Anasayfa Haber NVIDIA Hopper Mimarili GPU’lar, Çoklu Yonga Tasarımıyla Geliyor

NVIDIA Hopper Mimarili GPU’lar, Çoklu Yonga Tasarımıyla Geliyor

Yeni sızıntılara bakarsak MCM tasarımına sahip Hopper ailesi yakında geliyor. Kesin bir tarih verilmese de beklentiler 2022 yılının ortalarını gösteriyor.

NVIDIA’nın yeni Hopper mimarisinden aylar öncesinde söz etmiştik ancak bilgilerimiz oldukça kısıtlıydı. Bu mimari çok yüksek ihtimal yüksek performanslı bilgi işlem alanında kullanılacak.

Hopper, Intel’in Xe-HPC ve AMD’nin CDNA2‘sine rakip olacak ve MCM (Çoklu Yonga Modülü) tasarımına sahip olacak. Yüksek performanslı GPU’lar, muhtemelen TSMC’nin 5nm üretim teknolojisiyle üretilecek. Ayrıca kağıt üzerinde düşünecek olursak, mevcut NVIDIA A100’e göre 2.6 kat performans artışı sunabilecek 288 mikro işlemciye sahip olabileceği söyleniyor. Hatta bu akış işlemcileri, MCM tasarımıyla birlikte iki ayrı çip içerisine dağılacak.

Yeni nesil GPU’ya sahip ilk ekran kartları 2022 yılının ortalarında bekleniyor. Veri merkezlerinde kullanılacak hızlandırıcının ismi NVIDIA H100 şeklinde olabilir ve mevcut A100 modelinin yerini alacak diyebiliriz.

Daha önce belirttiğimiz gibi, Hopper mimarisi oyun kartları için tasarlanmıyor. RTX 4000 serisi olarak bekleyebileceğimiz oyun GPU’ları ise muhtemelen Ada Lovelace kod adıyla gelecek. Yani mevcut Ampere mimarisinin yerini alacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.