Anasayfa Haber 16 Çekirdekli Core i9-12900K, Testlerde 5.1 GHz Hıza Ulaştı

16 Çekirdekli Core i9-12900K, Testlerde 5.1 GHz Hıza Ulaştı

Alder Lake serisi işlemciler, yüksek performanslı ve düşük güçlü verimlilik çekirdeklerini bir arada bulunduruyor. Core i9-12900K’da bulunan güçlü çekirdekler 5.3 GHz gibi seviyeleri görürken, verimlilik çekirdeklerinin 3.9 GHz hızlarına ulaşması bekleniyor.

Intel’in yeni amiral gemisi olmaya hazırlanan Core i9-12900K, SiSoftware Sandra testlerinde ortaya çıktı. 12. nesil Alder Lake platformunun en üst seviye modeli, bu kez çok daha yüksek saat hızları ve performans değerleriyle ön plana çıkıyor.

SiSoft yazılımı, işlemciyi hem Golden Cove (P-Core) hem de Gracemont (E-Core) çekirdeklerinin ayrıntılı frekans hızlarıyla birlikte listeliyor. Core i9-12900K Alder Lake-S işlemci, 16 çekirdek ve 24 iş parçacığına sahip. Bu 24 iş parçacığının 16’sı yüksek performanslı, 8’i ise düşük performanslı verimlilik çekirdeklerinden geliyor.

CPU, P-Core’da (Golden Cove) çekirdek kümesi başına 3 MB ve E-Core’da (Gracemont) her küme için 3 MB olarak düzenlenmiş 30 MB L3 önbelleğe sahip. Bu da her biri 4 E-Çekirdeği içeren iki kümeli P-Core’lar için 24 MB ve E-Core’lar için 8 MB önbellek ayrıldığı anlamına gelmekte.

Frekans hızlarına gelince, performans çekirdeklerinin 3.2 GHz taban ve 5.3 GHz boost frekansına sahip olması bekleniyor. E-Core olarak bilinen verimlilik çekirdekleri ise sırasıyla 3.0 GHz taban ve 3.9 GHz boost saatine ulaşabilir. Bu saatlerin tek çekirdek için olduğunu not düşelim. Tüm çekirdeklerde ise performans çekirdekleri için 5.0 GHz ve düşük güçlü çekirdekler için 3.7 GHz gibi hızlar görülecek.

Teste giren Core i9-12900K’nın tüm performans çekirdekleri 5.08 GHz civarında çalışıyordu. Verimlilik çekirdekleri ise beklentilere uygun şekilde 3.6 GHz seviyelerini gördü.

Yeni nesil yonga, DDR5 belleklerle birlikte Intel Alder Lake İstemci platformunda çalışıyordu. Ayrıca genel olarak Alder Lake CPU’larda çekirdekler arası gecikmelerin önemli ölçüde iyileştirildiği söyleniyor. 12. nesil işlemciler muhtemelen Ekim sonlarında duyurulacak ve Kasım ayı içinde piyasaya çıkmaya başlayacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.