Anasayfa Haber AMD ve Valve, Steam Deck Performansını Artırmak İçin Sürücü Geliştiriyor

AMD ve Valve, Steam Deck Performansını Artırmak İçin Sürücü Geliştiriyor

AMD ile ortak hazırlanacak olan yeni sürücü, konsolun oyun performansı için büyük önem taşıyor.

Valve, yakın bir tarihte AMD bileşenlerden oluşan, RDNA 2 GPU’lu ve özel bir Zen 2 Ryzen CPU kullanan Steam Deck taşınabilir oyun konsolunu tanıtmıştı. Bildiğiniz gibi bu konsol Linux tabanlı Arch işletim sistemi tarafından destekleniyor.

Phoronix‘in yeni raporuna baktığımızda, AMD ve Valve’ın Steam Deck’in Linux’u daha iyi çalıştırması için yeni bir sürücü üzerinde mesai harcadığı söyleniyor. Bu sürücüler oldukça önemli zira bu konsol orijinalinde Linux tabanlı. Bu sebeple olumlu bir oyun deneyimi sağlamak için yazılımın mümkün olduğunda optimize olması gerekli.

Valve Steam Deck Oyun Konsolu2

AMD, 15-17 Eylül tarihleri ​​arasında gerçekleşecek olan X.org Geliştirici Konferansı’nda (XDC) yeni sürücüler üzerindeki çalışmaları açısından daha fazla ayrıntı paylaşacak. Öyle ki burada AMD ve Valve iş birliğinin farklı konulara uzanıp uzanmadığını da öğrenebiliriz.

Hatırlarsanız Valve, Steam Deck’in tüm Steam oyunlarını oynatabildiğini açıklamıştı. Ancak bu noktada üreticinin 1280×800 çözünürlükte 30 FPS’i hedeflediğini not düşelim. AMD’nin konsola özel bir sürücü tasarlamaya karar vermesi ise bu konuda oldukça önemli.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.