Anasayfa Haber Snapdragon 8 Gen 2 Tanıtıldı! İşte Özellikleri

Snapdragon 8 Gen 2 Tanıtıldı! İşte Özellikleri

Snapdragon 8 Gen 2 Özellikleri

Qualcomm tarafından merakla beklenilen yeni amiral gemisi Snapdragon 8 Gen 2 çipseti tanıtıldı. İşte Snapdragon 8 Gen 2 özellikleri hakkında detaylar.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 Özellikleri

Snapdragon 8 Gen 2’nin performansı Gen 1 modeline kıyasla tüm alanlarda iyileştiriliyor. Çip resmi olarak SM8550-AB olarak biliniyor ve 4 nm’lik bir düğümde üretiliyor.

Qualcomm, güç verimliliğini artırmaya odaklanıyor ancak yeni çip kayda değer hız artışları getiriyor. Yeni Kryo CPU üçlüsü yüzde 40’a kadar daha yüksek verimlilikle yüzde 35’e kadar daha yüksek performans sunuyor.

Saat hızları, 8+ Gen 1 ile aynı olsa da çekirdek bileşimi farklı. Tek Kryo Prime çekirdeği (Cortex-X3 tabanlı), yüksek tek iş parçacıklı performans sunmak için 3,2 GHz’de (tam olarak 3,1872 GHz) çalışıyor. Çip bu kez çok iş parçacıklı iş yüklerini daha iyi işlemek için (üç yerine) dört Performans çekirdeği tarafından destekleniyor. Bu çekirdekler 2,8 GHz’de çalışıyor. Son olarak, 2.0GHz’de üç (dört değil) Verimlilik çekirdeği mevcut.

Gen 2, yeni, daha hızlı bellek teknolojileri için destek sağlıyor. RAM, LP-DDR5X ile 4.200 MHz’e kadar çalışıyor. Depolama içinse yeni UFS 4.0 formatı kullanılıyor.

En yeni Adreno GPU, yüzde 45’e kadar daha yüksek güç verimliliği ile yüzde 25’e kadar daha yüksek performans vaat ediyor. Ek olarak Snapdragon platformuna donanım hızlandırmalı ışın izleme desteği sunulmuş. Artık ışın izleme donanımı Android için önde gelen çipset satıcılarından temin edilebildiğine göre, mobil oyun geliştiricilerin yeni teknolojiyi PC ve konsolda yaptıkları gibi benimsediğini görebiliriz. Ayrıca bu GPU, Vulkan 1.3’ü (OpenGL ES 3.2 ile birlikte) destekleyen ilk GPU olmasıyla dikkat çekiyor.

Snapdragon 8 Gen 2, 144Hz’e kadar QHD+ çözünürlüklü veya 60Hz’e kadar 4K çözünürlüklü ekranları çalıştırabiliyor. Ayrıca 60 Hz’de 4K’ya kadar harici ekran desteği de mevcut. Qualcomm ayrıca sonunda AV1 video kod çözmeyi desteklerken 60 FPS’de (HDR ile) 8K’ya kadar akışlar mümkün.

Qualcomm, Digital Overlap HDR (DOL-HDR) ve Samsung’un 200MP HP3 özellikli Sony sensörlerinin Snapdragon ISP ile çalışacak şekilde optimize edildiğini belirtmiş. Selefi gibi Gen 2 de aynı anda üç adede kadar 36MP kamerayı (30 FPS) işleyebilen veya tek bir kamera için 200 MP’ye kadar çıkabilen üçlü bir 18-bit ISP getiriyor. 108 MP sensörler, sıfır deklanşör gecikmesiyle destekleniyor.

Video için çipset, 30 FPS’te 8K HDR çekim (ve aynı anda 64MP fotoğraflar), 120 FPS’te 4K ve ağır çekim videolar da (960 FPS’te 720p) kaydedebiliyor. HDR10+, HLG ve Dolby Vision dahil olmak üzere çeşitli HDR formatlarına destek sağlanıyor. DOL sensörlerini kullanarak, videonun her karesi için dört adede kadar poz yakalanabiliyor.

Snapdragon 8 Gen 2, yeni Snapdragon X70 modeme sahip. Hem mmWave hem de 6GHz altı 5G desteği mevcut. İndirme bağlantı hızları 10Gbps, yükleme bağlantı hızları ise 3.5Gbps. Modem, iki 5G SIM’in (veya 5G+4G) aynı anda etkin olduğu Çift SIM ve Çift Etkin (DSDA) çalışmayı da destekliyor.

Yerel bağlantı, yeni FastConnect 78000 sistemi sayesinde yaklaşan Wi-Fi 7 standardını (802.11be) getiriyor. 5,8 Gb/sn’de (önceki çipte 3,6 Gb/sn’den daha yüksek) zirve yapıyor. Yeni standart, hızın yanı sıra gecikmeyi de azaltıyor.

Daha önce olduğu gibi, FastConnect sistemi Bluetooth 5.3 bağlantısına sahip. En yeni Snapdragon Sound sistemiyle 48 kHz kayıpsız müzik akışının yanı sıra oyun oynamak için şimdiye kadarki en düşük 48 ms gecikmeyi sunabiliyor. Çip, Fast Charge 5 ile USB 3.1’i kullanıyor.

Yeni Hexagon işlemci, mobil bir Qualcomm çipinde ilk kez yeni bir INT4 formatı için destek sunacak. Önceki tekniklere göre Watt başına yüzde 60 daha iyi performans sunulmuş. Hexagon da genel olarak daha hızlı. Qualcomm, yapay zeka performansının 4,35 kat artırıldığını iddia ediyor. Bu güç, görüntünün hangi bölümlerinin yüz, saç, giysi, arka plan vb. olduğunu tanıyarak ve bunlara farklı işlemler uygulayarak kameraya yardım etmeye yarıyor.

Snapdragon 8 Gen 2, büyük Android üreticileri tarafından benimsenecek. Qualcomm basın açıklamasında şunları listeliyor: Asus ROG, Honor, iQOO, Motorola, nubia, OnePlus, Oppo, Red Magic, Sharp, Sony, vivo, Xiaomi, Meizu ve ZTE.

Gen 2 tabanlı ilk telefonların bu yılın sonundan önce piyasaya sürüleceğini belirtelim.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.