Anasayfa Haber Sinematik Birinci Şahıs Görüşü Sunan DJI FPV Tanıtıldı

Sinematik Birinci Şahıs Görüşü Sunan DJI FPV Tanıtıldı

DJI FPV

DJI FPV adlı drone hız, güç ve kontrol özellikleri ile dikkat çekmeyi başarıyor.

DJI tarafından FPV gözlükleri ile çalışabilen ve sinematik birinci şahıs görüşü sunan yeni bir drone modeli tanıtıldı. Şirket, DJI FPV ile birinci şahıs drone deneyimini çok daha basit ve daha erişilebilir hale getirmek istiyor.

DJI yeni drone modeli için hibrit tabirini kullanıyor. Bunun sebebi ise drone’un sinematik FPV cihazlar ile yarış drone’larının öne çıkan özelliklerinin bir araya getirilmesi. Ürünün kutusundan yeni nesil gözlükler çıkarken, tek elli hareket kontrol cihazı ise opsiyonel olarak sunuluyor. DJI Virtual Flight uygulaması ise yeni başlayanlara uçmayı öğretiyor.

DJI FPV’nin beceriye dayalı çeşitli uçuş modları bulunuyor. Bu modların yeni başlayanlardan ustalara kadar hitap ettiği ifade ediliyor. Tabii ki moda göre uçuş yardım özellikleri de değişkenlik gösteriyor.

140 km/s gibi ciddi bir maksimum hız sunabilen FPV yine de yarış drone’u konusunda rakiplerinden yavaş olsa da, ivme konusunda öne çıkmayı başarıyor. 0-100 km/s hıza sadece 2 saniyede çıkan drone tek şarjla 20 dakikaya kadar uçuş süresine sahip.

150 derecelik görüş alanına sahip bütünleşik kamera saniyede 60 kare hızında sabit 4K çekim yapabiliyor. Ayrıca, 1080p ile saniyede 120 kare ile ağır çekim de mümkün. Drone’da GoPro RockSteady sabitleme sisteminin kullanıldığını da belirtelim. Görüntüler ise hem H.265 hem de H.264 ile saklanabiliyor.

FPV gözlükler görüntülerin gerçek zamanlı izlenmesi için uzun menzilde çalışabiliyor ve kararlı, düşük gecikmeli bir sinyal bağlantısı vadediyor. Drone’un menzilinin ise 10 kilometre olduğunu belirtelim. Ayrıca FPV, videoları 50 Mbps bit hızında iletebiliyor ve gözlük farklı görüntüleme seçenekleri sunabiliyor. Güzel bir özellik ise seyirci modu ile sekiz adede kadar gözlük setine bağlanılmasına izin verilmesi. Böylece bir diğerlerinin pilotun görüşünü paylaşmasına da olanak sağlanmış oluyor.

DJI FPV standart paketi 1.299 dolar fiyat etiketi taşıyor. Ek 2 pil ve özel bir şarj istasyonu içeren Fly More kiti bu fiyata 299 dolar daha ekliyor. Hareket kontrol cihazı da ayrıca 199 dolar.

DJI geçtiğimiz aylarda ise Mini 2 drone modelini duyurmuştu.