Anasayfa Haber AMD, Tartışmalı “4 GB VRAM” Blog Gönderisini Kaldırdı

AMD, Tartışmalı “4 GB VRAM” Blog Gönderisini Kaldırdı

Hatırlarsanız AMD, 2020 yılının Haziran ayında “4 GB belleğe sahip ekran kartları için” bir söylemde bulunmuştu. Kırmızı takım ‘Game Beyond 4 GB‘ başlıklı blog yazısında, giriş seviyesi Navi tabanlı Radeon RX 5500 XT ekran kartını hem 4 GB hem de 8 GB olarak karşılaştırıldı. Artan VRAM boyutlarının sadece nasıl daha iyi performans sağladığı değil, aynı zamanda gelecek nesil AAA oyunlarına destek açısından önemli olduğu vurgulamıştı.

AMD gönderisinde “4 GB belleğin” bugünün oyunları için yetersiz olduğunu söylemişti. Ancak bildiğiniz gibi RX 6500 XT ve RX 6400 ekran kartları 4 GB VRAM’e sahip. Yonga üreticisi ise bu sorunu kapsayan 2020 blog gönderisini yayından kaldırdı.

Yeni nesil oyunlar, özellikle yüksek kaliteli ayarlarda çalışırken dokular için daha fazla VRAM gerektiriyor. AMD, 8 GB Radeon RX 5500 XT ve 4 GB’lık bir varyant kullanarak AAA oyunlarda %24’e kadar artış yaşandığını bildirdi. Borderlands 3, Call of Duty Modern Warfare, Forza Horizon 4, Ghost Recon Breakpoint, Doom Eternal ve Wolfenstein 2: The New Colossus gibi oyunlar test edildi ve 4 GB varyanta göre karşılaştırmalar yapıldı. Daha iyi performansa ek olarak, yetersiz VRAM’e sahip grafik kartlarının bazı sorunlarla karşılaşabileceği söyleniyordu:

  • Hata mesajları ve sınırlama uyarıları
  • Düşük kare hızları
  • Gecikmeler yaşanması ve dokuların geç yüklenmesi

Görünüşte artık bu AMD’ye göre bir sorun değil. Şirketin web sitesinden aniden kaybolan blog yazısı, Radeon RX 5500 XT 8 GB pazarlama kampanyasının bir parçasıydı. 199 dolarlık liste fiyatına sahip RDNA 2 mimarili RX 6500 XT ise 4 GB bellekle satışa çıkıyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.