0x80042428 hatası ve SATA-PCI üzerinden Windows yüklenmiyor

ismeat

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Doktor
Merhaba, öncelikle sistemim şu şekilde;
  • Intel i9 9900K.
  • NZXT Kraken X52 240mm sıvı soğutma.
  • Gigabyte Z390 Aorus Master anakart.
  • Adata XPG D60 3000MHz 4x8GB RAM.
  • MSI RTX 2080 Gaming X Trio.
  • James Donkey JD512 512 GB 3D NAND NVMe M.2 PCI-e SSD (Windows bu diske kurulu)
  • Gigabyte 500 GB SATA 3 SSD.
  • SanDisk Ultra II 480 GB SATA 3 SSD.
  • Seagate 1TB HDD.
  • Sharkoon silentstorm cool Zero 750W 80+ Gold PSU.
  • Corsair 680X kasa & LL 120 fanlar.
  • Işletim sistemi: Windows 10 64 Bit sürüm 2004 (jd SSD'deki Windows)
Dün akşam arkadaşlarla Battlefield V oynarken Origin'de sorun (arkadaşlarımda da olan birbirimizi çevrimiçi görememe durumu normalde Origin uygulamasını kapat-aç yaptığımızda düzeliyor) çıktı. Oyunu ve Origin'i kapattım. Sonra tekrar açmaya çalıştığımda Origin açılır gibi oldu (Origin'e tıklandığında gelen bağlantı kurulup, oturum açıldığına dair bilgi veren pencere) fakat açılmadı. Görev yöneticisinden sonlandırdım ve tekrar açmayı denedim yine açılmadı. Ben de Windows üzerinden yeniden başlat'a basıp lavaboya gittim. Geldiğimde PC açılmamıştı. Siyah arkaplanda sadece Windows'un loading animasyonu olan daire dönüyordu. Reset tuşuna vs bastım olmadı yine aynı yer geldi. Sonra bir şekilde Windows açıldı fakat hoş geldiniz yazan ekranda 5dk gibi bir süre sonra o ekranı geçip masaüstü ekrana geldi. Sadece duvar kağıdım ve görev çubuğu görüyordu. Masaüstü simgeleri görünmüyordu veya herhangi bir başlangıçta açılan program açılmadı.
Sonrasında halihazırda elimde olan Windows 10 1909 sürüm ISO'su Rufus ile UEFI şeklinde yazılmış olan USB'yi taktım ve format atmaya çalıştım. James Donkey SSD'yi biçimlendirmeye çalıştığımda 0x80042428 kodlu hatayı, biçimlendiremediğim bölümü silmeye çalıştığımda da 0x80070001 hatasını aldım. (Hatalar tam tersi de olabilir fakat Google üzerinden aradığımda bir çözüm bulamadım.)
Sonra disk bozuldu gibi bir düşünceye girip SanDisk SSD'yi biçimlendirdim ve sildim. Sonra tekrar bölümlendirdim Windows 10 kuracak şekilde. 450 küsur GB olan bölümü seçip ileri tuşuna bastığımda format ekranında "Windows bilgisayarı yüklemenin sonraki aşamasında önyüklenecek şekilde hazırlayamadı. Windows'u yüklemek için yükleme işlemini yeniden başlatın." Gibi bir hata verdi. Tamam tuşuna bastığımda Windows 10 yükleyici başa döndü ve yine benzer hatalar aldım.

3.jpeg

Bugün ise iş yerimden dizüstü bilgisayarımı getirip masaüstü bilgisayardan söktüğüm SanDisk SSD'yi USB 3.0 üzerinden iletişim kuran bir kutuya takarak dizüstü bilgisayarıma bağladım. HD Tune Pro ile kontrol ettiğimde herhangi bir sorun göremedim. Windows'u USB üzerinden çalıştırmak için "hasleo wintousb" uygulaması ile dizüstü bilgisayarımda bulunan Windows 10 1909 sürümünü wintogo olacak şekilde (sanırım?) Yazdırdım. Masaüstü bilgisayarıma USB 3.0 portları üzerinden bağlayıp Boot ekranında bu diski seçtiğimde Windows birkaç donanım ayarı yaptı ve kendi kendine sorunsuz bir şekilde açıldı. Fakat şu an USB üzerinden Windows kullandığım için sanırım.

1.png

2.png

Diskler burada görünse bile bilgisayarımı açtığımda sadece USB üzerinden bağladığım SSD vs Windows ISO'su yazılı olan USB görünüyor.
Denediklerim; USB disk üzerinden Windows'u onarmak, 5 gün öncesinden bir program yüklerken kalan sistem geri yükleme noktasına dönmek, format için kullandığım USB'yi Windows 10 2004 sürümüyle Rufus üzerinden tekrar yazmak, RAM'leri sökerek 1 adet RAM ile aynı işlemleri denemek, BIOS sıfırlamak (ilk denediğim), M.2 SSD'yi başka bir M.2 SSD yuvasına takıp çalıştırmak, Windows yükleme ekranında diskparttan diski seçip clean komutuyla silmeye çalışmak.

5.png

USB kutuya taktığım SSD üzerinden çalışan Windows'taki aygıt yöneticisi.

Aklıma gelen bir şey olursa ekleyeceğim. Bulabileceğim bir hata kaydı vs var ise ekleyebilirim. Ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştım, o yüzden biraz uzun oldu kusura bakmayın. Cevap veren herkese şimdiden teşekkür ederim.

6.jpeg
James Donkey M2 SSD'de kurulu olan Windows açılırken böyle. (M2 SSD anakarttaki yuvasına takılı)
Yaklaşık 5 dk bu ekranda beklettikten sonra alttaki ekran geliyor.
7.jpeg
İki monitör de bu şekilde hiç bir simge vs yok. Kesinlikle hiç bir şeye tıklanmıyor. Ctrl + Alt + Del komutu çalışıyor fakat görev yöneticisi açılıyor. Kullanıcı değiştirebiliyorum fakat farklı bir kullanıcı hesabı olmadığı için o yönde bir şey deneyemedim. Ctrl + Alt + Del ile gelen ekrandan bu Windows'u güvenli moda almayı denedim fakat Gelişmiş ayarlardan başlangıç seçeneklerine girip yeniden başlat butonuna tıklayınca yeniden normal şekilde Windows açılıyor Güvenli Moda geçmiyor.

8.jpeg
Üstteki ekran görüntüsünde herhangi bir yere tıklandığında böyle oluyor. Bir süre sonra (yine yaklaşık 5dk falan sanırım) düzeliyor yani beyazlık gidiyor. Son 2 ekran görüntüsünün arasında dakikalar olmasına rağmen saat de hala aynı gösteriyor.

Edit: Olası bir anakart arızası gibi geldi bana ama fikrinizi almak isterim. Ona göre anakartı servise göndereceğim / yeni anakart alacağım.
Sonuç: Sanırım M2 ssd bozulmuş. Read Only gözüküyor. Tüm diskleri söktükten sonra bir şekilde SSD'nin birine format atabildim.

Dosya Ekleri

• 4.jpeg
    4.jpeg
    165,4 KB · Görüntüleme: 68
Son düzenleme:

Geri
Yukarı