1 F-16'nın 1 Saatlik Maliyeti

Makaleler
24
Yer
İstanbul
F-16'nın bir saatlik pist, personel, bakım, maaş, uçağın standart bakımları vs. tüm girdileri dahil "ortalama" maliyeti 20K $'dır. Uçağın da bir ömrü var. Gövde ömrü, JFS kullanımı, motor saati gibi. Kendi açımızdan konuşursak hava savunmamızın çoğunu uçaklarla yaptığımız için bu masraf daha da artıyor.

Atılan mühimmatlarla masraf yükselebilir, düşebilir.

1 F-16 pilotu ise 3 yılda yetişir ve ilk defa F-16'ya binecek bir pilotun masrafı 10 milyon dolardır. Simülasyon eğitimlerine büyük önem veriliyor, arzu edilen pilot seviyesi TSK'da yüksek olduğu için her elini kolunu sallayan eğitim başlangıcı/sonucu dahi pilot çıkamayabiliyor.

Pilotlarımız başarısını sıkı ve başarılı eğitimlere borçluyuz. Mağara ağızlarına, evlerin pencerelerine giren bombalar da yüzlerce saat eğitimin sonucudur. Pilotlar, pilot olduktan sonra da eğitim bitmiyor. Havada sadece düşmanla değil, kendimizle de yarışıyoruz. Semalarda birbirleriyle it dalaşı yapan, eğitim vs'si atan uçakların seslerini duymanız da mümkün.

Son düzenleme:
O kadar etmez. F-16'nın dolu mühimmatı bu masrafın içinde. Mühimmat ve hava koşullarına bağlı olarak F-16 maksimum uçuşu 1.30 saat civarında. Tam gaz uçuşu (max trust engine/afterburner) ise 30 dakika civarı.

F-4'ün bombalama için taşıdığı mühimmatlar daha pahalı.

Ustam son oluru nedir? 20 lira olursa yoksa olmaz. Tamam tek kelime daha etme 15 liraya düşer.

Bu paraya Intel İ9 9900KS sistem toplanır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…