTX – GeminiTay
⦁ Imagination Island RTX – BlockWorks
⦁ Neon District RTX – Elysium Fire
⦁ Of Temples and Totems RTX – Razzleberries

Minecraft RTX bu yılın sonunda Windows 10’da Minecraft’a sahip olan kullanıcılara ücretsiz bir güncelleme olarak sunulacak. Oyuncuların 16 Nisan’da Xbox Insider Hub’ı üzerinden Minecraft Windows 10 RTX beta sürümüne kaydolmaları gerekecek. Hazırlanan beta dünyaları da 16 Nisan’da Minecraft Marketplace’ten ücretsiz olarak indirilebilir olacak. Oyuncular Minecraft RTX’i deneyimleyebilmek için GeForce RTX 2060 GPU veya daha üstü bir ekran kartına ve en son NVIDIA Game Ready Sürücüsüne ihtiyaç duyacak.