İntel Pentium G3258 ve MSİ H81M-P32 Anakart 4.6 GHZ

GlawsReqaL

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Herkese iyi akşamlar arkadaşlar, biliyorsunuz forumda bu işlemci çok popüler ve her gün çeşitli sorular soruluyor. Ben de bir nebze yararlı olmak amacıyla elimden geldiğince böyle bir test yapmaya çalıştım. Eksiklerim, yanlışlarım varsa affola. Öncelikle sistemimi yazayım :

• İntel Pentium G3258 İşlemci
  • MSİ H81M-P32 Anakart
  • Corsair Vengeance 8GB (2x4) DDR3 1600MHZ Bellek
  • Seagate Barracuda 2TB 7200 rpm Harddisk
  • Cooler Master Hyper 212 Evo
  • Shappire HD 7950 GDDR5 3GB 384 Bit
  • Zalman Z3 Plus ve Corsair VS 550

Kullandığım anakart forumda çok önerilen MSİ H81M-P33 ile hemen hemen aynı sayılır, P32 tercihimi 19 pin güç girişi( ön usb 3) bulundurması sebebiyle yaptım. Buyrun bu yaptığım bios ayarlarıdır :

20150112_200901_HDR.jpg

Tabi ki daha iyi değerlerde verilebilir, ben bu işte amatörüm ama bu ayarlar ile stabilite sağladım. Buda üstadların ve @BilgisayarKurdu hocam sizin önerileriniz benim için önemlidir.

Şimdi OC öncesi boştayken işlemci sıcaklığı :

Ekran Görüntüsü (6).png

4.6 GHZ Prime95 testi :

Ekran Görüntüsü (16).png

Oyun testleri de yaptım, video çekmek için D3DGear programını kullandım. Açıkçası işlemciye biraz yük bindiriyor.
Shadow of Mordor :

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Battlefield 4 :

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, stabiliteyi sağlamışsın tebrikler. Gayet güzel bir biçimde, olması gerektiği gibi kanıtını ortaya koymuşsun.
Yalnızca sıcaklık konusuna bir nebze değinmek gerekiyor.

Şuan sıcaklıklarda bir sıkıntı yok, bu seviyenin üzerine hiçbir oyunda zaten çıkmayacaktır.
Tek önerim voltajda biraz olsun düşüşe gitmen.

Tahmin ediyorum ki 1,32 çekirdek voltajında da stabil kalmayı başaracaktır. Başarılı olursan 1,31 denemeleri de yap.
Amaç bu frekans değerine, en düşük voltaj değeri ile ulaşmaktır.

Herkese iyi akşamlar arkadaşlar, biliyorsunuz forumda bu işlemci çok popüler ve her gün çeşitli sorular soruluyor. Ben de bir nebze yararlı olmak amacıyla elimden geldiğince böyle bir test yapmaya çalıştım. Eksiklerim, yanlışlarım varsa affola. Öncelikle sistemimi yazayım :

İntel Pentium G3258 İşlemci
MSİ H81M-P32 Anakart
Corsair Vengeance 8GB (2x4) DDR3 1600MHZ Bellek
Seagate Barracuda 2TB 7200 rpm Harddisk
Cooler Master Hyper 212 Evo
Shappire HD 7950 GDDR5 3GB 384 Bit
Zalman Z3 Plus ve Corsair VS 550

Kullandığım anakart forumda çok önerilen MSİ H81M-P33 ile hemen hemen aynı sayılır, P32 tercihimi 19 pin güç girişi( ön usb 3) bulundurması sebebiyle yaptım. Buyrun bu yaptığım bios ayarlarıdır :

Eki Görüntüle 42662

Tabi ki daha iyi değerlerde verilebilir, ben bu işte amatörüm ama bu ayarlar ile stabilite sağladım. Buda üstadların ve @BilgisayarKurdu hocam sizin önerileriniz benim için önemlidir.

Şimdi OC öncesi boştayken işlemci sıcaklığı :
Eki Görüntüle 42665

4.6 GHZ Prime95 testi :
Eki Görüntüle 42666

Oyun testleri de yaptım, video çekmek için D3DGear programını kullandım. Açıkçası işlemciye biraz yük bindiriyor.
Shadow of Mordor :
Battlefield 4 :
Merhaba, ben de aynı anakart ve işlemciyi almak istiyorum. Acaba işlemci direkt olarak çalışıyor mu yoksa bios güncellemesi filan gerekiyor mu? Gerekiyorsa elimde baska islemci olmadan bunu nasıl yapabilirim?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı