Anasayfa Haber Microsoft, iPhone İçin Kendi Xbox Uygulama Mağazasını Planlıyor

Microsoft, iPhone İçin Kendi Xbox Uygulama Mağazasını Planlıyor

iPhone Xbox Uygulama Mağazası

Microsoft Oyun Başkanı Phil Spencer, Financial Times‘a verdiği bir röportajda şirketin “birinin oynamak isteyeceği herhangi bir ekranda Xbox ve hem bizden hem de üçüncü taraf ortaklarımızdan içerik sunabilecek bir konumda olmak” istediğini söyledi.

Spencer özellikle, Avrupa Birliği’nde 2024’te yürürlüğe girecek olan yeni bir mevzuat parçası olan Dijital Pazarlar Yasasına atıfta bulunuyor. Daha önce bildirildiği üzere DMA, Apple’ın iPhone üzerindeki hakimiyetini gevşetmesini ve üçüncü taraf App Store’a izin vermesini gerektirecek.

Microsoft, Xbox ekosistemini herhangi bir platformda sunmak isterken Spencer bunun şu anda mobil cihazlarda mümkün olmadığını kabul ediyor; “Bugün bunu mobil cihazlarda yapamıyoruz ancak bu cihazların açıldığı yerde geleceğini düşündüğümüz bir dünyaya doğru inşa etmek istiyoruz”.

Spencer’a göre, akıllı telefonlar şu anda “insanların oyun oynadığı en büyük platform”. Microsoft oyun başkanı, Microsoft’un Xbox ve Game Pass uygulamalarını mobil cihazlarda oyun ve abonelik satacak şekilde uyarlamasının oldukça önemsiz olacağını da sözlerine ekledi.

Öte yandan tüm bunlar, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma anlaşmasına bağlı. Spencer, Microsoft’un mevcut mobil oyun eksikliğinin bariz bir boşluk oluşturduğunu kabul etti. Activision Blizzard anlaşmasıyla Microsoft, Call of Duty Mobile, Diablo Immortal ve Candy Crush Saga gibi hit oyunları kütüphanesine ekleyecek. Bunlar, iPhone kullanıcılarını bir Xbox uygulama mağazası kullanmaya ikna etmede önemli rol oynayacak.

Microsoft ve Apple, Microsoft’un iPhone’da özel bir bulut oyun uygulaması sunmasını yasaklayan App Store kuralları konusunda yıllardır tartışıyorlar. Apple’ın politikaları, her oyunun App Store’da ayrı ayrı listelenmesini gerektiriyor. Bunun yerine Microsoft, Xbox Cloud Gaming hizmetini iPhone ve iPad kullanıcıları için web tabanlı bir uygulama olarak sunuyor.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.