Anasayfa Haber GT 1010 İlk Kez Performans Testinde Göründü

GT 1010 İlk Kez Performans Testinde Göründü

NVIDIA GeForce GT 1010

NVIDIA’nın GeForce GT 1010 ekran kartının ilk performans testleri ortaya çıktı. GPU yaklaşık bir yıl önce gizlice piyasaya sürüldü. Garip bir şekilde kartın birinin eline geçmesi uzun sürdü ve ilk kez sızıntılarla karşı karşıyayız. GT 1010 üretiminin ne kadar uzun sürdüğü belirsiz, ancak bu gecikmenin silikon sıkıntılarıyla ilgisi olduğu söyleniyor. Yeni GPU, artık eskiyen ancak çok başarılı olan Pascal mimarisini temel alıyor ve ailenin en zayıf üyesi.

GeForce GT 1010 toplamda yalnızca 256 gölgelendirici çekirdeği ve 2 GB GDDR6 belleğe sahip. Neyse ki bu GPU yalnızca tek bir GDDR5 varyantı ile gelecek ve GT 1030’da olduğu gibi daha yavaş bir DDR4 modeli sunulmayacak. Grafik kartının en büyük avantajı ise sadece 30W gibi düşük bir TDP’ye sahip olması.

Bu alt uç ekran kartı Core i9-12900K işlemci, ASUS ROG Strix Z690-F Gaming Wifi anakart, 64 GB bellek ve Ubuntu 20.04.3 LTS işletim sisteminde test edildi. Geekbench CUDA testlerinde sadece 7730 puanlık bir skor görüyoruz. Bu nedenle düşük güçlü GPU’da ağır bir oyun oynamayı beklemeyin.

GT 1010 en başta gerçekten oyun oynamak için tasarlanmamıştı. NVIDIA’nın GT serisi, her zaman düşük kaliteli makinelerdeki temel görevler için donanım hızlandırmaya odaklandı. Ayrıca bu kartlar çoklu monitör kurulumları için çok sayıda ek ekran çıkışları sağlayabiliyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.