Anasayfa Haber Intel B660 Anakartlar PCIe 4.0 Desteğiyle Sınırlı Olabilir

Intel B660 Anakartlar PCIe 4.0 Desteğiyle Sınırlı Olabilir

Orta sınıf B660 yonga setleri yüksek ihtimalle PCIe 5.0 desteğinden yoksun olacak ve DDR4 bellek desteği daha yaygın tutulacak.

Intel 12. nesil Alder Lake işlemcilerin tanımıyla birlikte ilk olarak en üst seviye Z690 serisi anakartlar piyasada yerini almaya başladı. Giriş ve orta seviye 600 serisi yonga setlerinin önümüzdeki yıla kadar çıkış yapmasını beklemiyoruz. Şimdi ise ASUS PRIME B660-PLUS D4 anakarta atıfta bulunan bir ürün etiketi göründü.

Kaynağa göre ASUS, bir Z690 anakartını yanlış kutuya gönderdi ve muhtemelen istemeden orta sınıf Intel 600 serisi yonga seti hakkında önemli bilgileri açığa çıkardı. Görünüşe bakılırsa bu anakart PCI Express 5 desteğinden yoksun. Ancak 12. Gen 5 şeritlerinin yonga setine değil, CPU’ya bağlı olduğunu tekrar hatırlatalım.

Öte yandan B660 yonga seti daha çok orta sınıfa ve minimum harcamayla “K/KF” serisi dışında işlemci alarak LGA1700 platformuna geçmek isteyenlere hitap ediyor. Doğal alarak minimum ödeme yapmak isteyenler PCIe 5.0 GPU ve SSD’lere yönelmeyecektir.

Intel yine de Gen5 desteğini dahil ederek daha üst düzey bir H670 yonga seti piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ancak B660 ve H610 gibi orta/giriş seviye segmentlerin Gen 4 standardına güvenebileceğini söyleyebiliriz. Bellek uyumluluğu açısından, şu anda tüm B660 anakartlarının DDR4 standardına güvenip dayanmayacağı belli değil. Ortaya çıkan etiketteki anakart DDR4 desteğiyle gelecek ve B660 yonga setlerinin tamamını DDR4 ile birlikte görebiliriz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.