Anasayfa Video Huawei MateView GT Oyuncu Monitörü İncelemesi

Huawei MateView GT Oyuncu Monitörü İncelemesi

Huawei MateView GT Oyuncu Monitörü

Huawei’nin oyunculara özel geliştirdiği ilk bilgisayar monitörü olan Huawei MateView GT modelini detaylı inceledik.

Huawei ürünlerini incelemeye başladığımız 2015 yılında, biri gelip de Huawei oyuncu monitörü yapacak, sen de inceleyeceksin deseler bir durup iyice bir düşünürdüm. Ancak 2021 sonuna geldiğimiz bugünlerde bu çok doğal bir gelişme gibi görünüyor.

Huawei telefon, tablet, altyapı, aksesuar ve sonrasında dizüstü bilgisayar pazarında ilerledi. Girdiği her pazarda farklı ürünlerle ilgi çekti ve başarılı oldu. Huawei’nin farklı kategorilerde dizüstü bilgisayarlarını yer yer eleştirsek de beğenerek inceliyoruz, zira firma pazara kendi tarzını getirdi.

Huawei MateView 28.2 İnç Monitör İncelemesi

Huawei dizüstü bilgisayarlara önce iş odaklı bir monitör modeli ekledi. Huawei’nin ofis modeli diyebileceğimiz MateView 28.2’nin ardından çıkarılan MateView GT bir oyuncu monitörü. Ekosistem açısından bakarsak markanın ev ve ofis odaklı bilgisayarları için MateView 28.2 iyi bir tamamlayıcı üründü.

Huawei Shop Fiyatı İçin Tıklayınız

Hepsiburada Fiyatı İçin Tıklayınız

Ancak oyuncu bilgisayarlarıyla birlikte kullanılmak üzere tasarlanan MateView GT için şu an firmanın tamamlayıcı bir bilgisayarı yok. Ancak oyuncu notebook ürünü de gelirse şaşırmayacağım ve yadsımadan detaylarına, performansına bakıp değerlendireceğim.

İki Farklı Sürüm

Huawei MateView GT iki farklı sürümle geliyor: ZQE-CAA ve ZQE-CBA modelleri. Technopat’a incelemeye gelen sürüm ZQE-CBA ve USB-Type C güç girişine, adaptöre, 2 adet HDMI 2.0 ve bir adet DisplayPort 1.4 bağlantısına sahip. CAA modelinde ise ek olarak bir Type-C ve 3.5 mm ses portu da bulunuyor.

CAA modelini Type-C laptop bağlantısında kullanabilirsiniz, ancak bizim incelediğimiz CBA sürümünü kullanamazsınız. Ancak CAA modelinin Type-C portu sadece 10 Watt ile şarj ettiği için laptopun pilinin bitmesini engelleyemez, sadece yavaşlatır.

Yine bizim incelediğimiz sürümde stand ayağında bir Soundbar bulunmuyor. İnternetteki pek çok incelemede Soundbar’ın kalitesinden bahsediliyor, bu yüzden sürüm farkından haberdar olmanız önemli. Soundbar’lı modelde entegre LED bir aydınlatma şeridi de bulunuyor.

Tasarım Özellikleri

İki sürümün genel teknik özellikleri ise aynı, karşımızda 34 inçlik kavisli ve geniş bir ekran var. 3440×1440 piksel çözünürlükte, 21:9 sinematik genişlikte bir ekran oranı mevcut. Bu oran hem çift pencere ile çalışırken geniş ekran avantajları sunuyor, hem de sinema filmlerinde 21:9 oranlı videolarda ekrana tam oturuyor. 16:9 oranlı bir görüntüde ise iki yan boş kalıyor.

Özellikle yeni nesil oyunların çoğu artık 21:9 oranı destekliyor. Yıllar önce bu geniş ekranlar ilk çıktığı zaman oyun çözünürlüklerini ayarlamak daha problemliydi. Ama günümüzde yaygınlaşan farklı formatlar sayesinde oldukça kolay.

1500R kavisli yapısı ve genişliği FPS oyunlarında yanlara doğru geniş bir görüş açısıyla kendini iyice gösteriyor. Yarış ve simülasyon türü oyunlarda da bu geniş ekranları çok seven bir kitle var. Gerçekten de klasik ekranlara göre uzayıp giden geniş ekran deneyimi ayrı bir lezzet sunuyor. Oyun bitince iş yaparken de ek ekran alanı çift monitör gibi ek verimlilik sunuyor.

Huawei MateView GT çözünürlük

Ergonomi

Stand yüksekliği ayarlanabiliyor, öne ve arkaya hafif eğmek mümkün. İnce görünen ama sıkı ve ağır bir standı var. Kasa malzemesi plastik, bu da maliyeti düşürüyor. Ancak yine de görünümü oldukça güzel, yüzeyin görünümü kaliteli.

Arka tarafta kablo toplayıcı yok ancak kablo gizleyici bir kapak var. Tam hareket özgürlüğü için stand yerine VESA da kullanmak mümkün. VESA bağlantısı 100 mm standardında ve bizim incelediğimiz modelde alacağınız kolun maliyeti dışında bir eksisi yok. Ancak Soundbar’lı modelde stand ile birlikte bu hoparlörü de bırakmış oluyorsunuz. Bu ZQE-CBA seçmek için önemli bir detay.

Stand sıkılığı iyi ama bütün 34 inç ultra geniş monitörlerde olduğu gibi ekran bazen biraz sallanabiliyor. Ancak günlük kullanımda bu çok can sıkıcı boyutlara ulaşmıyor.

Huawei MateView GT Oyuncu Monitörü arkası

Renk Ve Kontrast

Ekranın tazeleme hızı çok iyi, 165 Hz yani saniyede 165 kare çizebiliyor. Standart monitörlerde bu hız 60 kare ile sınırlıydı, ancak geçtiğimiz 5 yıl içerisinde oyuncular en az 75, hatta en az 144 Hz monitörler istemeye başladılar. Zira başlarda gerek var mı diye düşünen çok olsa da, insanlar bu hızlı monitörleri deneyip kullandıkça herkes yüksek tazeleme hızının gerekli hatta önemli olduğuna ikna oldu.

Diğer önemli konu da kontrast, renk kapsamı ve parlaklık gibi görüntü kalitesi ve karakteri detayları. 350 nit artık temek seviyede bir parlaklık değeri, HDR10 ile giriş seviyesi temel bir yüksek dinamik aralık desteği var. Kontrast ise 4000:1’e hatta HDR modunda 400 nite yakın parlaklık ve düşük parlaklıkta siyahlar ile neredeyse 5000:1’e çıkabiliyor.

8 bit+2 Bit FRC ile 144 Hz’te 10 bit çalışabilen, 165 Hz’te 8 bit çalışan bir panel kullanıyor. Temel olarak paylaşılan %100 sRGB ve %90 DCI-P3 renk gamını elbette test ettik.

Renk testinde Gamut Coverage: %98.9 sRGB, %79 Adobe RGB, %85.2 DCI P3, Gamut Volume olarak %120.3 sRGB, %82.0 Adobe RGB, %85.2 DCI P3. Yani renk değerleri bir oyuncu monitörü için fazlasıyla zengin.

Huawei MateView GT Oyuncu Monitörü

Overdrive ve Ghosting

Huawei, çoğu oyuncu modellerinde gördüğümüz OSD üzerinden açılan nişangah ve karanlıkta kalan alanları daha aydınlık hale getiren siyah dengeleme gibi özellikleri MateView GT modelinde sunmuş. Ayrıca piksel tepki sürelerini hızlandıran Overdrive ayarı da var.

Pek çok monitörde normalin üzerinde hızlı ayarı da geçip çok hızlı hale getirmeye çalışırsanız bu sefer de Overshoot, Inverse Ghosting yaşanır. Ancak bu monitörde seviye 4 yani en yüksek Overdrive ayarı bariz şekilde Ghosting azaltıyor. Yol açtığı Overshoot yani ters hayaletlenme efentine karşın bazı oyunlarda açtığınıza değiyor.

UFO Test çalıştırdığımızda ve OD 0’dayken Ghosting’i bariz görebiliyoruz. Bu hızlı ve hareket bulanıklığının sevildiği yarış, simülasyon gibi oyunlarda mesele değil ancak rekabetçi FPS oyunlarında bir eksi.

4 Ms GTG yerine FPS oyuncularının 1 Ms GTG tercih edilmesi Ghosting açısından daha iyi sonuçlar veriyor. Overdrive seviyesini artırınca Ghosting azalıyor, seviye 4’te oldukça iyi hale geliyor. Ancak yine de doğal panel hızı çok yüksek monitörlerdeki kadar hızlı ve etkili değil. Özetle Ghosting’in rahatsız edici olacağı FPS türü oyunlarda seviye 4 Overdrive kullanın.

Bu modelde AMD Adaptive Sync teknolojisi de destekleniyor. Bu sayede görüntüde yırtılmalar ya da mikro takılmalar olmuyor. İster AMD, ister NVIDIA ekran kartıyla bu teknolojiyi etkinleştirebiliyorsunuz.

Huawei MateView GT Oyuncu Monitörü

Sonuç Değerlendirmesi

Sonuç itibariyle Huawei oyuncu monitörü pazarına klasik 16:9 ile değil de biraz daha ilginç bir ürünle giriş yapmış oluyor. Gelecek modellere ekleyebilecekleri pek çok oyuncu monitörü özelliği, geliştirebilecekleri pek çok teknik özellik ve tasarlayabilecekleri sayısız farklı kategoride ürün var.

Yurtdışında Huawei MateView GT ailesi 500 USD civarında fiyatıyla kendi kategorisinde fiyat rekabetiyle pazara giriş yapıyor. Bu da dikkat çekici bir avantaj. Artı ve eksilerini tartınca şu an Huawei mağazasında 4.999 TL ile fiyatına göre çok iyi bir değer sunuyor diyebiliriz.

Standart fiyat olarak 6.500 TL belirlenmiş, ancak markanın monitör pazarında yeni olması alıcılar için bir kampanya avantajı oluşturuyor. Üstelik yine inceleme tarihinde yanında bir Huawei Wi-Fi 6 destekli Router da hediye ediyorlar. Türkiye pazarı için değerlendirdiğimizde Huawei’nin artan kura karşın çok güçlü kampanya yaptığını söylemek mümkün.

 

M.Berker Güngör 1997 yılında Level dergisinin kurucu editörü olmuştur, Herkes için Bilgisayar ile Türkiye'de 500.000 aylık satış rakamına ulaşan ilk popüler bilgisayar eğitimi dergisini hazırlamış, Chip dergisinin ilk günlerinde, IT Business'ta emek vermiştir. Technopat'ı kurmadan önce son olarak PC Magazine Dergisi Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yürütmüştür. Köklü yayıncılık ve bilişim kariyerini Technopat'ta "Boss" olarak sürdürmektedir...