Anasayfa Haber Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 Tanıtıldı! İşte Özellikleri

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 Tanıtıldı! İşte Özellikleri

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 Özellikleri

Qualcomm, amiral gemisi Snapdragon 8 Gen 1 çipsetinin yenilenmiş versiyonunu tanıttı. Snapdragon 8+ Gen 1 (SM8475) hız iyileştirmeleri ve kayda değer güç tasarrufu vaat ediyor.

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 Özellikleri

Qualcomm, CPU için yüzde 10 daha yüksek CPU performansını ve yüzde 30 güç verimliliğinde iyileşmeyi öne çıkarıyor. En yüksek Cortex-X2 çekirdeği artık 3.2GHz saat hızına ulaşabiliyor. Diğer iki CPU kümesi de güçlenerek 3.2GHz’de Prime çekirdek, 2.75GHz’de Altın çekirdekler, 2.0GHz’de Gümüş çekirdekler ile karşımıza çıkıyor.

GPU ise yüzde 10 daha yüksek frekansta çalışırken güç kullanımı yüzde 30 oranında daha az. Yapay zeka motoru da artık Watt başına yüzde 20 daha iyi performansa sahip. Ek olarak kablosuz modemler de daha verimli hale getirilmiş durumda.

Çipset düzeyindeki genel güç verimliliğinin yüzde 15 artırıldığı ifade ediliyor. Böylece çipseti kullanan bir telefon, eskisini kullanan bir telefona göre 1 saat 30 dakika daha uzun süre video akışı gerçekleştirebilecek nitelikte. Sesli aramalar ise artık 5 saat 30 dakika daha uzun olabilecek. Qualcomm bu iyileştirmeleri elde etmek Samsung yerine TSMC’den gelmesine rağmen hala 4nm üretim sürecini kullandı.

Snapdragon 8+ Gen 1 içindeki donanımın geri kalanı ise aynı. UFS 3.1 depolama ile birlikte 16 GB’a kadar LPDDR5 RAM (3.200 MHz) destekleniyor. Ekran sürücüsü, 10 bit işleme (Rec. 2020) ve HDR10+ desteği ile birlikte 144 Hz’ye kadar QHD+ veya 60 Hz’de 4K çözünürlük destekliyor.

Çipset, 200 MP’ye kadar sensörleri ve 30 FPS’de (120 FPS’de 4K) 8K video yakalamayı işleyebilen aynı üçlü 18 bit Spectra ISP’yi ve ayrıca çoklu çerçeve gürültü azaltma ve kademeli/DoL HDR gibi görüntü işlemeyi barındırıyor. Ayrıca bir bokeh motoru ve HLG, HDR10+ ve Dolby Vision formatları için destek mevcut.

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 Çıkış Tarihi

Snapdragon 8+ Gen 1 çipsetinden gücünü alan cihazların Temmuz-Eylül arasında satışa sunulması planlanıyor.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.