1.350.000 TL araba önerisi

Dizel versiyonlarını tercih etsem nasıl olur ? Performanstan ziyade yakıt da bir yandan benim için önemli oluyor.
Dizel versiyonu da fena değil ama benzinli modeli sakin kullanımda 8 litreyi geçeceğini sanmıyorum. Benzin fiyatından düşünürsek KM'de en fazla 1 lira 60-80 kuruş falan yakar. Dizel modelinin yakıt tüketimi de 1 lira 15-30 kuruş seviyesinde gezer bence. Hem dizel ses, bakım, performans olarak geride.

Yanlış anlaşılmasın dizel modeli de çok iyi ama yakın fiyata GT gibi bir canavar varken ben pek düşünmezdim açıkçası. Yine karar sizin kesinlikle pişman etmeyeceğini düşünüyorum. Belki 180 HP olan benzinli modelini de düşünebilirsiniz. O 225 HP modeline göre biraz daha az yakar.

Dizel versiyonu da fena değil ama benzinli modeli sakin kullanımda 8 litreyi geçeceğini sanmıyorum. Benzin fiyatından düşünürsek KM'de en fazla 1 lira 60-80 kuruş falan yakar. Dizel modelinin yakıt tüketimi de 1 lira 15-30 kuruş seviyesinde gezer bence. Hem dizel ses, bakım, performans olarak geride.

Yanlış anlaşılmasın dizel modeli de çok iyi ama yakın fiyata GT gibi bir canavar varken ben pek düşünmezdim açıkçası. Yine karar sizin kesinlikle pişman etmeyeceğini düşünüyorum. Belki 180 HP olan benzinli modelini de düşünebilirsiniz. O 225 HP modeline göre biraz daha az yakar.
Anladım. Aracı alma fikrim gittikçe artıyor ama kronik arıza ve şikayetleri çok var mıdır acaba? BMW grubuna güvenim var ancak aynı şeyi Peugeot için söyleyemem. Fransız araçlara biraz yabancıyım.

Anladım. Aracı alma fikrim gittikçe artıyor ama kronik arıza ve şikayetleri çok var mıdır acaba? BMW grubuna güvenim var ancak aynı şeyi Peugeot için söyleyemem. Fransız araçlara biraz yabancıyım.
Fransız araçlar son yıllarda baya bir gelişti. Özellikle PSA grubu. BMW'ye güveninizden dolayı söylüyorum, zamanında ortak yapılan N13 motorun Peugeot'un bence bu günlere gelmesinde büyük emeği vardır. Çünkü o motorda BMW teknolojisinden yararlandılar. Puretech motor zaten THP serisinden geliyor, buda zamanında BMW ile yapılan ortak motorun PSA tarafındaki adı diye biliyorum. Yanlışım olabilir. Şu konuda yanlış anlaşılmayayım tabii ki Peugeot bu motoru sadece BMW'nin teknolojisini koyup direkt aracına koymuyor. Ki zaten bilirsiniz en son 320 benzinlilerde vardı bu motor. O zamandan bu yana kısaca Puretech adına geçtiğinden beri motor baya bir gelişti.

Ben daha şanzımanda yani EAT8 hakkında herhangi bir sorun duymadım. ZF8'e yakınlaştıranlar var bu şanzımanı ki biliyorsunuzdur o şanzıman lüks araçlarda kullanılıyor. Maserati Ghibli, Stelvio, Discovery, Jaguar XF'de falan var. Zaten tork konvertörlü şanzıman. Yüksek segment araçlarda kullanılıyor. Yani en büyük artısı konfor odaklı olması. Konfor odaklı olunca da biraz aracın performansına engel oluyor. Bu şanzımandan alacağınız konforu en iyi çift kuru kavramalı şanzımandan alamazsınız. Yalnız çift kavramalı şanzıman daha hızlı olacaktır daha çok performansa yönelik olduğu için.

Motor konusunda da Puretech motorlar performansına göre çok iyi yakıt tüketimleri sunuyor. Zaten PSA yeni dizel motoruyla şanzımanını birleştirince piyasaya renk kattı yakıt tüketimi konusunda. Herhangi bir sorununu da duymadım hem benzinli hem dizelinde. Sorunsuz, performanslı olduğunu söyleyen kişiler gördüm. Sadece hacim ve otomatik şanzımandan dolayı aktarım konusunda biraz sorun yaşıyor araç. Benim bildiğim 2019 modellerinde böyleydi ama yeni yıllarda düzeltildi mi bilgim yok maalesef. Aktarımdan kastım ise yukarıda dediğim gibi tork konvertörlü yani konfor odaklı bir şanzımanı var. Buda 225 HP'lik aracın biraz performansını engelliyor. Belki 2.0 hacimli bir motora sahip olsaydı çok daha iyi performans verirdi. 0-100 performansı 225 HP'lik bir araca göre düşük gelmiş olabilir. Kesinlikle bu aklınızı karıştırmasın derim araç gerçekten muazzam bir performansa sahip.

Sürüş dinamikleri, tasarımı kısaca donanımı çok iyi. Bu arada söylemeyi unutmuşum GT modeli yani 225 HP'lik model sadece motor olarak değil süspansiyon gibi birkaç farklı güçlendirmeyle daha geliyor diye biliyorum.

Tasarım konusunda tek eksisi belki basık olması olabilir. Bizim milletimiz tavanı basık aracı çok sevmez. Bazı kişileri arka oturma alanı boğabilir. Bu yüzden aile arabası olacaksa önce bir ailenizle gidip deneyin derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı