Anasayfa Makale VMware macOS Catalina Kurulum Rehberi

VMware macOS Catalina Kurulum Rehberi

VMWare Workstation ile sanal bilgisayara macOS Catalina 10.15 sürümünü kuruyoruz.

Her yıl güncellenen macOS’un bu yıl çıkan sürümü Catalina idi. Her yeni macOS sürümü ile birlikte VMware Workstation içerisine nasıl kurulum yağacağınızı anlatıyoruz. Bu yıl da rehberimizi VMWare Workstation Pro 15.5 sürümünü kullarak hazırlıyoruz. Rehberde hem en güncel macOS hem de en güncel VMWware Workstation ile Windows 10’da macOS Catalina çalıştırıyoruz.

Peki sanal makineye macOS kimler için? Yazılım geliştiriciler ellerinde bir MacBook olmasa da VMware içinde Xcode ile kullanabilirler. İşlemcilerdeki gelişmiş sanallaştırma teknolojileri ve güncel VMware sürümü ile Catalina epey tepkisel çalışmakta. Tabii ki bir Hackintosh kadar iyi çalışmıyor.

Bir başka kullanım alanı da macOS’u deneyimlemek isteyen kullanıcılar. Clover veya OpenCore bootloader ile uğraşmak istemiyorsanız PC’de macOS denemek için en iyi yöntemlerden biri sanal bilgisayar yazılımı ile kurmak. Evet, %100 grafik hızlandırma söz konusu değil lakin yine de kayda değer bir performans elde ediyor ve 4K gibi yüksek çözünürlüklere çıkabiliyorsunuz.

macOS Catalina Sanal Bilgisayar Gereksinimleri

  • Sanallaştırma destekli Intel/AMD işlemci: Eskiden sadece Intel işlemciler için destek vardı lakin AMD sistemlere de artık kurabilirsiniz.  Bunun için buradaki imajımızı kullanabilirsiniz. Intel tarafınmda Virtualization destekli, Core 2 Duo veya sonrası bir işlemci gerek. İşlemcinizin bu desteğe sahip olup olmadığını öğrenmek için Intel’in sayfasına girip işlemci modelinizi aratmanız yeterli. Ek olarak bu özelliğin BIOS’ta devrede olması gerekiyor. BIOS’a girip Intel Virtualization Technology ayarını Enable yapmanız genelde yeterli. Daha gelişmiş sanallaştırma için VT-D‘yi de açabilirsiniz.
  • 64 Bit İşletim sistemi: 32 Bit devri sona erdi. macOS da zaten 64 Bit bir işletim sistemi ve bu bağlamda çalışabilmesi için sanal makinenin kurulu olduğu işletim sisteminin de 64 Bit olması şart. İşlemciniz 64 Bit desteklemiyorsa sanal makinede Catalina kullanamazsınız. İşlemcinizin 64 Bit desteği olup olmadığını öğrenmek için Intel’in bu sayfasını ziyaret edebilir ya da bu programı kullanabilirsiniz.

Yazılım Gereksinimleri

  • VMware Workstation: İsterseniz deneyebilir, isterseniz de satın alabilirsiniz. Her halükarda en güncel 15.5 sürümünü kullandığınızdan emin olun. Biz bu rehberde 15.5.2 build-15785246 sürümünü kullandık.
  • VMware Unlocker: VMware’e macOS kurulabilmesi için bu ufak programı indirip win-install.bat dosyasını yönetici olarak çalıştırmanız şart.
  • macOS Catalina ISO Dosyası: Technopat Sosyal’den edinebilirsiniz.
  • VMware Tools: Daha yüksek bir performans için VMware Tools olmazsa olmaz. VMware’in kendi sitesinden indirebilirsiniz.
  • Config Dosyası Güncellemesi: vcpu-0 hatası almanız durumunda Config dosyanızın (VMX) başına şu kodu eklemeniz gerekmekte:
    smc.version = "0"

Bütün gereksinimleri tamamladıysanız macOS Catalina’yı sanal bilgisayara kuralım!

XCode ile iOS Programlama Dersini İndirimli almak için tıklayın…

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.