0x0000007a mavi ekran hatası ve reset atmadan bilgisayar açılmıyor

The Mercenary

Decapat
Merhaba, eski masaüstü bilgisayarımda karşılaştığım sorunlardan bahsedeceğim. Karşılaştığım sorunlar için sizden yardım rica ediyorum. Bilgisayarın özellikleri şu şekilde: (Aşağıda AIDA64 raporunu ve DxDiag.txt dosyasını paylaştım.)

Microsoft Windows 7 Ultimate.
DirectX 11.1.
ASUS P5KPL-CM (2 PCI, 1 PCI-e X1, 1 PCI-e X16, 2 DDR2 DIMM, Audio, video, gigabit LAN)
Dualcore Intel Core 2 Duo E7400, 2800 MHz (10.5 X 267)
ATI Radeon X1550 (RV516)
Samsung HD300LJ ata device (300 GB, 7200 RPM, SATA-ıı)
2048 MB (DDR2 SDRAM) / 2 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM.

Bilgisayarı uzun zamandır yoğun şekilde kullanmıyordum. Fakat kullanmaya başlayınca “American Megatrends” ekranıyla karşılaşmaya başladım. Bilgisayar açılınca saat ve tarih ayarları bozuluyordu. Kasadan da garip sesler geliyordu. Bunun üzerine bilgisayarı açıp temizledim. Daha sonra “American Megatrends” hatasıyla bir daha karşılaşmadım. Diğer yandan iki defa “0x0000007A mavi ekran hatasıyla” karşılaştım. (İlk defa karşılaştığımda olay kaydını almıştım. Onu sizinle paylaşıyorum.) mavi ekran hatası neden kaynaklanıyor? Düzelip düzelmediğini nasıl anlarım?

Şimdi ise bir başka sorunla karşılaşıyorum. Bilgisayar güç tuşuna basıyorum. Kasa çalışıyor (ses geliyor) ama monitöre görüntü gelmiyor. (Anakart ekranı gelmiyor.) eğer reset atarsam anakart ekranı gelip devam ediyor ve bilgisayar açılıyor. Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Nasıl çözüm bulabilirim? (Bir aylık olay günlüğü hata ve uyarı kaydını sizlerle paylaşıyorum.)

# Arada Windows orijinal olmadığı hakkında uyarılar da aldığımı belirtmek isterim. Cihazıma Windows 10 yüklesem sorunlarıma çözüm sağlayabilir miyim?

Bahsettiğim dosyaları burada paylaştım.
PC Sorun Dosyaları.rar

@Ali Güngör @Recep Baltaş @MF

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam konu açıldı benim canlı dersim başladı. :D
Bitti geldim şimdi.

Böyle bir sisteme Windows10 kurulmaz. Çünkü kaldırmaz. Windows7 kurabilirsiniz. Sistemin çok eski ve Windows10'u kaldırabiliecek güçte değil.

Kaspersky kaldırın.

Sisteme sadece klavye ve fare takılı kalsın. Başka hiçbir şey bağlamayın. Klavye ve USB portlarını tak çıkart yapın.

"sfc /scannow" rehberini uygula.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

Memtest86 testi yapın. Sonuçları paylaşın.
Memtest86 ile RAM Testi - YouTube

Son düzenleme:
Bitti geldim şimdi.

Böyle bir sisteme Windows10 kurulmaz. Çünkü kaldırmaz. Windows7 kurabilirsiniz. Sistemin çok eski ve Windows10'u kaldırabiliecek güçte değil.

Kaspersky kaldırın.

Sisteme sadece klavye ve fare takılı kalsın. Başka hiçbir şey bağlamayın. Klavye ve USB portlarını tak çıkart yapın.

Haklısınız hocam. Bu arada benim sistem de eski ama ben rahatlıkla kullanıyorum.

Bitti geldim şimdi.

Kaspersky kaldırın.

sfc /scannow sonucu " Windows Kaynak Koruması herhangi bir bütünlük ihlali ile karşılaşmadı"
Memtest86 ise başlatılamadı. Bootloader üzerinden açtım. Fakat ekranda "-" işareti yanıp sönüyor. Sitesinden en son sürüm indirmiştim. Sürüm olarak uygun değil mi acaba?

Reset atmadan bilgisayar açılmama sorunu neden kaynaklanıyor acaba? Paylaştığım hata olay günlüğünü incelediniz mi?

@Ted Kaczynski

sfc /scannow sonucu " Windows Kaynak Koruması herhangi bir bütünlük ihlali ile karşılaşmadı"
Memtest86 ise başlatılamadı. Bootloader üzerinden açtım. Fakat ekranda "-" işareti yanıp sönüyor. Sitesinden en son sürüm indirmiştim. Sürüm olarak uygun değil mi acaba?

Reset atmadan bilgisayar açılmama sorunu neden kaynaklanıyor acaba? Paylaştığım hata olay günlüğünü incelediniz mi?

@Ted Kaczynski
Konuya tekrar bak. Sistemin eski olduğu için eski sistemler için olanı indireceksin.
PC'niz eski olduğu için UEFI desteklemiyor.

Hala devam ediyor ama aşağıda tamamlandı yazıyor. Beklemem gerekir mi?

Dosya Ekleri

• IMG_1294.JPG
    IMG_1294.JPG
    417 KB · Görüntüleme: 44
5 dakika daha bekleyin. Ekranda bir değişiklik olmazsa "esc" basarsanız.

Benim dediklerimi uyguladınız mı?
Bilgisayarı açtım. Klavye ve Mouse kablolarını tak çıkart yaptım. Hiçbir ses ve eternet girişi takılı değil. Sonra kapatıp Memtest86 denedim.

Reset atmadan açılmaması Bios pili ile alakalı bir sorun olabilir mi acaba?

Biraz daha bekledim sonuç böyle.
IMG_1295.JPG

Son düzenleme:

Geri
Yukarı