Anasayfa Haber Yenilenmiş iPad Mini Sonbaharda Piyasaya Sürülebilir

Yenilenmiş iPad Mini Sonbaharda Piyasaya Sürülebilir

Yeniden tasarlanan iPad Mini, daha ince çerçevelere ve daha büyük bir ekrana sahip.

Bloomberg’den Mark Gurman, Apple’ın dokuz yıllık tarihindeki en büyük yeniden tasarım olma özelliğini taşıyan yeni bir iPad Mini’yi bu sonbaharda piyasaya sürmeyi planladığını bildiriyor. Yeni cihaz, daha ince çerçevelere, daha büyük bir ekrana ve daha hızlı bir performansa sahip olacak. Ayrıca iPad Mini’nin yeni tasarımının, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen iPad Air’e benzer bir tasarım olacağı da söyleniyor. Böylelikle, 2012’deki ilk tanıtılışından bu yana tasarımı oldukça tutarlı kalan iPad Mini için büyük bir değişim kapıda olabilir.

Apple’ın en küçük tableti iPad Mini ile ilgili geçtiğimiz ay çıkan söylentiler, tabletin daha ince çerçevelere sahip olmak için “Home” düğmesinin kaldırılabileceğine işaret etmekteydi. Bugün çıkan haberler, bu söylentiyi doğrular nitelikte. Ayrıca, yeni tasarımın iPad Air tarzı bir tasarıma sahip olacağı söylendiğinden, yan tarafa monte edilmiş güç düğmesine yerleşik bir Touch ID sensörü de yenilenmiş tasarımda yer alabilir. Analist Ming-Chi Kuo, geçtiğimiz yıl Apple’ın bir sonraki iPad Mini’sinin, her zaman sahip olduğu 7.9 inç ekranının büyüyeceği ve yeni tasarımda 8.5 ila 9 inç boyutuna getirileceğini belirtmişti. Kuo ayrıca, iPad Mini’nin iPad Pro‘ya benzer şekilde bir mini LED ekrana sahip olacağını da belirtiyordu. Yenilenmiş tasarımlar, bu söylentileri kanıtlayabilir.

Yeni iPad Mini, daha hızlı bir A12 işlemci barındıracak. Ayrıca tasarım, Apple Pencil kalemi için destek ekleyen 2019 tasarımının ardından tabletin 6.nesil tasarımı olma özelliğini de taşıyor. Gurman bunların yanı sıra, Apple’ın yeni bir iMac üzerinde çalıştığını da belirtmekte. Yeni iMac, 24 inçlik modeline göre daha büyük bir ekrana sahip olacak ve Apple Silikon ile gelecek. Cihaz böylelikle, mevcut Intel 27 inçlik modelin yerini alacak.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi