Anasayfa Haber PC Health Check Artık Tüm Windows 10 Cihazlara Yükleniyor

PC Health Check Artık Tüm Windows 10 Cihazlara Yükleniyor

Kullanıcıların Windows 11 uyumluluğunu kontrol etmesi için hazırlanan araç, yeni haliyle tüm Windows 10 sistemlere otomatik olarak sunulmaya başladı.

Microsoft’un PC Health Check (PC Sistem Durumu Denetimi) uygulaması ilk olarak Windows 11 için bir uyumluluk aracı olarak kullanıma sunulmuştu. Yakın tarihli bir Windows 10 güncellemesi ise bu uygulamayı tüm Windows 10 sistemlere kurulması için zorluyor.

Aracın en son güncelleme notları, kullanıcıların artık bu yazılımı PC’nin genel durumunu kontrol etmesi için kullanabileceğini gösteriyor. KB5005463 güncellemesiyle PC Health Check (eski adıyla Windows 11 Uyumluluk Aracı) sürüm 2004 ve sonraki sürümü çalıştıran Windows 10 sistemlere yükleniyor. Microsoft bu aracın artık daha genel bir amaca hizmet ettiğini söylüyor lakin Windows 11 sistemlere gelmediğini belirtelim.

PC Health Check üzerinden halen Windows 11 uyumluluğunu kontrol etmek mümkün. Öte yandan yeniliklerle birlikte Sistem Ayarları’ndaki “Hakkında” sayfasına biraz benzetilen uygulama, bilgisayar adı, sistem belleği, birincil depolama sürücüsünün kapasitesi ve yaşı gibi bazı temel bilgiler sunuyor.

Güncelleme notlarında bu aracın otomatik Windows 10 güncellemesinin bir parçası olduğu görülüyor. Ancak PC Health Check’i Microsoft’un Windows 11 sayfasının alt kısmından manuel olarak indirebilirsiniz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.