Anasayfa Haber Yüksek Güç Tüketimi Nedeniyle 8K TV Satışı AB’de Yasaklanabilir

Yüksek Güç Tüketimi Nedeniyle 8K TV Satışı AB’de Yasaklanabilir

Avrupa Birliği, Mart 2019’da ekranlar için güç tüketimine dayalı enerji verimliliği endeksi (EEI) isminde bir ölçüt tanımlamıştı. Yönetmeliğe göre 1 Mart 2023’ten itibaren satılan 8K ekranlar ve microLED cihazlar, 4K ekranlarla aynı EEI oranına sahip olmak zorunda.

8K ekranlar, aynı boyuttaki 4K muadillerine göre dört kat daha fazla piksel oranı sunuyor. Dahası, günümüzde neredeyse tüm video kaynaklarının yerel çözünürlüklerinden 8K’ya yükseltilmesi gerektiğinden daha güçlü video işleme performansı gerekli.

8K Association’a göre mevcutta AB tarafından tanımlanan güç verimliliği seviyesini karşılayabilecek bir 8K TV yok. Bu da demek oluyor ki 8K televizyonların satışı Mart ayından itibaren Avrupa Birliği’nde mümkün olmayacak.

Üreticiler, yeni likit kristal malzemeler, gelişmiş arka panel teknolojileri ve verimli çipler kullanarak 8K ekranlarda güç tüketimini dizginlemek için var gücüyle çalışıyor. Ancak halihazırda bulunan teknolojiler AB yönergelerini karşılayacak seviyeye halen gelmedi ve şirketlerin daha fazla zamana ihtiyacı var.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.