Anasayfa Haber Meta, Dünyanın En Hızlı Yapay Zeka Süper Bilgisayarını Tanıttı

Meta, Dünyanın En Hızlı Yapay Zeka Süper Bilgisayarını Tanıttı

Meta Yapay Zeka Süper Bilgisayarı

Meta, yılın ortasında tamamen inşa edildiğinde dünyanın en hızlısı olacağını söylediği AI Research SuperCluster (RSC) süper bilgisayarını tanıttı. Şirket, yeni nesil yapay zekanın önünün RSC gibi saniyede kentilyonlarca işlem gerçekleştirebilen güçlü süper bilgisayarlar tarafından açılacağını ifade ediyor.

Meta, RSC ile trilyonlarca örnekten öğrenebilecek daha iyi yapay zeka modelleri oluşturacak. Şirket, RSC’nin şirketin şu anda özellikle dikkat ettiği yapay zeka odaklı uygulamaların ve ürünlerin önemli bir rol oynayacağına inandığı metaverse için teknolojilerin oluşturulmasına yardımcı olacağını söylüyor.

Süper bilgisayar donanım tarafında toplam 6.080 GPU olmak üzere hesaplama düğümleri olarak 760 NVIDIA DGX A100 sistemleri tarafından destekleniyor. GPU’ların her biri, bir NVIDIA Quantum 200 Gb/s InfiniBand iki seviyeli Clos inşası kullanarak iletişim kuruyor. Depolama açısından RSC’de 175 petabayt Pure Storage FlashArray, Penguin Computing Altus sistemlerinde 46 petabayt önbellek depolaması ve 10 petabayt Pure Storage FlashBlade bulunuyor.

RSC hakkında daha fazlasını öğrenmek isteyenler Facebook AI’ın sayfasını inceleyebilir.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.