Anasayfa Haber Facebook, Kameralı Akıllı Saat Üzerinde Çalışıyor Olabilir

Facebook, Kameralı Akıllı Saat Üzerinde Çalışıyor Olabilir

Facebook Akıllı Saat
Facebook smartwatch

Facebook, ilk akıllı saat modelini ayrılabilir ekran ve kameralar ile donatacak.

Facebook tarafından son birkaç yıldır bir akıllı saat üzerinde çalışıldığına dair iddialar bulunuyor. Son olarak The Verge, Apple Watch ile rekabet edecek cihaz hakkında yeni detaylar paylaştı. Facebook akıllı saatin Facebook, Instagram ve WhatsApp platformlarında paylaşmak üzere fotoğraf ve video çekmek için iki dahili kameraya sahip ayrılabilir bir ekrana sahip olacağı söyleniyor.

Akıllı saatin ekranının ön tarafında bir kamera görüntülü aramalar için kullanılabilecekken, arka taraftaki 1080p kamera ise saat gövdesi paslanmaz çelik saat çerçevesinden ayrıldığında fotoğraf çekmek için kullanılabilecek. Facebook’un sırt çantaları gibi saatin kamera göbeği kısmına takılabilen aksesuarlar oluşturmak için diğer şirketlerle birlikte çalıştığı da bilgiler arasında.

Akıllı saatle ilgili önceki söylentiler, akıllı telefon gerektirmeyen hücresel bir bağlantıya sahip olacağını ve kullanıcıların Messenger ve WhatsApp gibi Facebook servisleriyle mesaj gönderebileceğini öne sürmüştü. Cihazın ayrıca kalp atış hızı sensörü gibi yerleşik sağlık izleme özelliklerine sahip olması bekleniyor. Akıllı saatin Android’in özel bir sürümünü çalıştıracağı da söyleniyor. Saatin ileriki modellerinin artırılmış gerçeklik gözlükleri için bir giriş cihazı olabileceği de belirtelim.

Veri toplama ve gizlilik anlamında Facebook’un pek de iyi olmayan sicilini göz önüne aldığımızda, kullanıcıların Facebook tarafından tasarlanmış, kameralar ve mikrofonla donatılmış bir akıllı saati kullanmakta tereddüt etmesi de mümkün.

Facebook’un önümüzdeki yaz yeni akıllı saatini piyasaya sürmeyi hedeflediği ve fiyatının yaklaşık 400 dolar olabileceği iddia ediliyor.