Anasayfa Haber TSMC, Otomobil Çipi Talebine Yetişebileceklerini İddia Etti

TSMC, Otomobil Çipi Talebine Yetişebileceklerini İddia Etti

TSMC Otomobil Çipi

TSMC başkanı Mark Liu, otomobil çipi taleplerine Haziran ayı sonuna kadar yetişebileceklerini söylüyor.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd ya da kısa ve bilinen adı ile TSMC’nin başkanı Mark Liu, CBS’e verdiği demeçte, Haziran ayı sonuna kadar otomobil üreticisi müşterilerinin otomobil çipi taleplerinin minimum gereksinimlerini karşılayabilmeyi beklediklerini açıkladı.

Dünyanın dört bir yanındaki otomobil üreticilerinin çip sıkıntısından dolayı montaj hatlarını bile kapatmak zorunda kaldığını belirtelim. Durumun bu hale gelmesinde eski ABD yönetiminin Çinli çip fabrikalarına yönelik eylemleri de etkili olmuştu.

Gelişen yarı iletken endüstrisine ev sahipliği yapan Tayvan, bu sorunu çözme çabalarının merkezi durumunda ve yonga üreticileri de kapasiteyi artırma sözü verdiler. CBS kanalının 60 Minutes programına konuşan TSMC Başkanı Mark Liu, çip kıtlığını ilk olarak Aralık ayında duyduklarını ve ertesi ay otomobil üreticileri için mümkün olduğu kadar işleri sıkı tuttuklarını açıkladı. Liu, “Bugün, iki ay ileride olduğumuzu ve müşterilerimizin minimum gereksinimlerini Haziran ayı sonundan önce karşılayabileceğimizi düşünüyoruz” diyor. Öte yandan, otomobil çip sıkıntısının iki ay içinde biteceğini mi kastettiği sorulduğunda Liu’nun cevabı olumsuz. TSMC başkanı, özellikle araba çiplerinde tedarik zincirinin uzun ve karmaşık olduğunu ayrıca, tedariğin yaklaşık yedi ila sekiz ay sürdüğünü de sözlerine ekliyor.

Çip kıtlığı ilk olarak otomobil üreticileri tarafından dile getirilmişti. Daha sonra kıtlık tüketici elektroniği gibi diğer sektörlere de sıçradı.

Bu arada Intel, TSMC ve NVIDIA çip kıtlığı için en erken 2023 yılına işaret etmişti.