Anasayfa Haber Intel 12. Nesil İşlemci Özellikleri ve Fiyatı

Intel 12. Nesil İşlemci Özellikleri ve Fiyatı

Hibrit tasarımı, DDR5 desteği, PCIe 5.0 desteği ve yeni LGA1700 soketiyle gelen 12. nesil Intel Alder Lake işlemcilere tüm detaylarıyla bakıyoruz.

Aylar süren sızıntıların ardından Intel, nihayet 12. nesil Alder Lake masaüstü işlemcilerini duyurdu. Kısa zaman içinde yeni nesil yongalarla birlikte Z690 anakart modelleri ve DDR5 bellekler de satışa çıkmaya başlayacak.

Mavi ekip P-Core ve E-Core çekirdekli yeni hibrit tasarım da dahil olmak üzere Alder Lake mimarisi hakkında zaten daha önce bazı ayrıntılar vermişti. Ancak şimdi 4 Kasım’dan itibaren piyasaya sürülecek olan CPU’lar hakkında tüm detaylara sahibiz.

Önceki nesillerde Intel önce mobil işlemcilerini piyasaya sürmüştü, ancak bu 12. nesil ürün ailesiyle birlikte değişecek. Önümüzdeki hafta piyasaya sürülecek ilk CPU’lar hız aşırtmalı “K/KF” serisinden oluşuyor. Serinin geri kalanı ise yılın sonları veya 2022 yılının başlarında tamamlanacak.

Yeni Alder Lake mimarisiyle ile hem performans çekirdeklerini (P-çekirdekleri) hem de verimli çekirdekleri (E-çekirdekleri) içeren yeni bir hibrit tasarım karşımıza çıkıyor. Performans çekirdekleri, Intel’in mevcut yüksek performanslı çekirdeklerinden daha büyük bir yapıdayken mimari geliştirmeler, daha fazla önbellek ve geliştirilmiş özelliklerle birlikte geliyor. Intel, Rocket Lake’de görülen Cypress Cove çekirdeklerine kıyasla bu çekirdekleri için %19’luk bir IPC iyileştirmesi sınacak.

E-core olarak da ifade edilen verimlilik çekirdekleri ise şirketin eski Atom çekirdeklerinin bir revizyonu niteliğinde ve büyük geliştirmeler alıyor. Bu çekirdekler kalıp alanı açısından çok daha küçük olmasına rağmen güç tüketimi açısından daha verimli. Intel, bu çekirdeklerin çoğunlukla arka plan uygulamaları için tasarlandığını, ancak gerektiğinde bazı uygulamalarda çoklu iş parçacığı performansına önemli ölçüde katkıda bulunacağını söylüyor.

Bildiğiniz üzere işlemcilerde önbellekler büyük bir önem taşıyor ve mavi ekip bu alanda yeni bir mimari benimsedi. Her bir P-core 1,25 MB L2 önbelleğe ve her dört E-core grubu 2 MB L2 önbelleğe sahip. Bunun yanında hem P hem de E çekirdekleri 30 MB’a kadar paylaşılan L3 önbelleğe erişebiliyor. Rocket Lake, 8 çekirdekli bir tasarım için 16 MB L3 önbellekte zirveye ulaştı, bu nedenle Alder Lake ile çekirdek sayısı iki katına çıkarken önbellek miktarı da neredeyse aynı seviyede yükseliyor.

Thread Director

Alder Lake’in önemli bir parçası ise Windows 11’in görevleri uygun çekirdeklere dağıtabilmesi ve ayırabilmesi için yardımcı donanım zamanlama özelliği olan Thread Director. Hibrit tasarımda ön planda çalışan yüksek performanslı çekirdekler P-Core ve arka plan görevleri ise E-Core çekirdeklerine yönlendirilmesi gerekiyor. Thread Director (İş Parçacığı Yöneticisi), Windows 11 işletim sistemine bu süreçte yardımcı olacak, geri bildirimler ve metrikler sağlayacak.

Yeni özellik, Alder Lake yongalarında yer alan fiziksel bir birim. Bu yeni birim, Windows gibi standart bir işletim sisteminde hibrit mimarisinin iyi çalışmasını için sisteme bilgi veriyor. Böylelikle işletim sisteminin anlık senaryoya göre doğru kararlar vermesi sağlanıyor ve hangi çekirdeğin kullanılacağı doğru bir şekilde belirleniyor.

Intel 12. Nesil İşlemciler

Intel, üçü K serisi ve üçü KF serisinde olmak üzere altı 12. nesil Core modelini piyasaya sürecek. Temel olarak Core i9, Core i7 ve Core i5 tasarımları kullanıcılara sunulurken Core i3 serisiyle ile ilgili henüz bir gelişme bulunmuyor.

Tüm modeller hız aşırtmayı destekliyor ve entegre grafikler içeren K serisi Xe tabanlı UHD Graphics 770’e sahip. Intel, entegre grafiklerin neler sunacağı konusunda ayrıntıya girmiyor. Tüm Alder Lake yongalar DDR5-4800 ve DDR4-3200 bellek desteği sunarken hangi teknolojiyi kullanacağınızı sizin seçmeniz gerekiyor ve anakart modelini de buna göre belirleyebilirsiniz.

Intel Core i9-12900K

Core i9-12900K, 8 performans ve 8 verimlilik çekirdeğiyle birlikte toplam 16 çekirdek taşıyor. Peki bu yongada neden 32 değil de 24 iş parçacığı mevcut? Verimlilik çekirdeklerinde hiper iş parçacığı bulunmuyor ve ek iş parçacıkları sadece P-core’lardan geliyor. Ek olarak amiral gemisi çipin 30 MB L3 önbellek taşıdığını belirtelim.

Performans çekirdekleri 3.2 GHz ile 5.2 GHz arasında çalışırken, verimlilik çekirdekleri 2.4 ile 3.9 GHz arasındaki frekanslarda çalışmakta. Yani P-core’ların erişebileceği en yüksek frekans önceki nesillere benzerken, E-core’lar daha az IPC’ye sahip olmanın yanı sıra biraz daha düşük saat hızına sahip.

Intel Core i7-12700K

Core i7-12700K ise 25 MB L3 önbelleğe sahip toplam 12 çekirdek ve 20 iş parçacığı taşıyor. 12 çekirdeğin sekizi performans ve dördü performans çekirdeklerinden oluşuyor. Frekans hızı 5.0 GHz ile Core i9 modelinden biraz daha düşük, ancak taban frekansı 3.6 GHz düzeyinde. Verimlilik çekirdekleri ise 2.7 GHz ve 3.8 GHz arasında çalışacak.

Intel Core i5-12600K

Toplam 10 çekirdek ve 16 iş parçacığı barındıran Core i5-12600K ise 20 MB L3 önbelleğe sahip. 10 çekirdeğin altısı performans ve dördü verimlilik çekirdeklerinden meydana geliyor. Performans çekirdekleri 3.7 ve 4.9 GHz arasında çalışırken verimlilik çekirdekleri 2.8 ve 3.6 GHz arasında seyrediyor.

Fiyatlandırma

AMD’nin 16 çekirdekli rakip Ryzen 9 5950X CPU’su 800 dolarlık bir liste fiyatına sahipti. Intel ise 16 çekirdekli Core i9-12900K’yı 589 dolardan fiyatlandırmayı tercih etti. Entegre grafiklerden yoksun olan Core i9-12900KF, 25 dolarlık daha ucuz bir fiyatla çok daha rekabetçi görünüyor.

12700KF, AMD’nin Ryzen 7 5800X’inin şu anki fiyatıyla kabaca aynı olan 384 dolarlık bir fiyat etiketiyle tanıtıldı. Ancak Intel, 5800X gibi yalnızca 8 performans çekirdeği değil, aynı zamanda çok iş parçacıklı performansa iyi bir destek sağlayabilecek dört verimli çekirdek de sunuyor. Öyle ki performans testleri de bu noktada önemli bir rol oynayacak.

Orta segmente geçersek, Core i5-12600KF 264 dolarlık fiyatla çıkış yaptı ve mevcut rakibi Ryzen 5 5600X’in 300 dolarlık fiyatlandırmaya sahip olduğunu hatırlatalım. Öyle ki rekabet yine son tüketiciye yarıyor. Intel’in yeni nesil yüksek performanslı CPU’larla birlikte AMD’den daha düşük fiyatlandırmaya gitmesi önemli bir kazanç.

Alder Lake Platform Özellikleri

Alder Lake CPU’lar, doğrudan işlemciden gelen 20 PCIe hattına sahip. Bunların 16 adedi PCIe 5.0 şeridine ve 4 adedi PCIe 4.0 şeridine ayrılıyor. Buna ek olarak, yeni Z690 yonga seti 12 adede kadar PCIe 4.0 hattı, 16 adede kadar PCIe 3.0 hattı ve ayrıca çeşitli USB bağlantı noktaları için bir yapılandırma sunuyor. Doğrudan CPU’dan gelen hızlı şeritler ve yonga setinin yeni PCIe 4.0 şeritleri, önceki nesillere kıyasla PCIe bağlantısı açısından önemli bir gelişme.

Son nesil çipler önceki Intel soketlerinden daha büyük ve dikdörtgen yapıdaki LGA1700 soket yapısını benimsiyor. İşlemciler Intel’in “kalın IHS + ince STIM” tasarımı” ile birlikte geliyor: kalıp %25 daha ince, lehim termal arayüz malzemesi %15 daha ince ve IHS artık daha kalın.

Hız aşırtmacılar için Alder Lake ile sağlanan birçok özellik var Hem P-core hem de E-core için çekirdek oranları üzerinde tam kontrole ve ayrıca BCLK ve önbellek frekansı üzerinde kontrole sahip olacaksınız. Intel, çekirdek başına etkinleştirme, tam voltaj kontrolleri, AVX ofsetleri vb. gibi şeylerle ilgili ince ayarlar yapmanıza olanak tanıyor. Tüm bunlar, bir hız aşırtma aracı da dahil olmak üzere Extreme Tuning Utility’nin yeni bir sürümünde mevcut olacak.

Şirket ayrıca bellekler için XMP 3.0 teknolojisini de tanıttı. Alder Lake’in DDR5 belleği destekleyen ilk masaüstü platformu olacağını zaten biliyoruz. XMP 3.0 desteği DDR5’e özel olacak ve geliştirmelerle birlikte tık tıkla hız aşırtma imkanı tanıyacak.

Önemli Platform Geliştirmeleri
 • 4800MT/s’ye kadar DDR5 bellek sunan sektördeki ilk işlemciler.
 • Endüstride PCIe 4.0’a göre 2 kata kadar G/Ç çıkışı ve dört adede kadar PCIe 4.0 desteği sunan PCIe 5.0 (16 şeride
 • Azaltılmış gecikme ile artırılmış bellek kapasitesi için 30 MB’a kadar Intel® Akıllı Önbellek (L3) ve 14 MB L2 önbellek.
 • Gecikmeyi, gecikmeyi ve paket kaybını en aza indirmek için endüstri lideri Wi-Fi 6E bağlantısını güçlü oyun ağı teknolojisiyle birleştiren Intel Killer Wi-Fi 6E ile entegre yüksek hızlı kablosuz bağlantı.
 • Harici cihaz genişletme için Thunderbolt 4 evrensel kablo bağlantısı.

Intel 600 Serisi Yonga Seti

12. nesil Intel Core masaüstü işlemcilerinin yanı sıra Intel, artırılmış güvenilirlik ve performans için gelişmiş özelliklere sahip yeni Intel 600 Serisi Chipset’i piyasaya sürüyor. Yeni PCIe Gen 4.0 yolları, yonga seti dışında toplam 28 yol oluşturuyor entegre USB 3.2 Gen 2×2 bant genişliğini ikiye katlıyor. DMI Gen 4.0 özelliği ise çevresel aygıtlara ve ağlara hızlı erişim sağlıyor.

Şirket ilk kez ek RAID kontrolcüleri veya diğer donanım adaptörleri olmadan NVMe tabanlı SSD’lerin PCIe veri yolundan doğrudan kontrolüne ve yönetimine izin vererek depolama kontrolünü basitleştirmek için Intel® Volume Management Device (Intel Birim Yönetim Aygıtı-VMD) desteğini PC yonga setlerine getiriyor.

Performans

Intel, yeni 12. nesil işlemcilerinin oyun için dünyanın en iyisi olduğunu iddia ediyor. Test edilen 31 oyunda Core i9-12900K’nın 11900K’dan ortalama %13 daha hızlı olduğu vurgulanıyor. Bu karşılaştırma testleri GeForce RTX 3090 kullanılarak Yüksek ayarlarla 1080p’de gerçekleştirildi.

Mavililer ayrıca 12900K’nın Ryzen 9 5950X’ten yaklaşık %30 daha hızlı olduğunu belirtiyor. Ancak Intel, bu kıyaslamaların AMD CPU’lar için performans yaması çıkmadan önce Windows 11 işletim sisteminde yapıldığını kabul ediyor. Üretici, DDR4 bellek kullanıldığında 12900K’nın hala “dünyanın en hızlı oyun CPU’su” olacağını iddia ediyor, ancak bunu destekleyecek veriler sunulmuş değil.

Öte taraftan testlerin 11’in sanallaştırma tabanlı güvenlik özelliği etkinken test ettiğini de belirtmekte fayda var. Yakın zamanda Windows 11 ve Windows 10 ile yapılan testlerde VBS özelliğinin oyunlarda Core i9-11900K performansını olumsuz etkilediği ortaya çıkmıştı. Ancak performansın etkilenme düzeyi oyuna bağlı.

Intel, hibrit CPU mimarisiyle yazılımsal tarafta birçok zorluk yaşayacağının farkında ve bu konuda mesai harcıyor. Alder Lake işlemcilerin özellikte oyuncuları yakından ilgilendiren bir uyumsuzluk getirebileceğinden ve eski oyunların işlemcilerde çalışmayabileceğinden bahsetmiştik. Denuvo DRM başlangıçta Alder Lake ile uyumlu değil, ancak Intel bunu düzeltmek için Denuvo ile birlikte çalışıyor ve bunun etkilenen oyunlara bir yama olarak uygulanması gerekecek. Intel, 91 oyunun etkilendiğini ve 32’sinin henüz düzeltilmediğini, ancak bunlardan 16’sının Alder Lake piyasaya sürülmeden önce düzeltileceğini söylüyor.

Verimlilik açısından, Adobe uygulamalarında 12900K ile 11900K karşılaştırıldığında %30’un üzerinde kazançlar elde edildiği ve Autodesk Revit gibi uygulamalarda da benzer kazanımlar sağlandığına dikkat çekiliyor. Mavi takım, tek iş parçacıklı üretkenlik uygulamasında ise UL Procyon’da olduğu gibi en az %15’lik kazançlar bekliyor.

Sunumların hiçbir bölümünde 12. nesil CPU’lar üretkenlik açısından AMD rakipleriyle karşılaştırılmadı. Ayrıca oyunlarda olduğu gibi üretkenlik için dünyanın en iyi çiplerini sunduklarını iddia etmiyorlar. Bu da Intel’in üretkenlik açısından AMD’yi geçme ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor ve 10900K’nın zaman zaman 11900K’dan daha hızlı olduğu ortaya çıkmıştı.

Performans çekirdekleri 10. nesilden %28 ve 11. nesilden %14 daha hızlı sonuç verirken, verimlilik çekirdekleri önemli ölçüde daha verimli olmasına rağmen IPC açısından 10. nesil ile neredeyse eşit seviyede. Aslında Intel, 12900K’nın aynı tepe güç seviyesinde 11900K’dan %50 daha hızlı ve 125W ile sınırlandırıldığında %30 daha hızlı olduğuna inanıyor. başka bir deyişle, bu yeni mimarinin özellikle düşük güç seviyelerinde önemli ölçüde daha verimli olduğuna dikkat çekiliyor.

 • Oyun performansı: Core i9-12900K, Troy: A Total War Saga’da %25’e kadar daha fazla FPS, Hitman 3’te %28’e kadar daha fazla FPS ve Far Cry’da %23’e kadar daha fazla FPS dahil olmak üzere nesilden nesle ciddi performans artışları sağlıyor.
 • İçerik geliştirme tarafında performans sıçraması: Intel, özellikle çok iş parçacıklı performansta geliştirmeler yaptığını söylüyor ve aşağıdaki değerleri paylaştı:
  -%36’ya kadar daha hızlı fotoğraf düzenleme performansı
  -%32’ye kadar daha hızlı video düzenleme performansı
  -%37’ye kadar daha hızlı 3D modelleme performansı
  -%100’e kadar daha hızlı çoklu çerçeve oluşturma
 • En iyi hız aşırtma performansı: Yeni işlemciler, verimli çekirdekler ve DDR5 bellek hız aşırtması da dahil olmak üzere üstün performans özelleştirmesi için hız aşırtma araçları sunuyor. Meraklılar ve oyuncular, en yeni Intel Extreme Tuning Utility (XTU) 7.5’in bir parçası olarak bu yeni platform hız aşırtma özelliklerini deneyebilir. Core i9-12900K ile başlayan XTU, kilidi açılmış 12. nesil işlemciler için Intel Speed Optimizer ile tek tıklamayla hız aşırtma desteği de sunacak. Ayrıca Intel, yeniden yazılabilir özel profiller ve bellek hız aşırtması için esnek ayarlama dahil olmak üzere ek profiller sunan DDR5 destekli en yeni Intel Extreme Memory Profile (XMP) 3.0’ı kullanıma sunuyor.

12. Nesil Çıkış Tarihi

Intel şu anda 12. nesil Core yongaları için ön siparişleri açıyor ve 4 Kasım’da kullanıma sunulacak. Bildiğiniz gibi yeni işlemcilerin soket yapısı değişti ve LGA1700 soketli 600 serisi bir anakart satın almanız gerekecek.

Intel 12. Nesil İşlemci Özellikleri

Fiyat Çekirdek/İzlek P-Core Frekans E-Core Frekans TDP / PBP / MTP Bellek L3 Önbellek
Ryzen 9 5950X $799 16P | 32 3.4 / 4.9 GHz 105W DDR4-3200 64MB (2×32)
Core i9-12900K / KF $589 (K) – $564 (KF) 8P + 8E | 16 / 24 3.2 / 5.2 GHz 2.4 / 3.9 GHz 125W / 241W DDR4-3200 / DDR5-4800 30MB
Ryzen 9 5900X $549 12P | 24 3.7 / 4.8 GHz 105W DDR4-3200 32MB (1×32)
Core i9-11900K $549 8P | 16 3.5 / 5.3 GHz 125W DDR4-3200 16MB
Core i7-12700K / KF $409 (K) – $384 (KF) 8P + 4E | 12 / 20 3.6 / 4.9 GHz 2.7 / 3.8 GHz 125W / 190W DDR4-3200 / DDR5-4800 25MB
Core i7-11700K $409 8P | 16 3.6 / 5.0 GHz 125W DDR4-3200 16MB
Ryzen 7 5800X $449 8P | 16 3.8 / 4.7 GHz 105W DDR4-3200 32MB
Core i5-12600K / KF $289 (K) – $264 (KF) 6P + 4E | 20 / 16 3.7 / 4.9 GHz 2.8 / 3.6 GHz 125W / 150W DDR4-3200 / DDR5-4800 16MB
Core i5-11600K $272 6P | 12 3.9 / 4.9 GHz 95W DDR4-3200 12MB
Ryzen 5 5600X $299 6P | 12 3.7 / 4.6 GHz 65W DDR4-3200
Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.