1 TB HDD tavsiyesi

Paytak Penguen

Kilopat
Makaleler
3
Merhaba. Yeni toplayacağım bilgisayar için HDD arıyorum. 1 TB olsa yeter. Ama pek anlamıyorum serilerinden vs, WD Enterprise Class (dışı siyahtı) HDD nasıl acaba? Ayrıca önerileri bekliyorum, ancak bütçem düşük, 250-270 arası. Üstüne çık SSD al demeyin lütfen, alamam. Teşekkürler.

Bir sistemde SSD şart hâle geldi. 1TB depolama yerine arkadaşın önerdiği 480GB SSD ile kat kat memnun kalırsın.

Bir sistemde SSD şart hâle geldi. 1TB depolama yerine arkadaşın önerdiği 480GB SSD ile kat kat memnun kalırsın.
İyi de, 480 GB SSD bana yetmeyecek. Uzun bir süre alabileceğim kesin değil. Şimdilik alan problemimi çözüp sonra SSD almam daha mantıklı gibi geliyor bana.
  • Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 64MB
  • WD Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM
Alınabilir ürünler.
64/32 MB farkları nedir?
HDD'de, garanti pek önemli değil sanıyorum, İthalatçı garantili almalı mıyım?

Dostum hız olmasın, depolama olsun diyorsan zaten bütçen düşük o yüzden 1TB HDD alabilirsin. Fakat SSD o kadar önemli seviyeye geldi ki anlatamam. Özellikle güncel işletim sistemi kullanacaksanız (8, 10) bu sizin için çileye dönüşür.

Siz kendinizi depolama alanında zaten kararınızı vermişsiniz, pekte danışmaya gerek kaldığını düşünmüyorum. HDD konusunda ise Seagate markaların fazla ses çıkardığını duydum. Western Digital pek ses çıkarmıyor. 64MB/32MB falan çok kafanı kurcalamasın. İkisi de aynı şeyin lacivertidir. En ucuzu hangisiyse ona yönelebilirsiniz.

Dostum hız olmasın, depolama olsun diyorsan zaten bütçen düşük o yüzden 1TB HDD alabilirsin. Fakat SSD o kadar önemli seviyeye geldi ki anlatamam. Özellikle güncel işletim sistemi kullanacaksanız (8, 10) bu sizin için çileye dönüşür.

Siz kendinizi depolama alanında zaten kararınızı vermişsiniz, pekte danışmaya gerek kaldığını düşünmüyorum. HDD konusunda ise Seagate markaların fazla ses çıkardığını duydum. Western Digital pek ses çıkarmıyor. 64MB/32MB falan çok kafanı kurcalamasın. İkisi de aynı şeyin lacivertidir. En ucuzu hangisiyse ona yönelebilirsiniz.
Ya dostum, şöyle ki, çok ucuz SSD'lerin kalitesiz olduğu söyleniyor. Mesela Crucial BX500'ün kontrolcüsü baya kalitesizmiş. Bunu alsam, elimde kalsa ne olacak? Yenisini almam zor olacak, ayrıca ömürleri kısa. İleride, param olunca alacağım zaten.

Teknoloji şans işi derler ya işte tam o hesap. Neyin ne zaman bozulacağını hiçbir zaman kestiremezsin. Hard diskleri dayanıklı sistem birimi sanmayın. Ben Samsung hard diskimi 10 sene kullandım ama Seagate hard diskimde birkaç ayda sektör oluşmaya başladı. Elinizde kalmasından korkmayın. Bu SSDler kolayca çöp olan parçalar değil. Crucial da dandik bir firma değil. Adı şanı duyulmamış markalardan korkun. Kendi şahsi fikrim ben depolamadan kasıt performans istediğim için hard diskten önceki önceliğim SSD olmuştur. Sen hız önemli değil ben kullanırım, bütçem de kısıtlı derseniz pek bir alternatifiniz yok gibi zaten.

Teknoloji şans işi derler ya işte tam o hesap. Neyin ne zaman bozulacağını hiçbir zaman kestiremezsin. Hard diskleri dayanıklı sistem birimi sanmayın. Ben Samsung hard diskimi 10 sene kullandım ama Seagate hard diskimde birkaç ayda sektör oluşmaya başladı. Elinizde kalmasından korkmayın. Bu SSDler kolayca çöp olan parçalar değil. Crucial da dandik bir firma değil. Adı şanı duyulmamış markalardan korkun. Kendi şahsi fikrim ben depolamadan kasıt performans istediğim için hard diskten önceki önceliğim SSD olmuştur. Sen hız önemli değil ben kullanırım, bütçem de kısıtlı derseniz pek bir alternatifiniz yok gibi zaten.
Biliyorum dostum, Micron'u da biliyorum. Ancak, kalitesiz ve ucuz şeylerin daha hızlı bozulacağı bir gerçek. Hem HDD bana 1 TB alan sunarken, 50-100₺ fazla vereceğim SSD 480 GB sunacak, yeteceğinden şüphem var. HDD alındı zaten.
Bir tek PSU kaldı, onu da borç alarak halledeceğim. 300₺ bütçem var, biliyorsanız güzel PSU.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı