Anasayfa Haber NVIDIA ve ARM Satın Alım Anlaşması Çin Engeline Takılabilir

NVIDIA ve ARM Satın Alım Anlaşması Çin Engeline Takılabilir

NVIDIA ve ARM Satın Alım Anlaşması

Eski Lenovo baş mühendisi Ni Guangnan, Çin Ticaret Bakanlığı’nın NVIDIA ve ARM satın alım anlaşmasını reddedeceğine inanıyor.

NVIDIA, geçtiğimiz haftalarda yonga tasarımcısı ARM’yi rekor bir ücretle bünyesine katmıştı. Çok uluslu şirketleri baz alan birleşmeler ve satın almalarda ödeme işin en kolay kısmı. İşin zor tarafı ise büyük pazarlarda rekabet ve tekel konusu. Anlaşma her ne kadar sağlanmış olsa da, NVIDIA ve ARM tarafı dünyanın birçok ülkesinden yasal onay almalı.

Görünüşe göre NVIDIA ve ARM anlaşması, ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşının içine karışacak ve Pekin, anlaşmanın onayını ABD’ye karşı bir pazarlık kozu olarak kullanacak.

Bir Reuters raporuna göre ARM, 2002 yılında Çin endüstrisine girdi ve şu anda pazarda baskın bir konuma sahip. Ayrıca gelirinin yaklaşık %20’lik bir kısmını Çin’li müşterilerden karşılıyor. ARM UK’in bir yan kuruluşu olan ARM China’nın web sitesine göre, aralarında Huawei’nin de bulunduğu 200 Çin kaynaklı lisans sahibi, Eylül ortası itibarıyla 19 milyardan fazla cihaz sattı.

Çinli bilgisayar devi Lenovo Group’un eski baş mühendisi, Pekin’in NVIDIA-ARM satın alım anlaşmasını engelleyebileceğine inanıyor. Çünkü bu satın alım işlemiyle birlikte ARM, artık ABD kaynaklı bir şirket olan NVIDIA bünyesine katılmış oldu. Bu bağlamda ABD’nin özellikle Huawei’ye sıkı yaptırımlar uyguladığını ve hatta son dönemde Çinli yonga üreticisi SMIC’i hedef aldığını duymuştuk. Çin’in endişesi ise ARM satın alımıyla birlikte teknolojilerin bu yaptırımlar listesinin arasına girmesi.

Sonuç olarak yakın zamanda Çin’in tekel düzenleyicisi, çip tasarım araçlarının tedarik süreci için bir tekel yaratabileceği gerekçesiyle bu anlaşmayı engellemek için elinden geleni yapabilir. Bunun haricinde, dediğimiz gibi süregelen bu ticaret savaşı içinde bir pazarlık hamlesi olarak kullanabilirler.