Anasayfa Makale Video: FreeDOS USB Nasıl Hazırlanır?

Video: FreeDOS USB Nasıl Hazırlanır?

BIOS veya Firmware güncellemesi yapmak için FreeDOS işletim sistemi barındıran bir USB belleğe ihtyiacınız olabiliyor. Peki FreeDOS, bir USB belleğe nasıl yazılır ve bellek nasıl önyüklenebilir (bootable) hale getirilir? Bu rehberimizde adım adım açıklıyoruz.

İçerisinde FreeDOS barındıran önyüklenebilir bir USB hazırlamak için USB belleğin haricinde sadece tek araca ihtiyacınız var:

Adım Adım FreeDOS USB Nasıl Hazırlanır?

  • USB belleğinizi bilgisayara takın.
  • Rufus’u indirip çalıştırın.
  • Önyükleme seçimi kısmından FreeDOS’u seçin.
  • Başlat ve TAMAM dedikten sonra belleğinizdeki veriler silinecek ve belleğe FreeDOS yazılacaktır.
Rufus ile FreeDOS Yazma
Rufus ile USB belleğe kolayca FreeDOS yazıp BIOS güncellemede kullanabilirsiniz.

Bu işlemden sonra belleğiniz artık önyükleme için hazır, yani boot edilebilir. Artık BIOS dosyalarını içine atıp, bilgisayarınızı USB bellekten boot edecek şekilde açtıktan sonra USB’den boot edip BIOS veya Firmware güncellemesi yapabilirsiniz.

DOS’un emekliye yarılmasından sonra FreeDOS bu işletim sistemi için en iyi alternatif oldu diyebiliriz. Halen daha geliştirilmesi devam eden FreeDOS’un en son 1.3 sürümü çıkmıştı. FreeDOS ekibi çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Projeyle ilgili güncel haberlere ise  Sourceforge sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bu aşamada takıldığınız bir nokta varsa sorularınızı her zaman Technopat Sosyal‘de sorabilirsiniz.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.