Anasayfa Haber RAM Fiyatları Dünya Genelinde Düşüşe Geçti

RAM Fiyatları Dünya Genelinde Düşüşe Geçti

DDR4 bellek fiyatları, özellikle Avrupa ve ABD pazarında önemli ölçüde düşüş gösterdi.

DRAM fiyatları, hem Amerika hem de Avrupa pazarlarında %5 ile %10 oranında düşüş eğilimi göstermeye başladı. Cowcotland tarafından yayınlanan bir raporda Corsair ve G.Skill gibi belleklerde fiyatların bu ay 5-15 euro düştüğü zaten bildirilmişti. ABD’de ise bir bütün olarak 16 GB ve 32 GB bellek kitlerinin fiyatlarının ortalama 10–30 dolar arasında düştüğü görülüyor.

CowCotland, Trident Z ve Vengeance serileri de dahil olmak üzere çeşitli G.Skill ve Corsair ürünleri için fiyat çizelgelerini inceledi. G.Skill’in 2x8GB Trident Z ve 2x4GB Aegis gibi bazı kitlerin fiyatı sadece 1-3 euro aralığında düştü. Ancak G.Skill Trident Z 2×8 GB 3000 MHz, Corsair Vengeance LPX 2x8GB 3200 MHz ve G.Skill Trident Z 2×8 GB 4000 MHz gibi birçok model, genel olarak 15-20 euroya kadar büyük düşüşler gösterdi.

ABD’deki PCPartPicker’a göre 32 GB ve 16 GB belleklerde yine aynı fiyat indirimleri yaşanıyor. Özellikle Corsair’in 2×8 GB LPX ve RGB Pro 3200MHz CL16 kitleri, Temmuz’dan bu yana yaklaşık 10–20 dolar gibi önemli bir oranda düştü. LPX serisi bellekler birkaç hafta öncesinde 90 dolarken şu anda 70 dolar civarında seyrediyor. RGB Pro ise Temmuz ayında 101 dolardan satılırken, Ağustos’ta 88 dolara kadar düştü.

Özetleyecek olursak, genel anlamda daha çok satılan popüler modellerin fiyatlarında fiyat düşüşü olduğunu belirtelim. Daha az satılan yüksek frekanslı belleklerin fiyatları ise nispeten sabit kalıyor.

Yaklaşık bir hafta öncesine kadar DRAM fiyatlarının son çeyrekte düşüşe geçeceğini bildirmiştik. Fiyatlardaki bu indirimlerin ne kadar süreceğinden emin değiliz. Ancak düşmeye başladığını görmek biz tüketiciler için gerçekten güzel. Yılın geride kalan aylarında RAM ve SSD fiyatları istikrarlı bir şekilde yükselmişti. Şimdi ise düşüşlerin başladığını söyleyelim. Ayrıca DDR5 bellekler tanıtılmaya başladı ve önümüzdeki birkaç ay içerisinde yaygınlaşmaya başladığını göreceğiz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.