1 TB HDD ve 500 GB SSD vs 1 TB SSD

Bence 2. seçenek. SSD'ye alışınca HDD üzerinden bir şeyler çalıştırmak sizi kanser edebilir.

Katılıyorum, SATA SSD'ye alışınca bile HDD kullanmak kanser ediyordu, şimdi M.2 SSD kullanıyorum bir daha da HDD kullanamam. Sadece yedekleme işlerinde HDD kullanırım, günlük kullanımda HDD kullanmam, tavsiye etmem.

Önerileriniz için teşekkür ediyorum. Depolama için 1000TL ayırdım. 1TB yetecek mi tereddüt ediyordum.
Rica ederim. Teknolojide ucuza kaçmamak her zaman iyidir. 1TB yetip yetmemesi kullanımınıza bağlı bir şey. 500 GB da yeten var. Şu anlık bana yetiyor. Ama kamera ve telefonları yenileyip fotoğrafta 16 MP videoda 1080P üstüne çıktığımızda yetmeyeceğinden kesinlikle eminim. Fotoğrafta 40-50 MP videoda 4K veya 8K çözünürlüğe çıkarsak evde bazı köklü yenilikler yapmamız gerekecek. :D

Samsung şart değil.
Samsung kaliteli diye önerdim. Anakartında NVMe desteği varsa NVMe alabilirsin. Hız, kalite ve kapasitesine göre kesinlikle F/P kalıyor. Aynı model NVMe'nin 2TB modelinde 1 TB 2.000 TL yaparken, linkini verdiğim 1TB kapasiteli modelde 1TB 1.547 TL'ye geliyor.
Anakartında NVMe desteği yoksa da canın sağ olsun. O zaman da hızın daha düşük olması sorun değilse ikinci önerim olan Samsung SATA SSD'yi alabilirsin.:)

Sadece 500GB Samsung 860 Evo SATA SSD alsam ilerleyen zamanlarda yanına aynı model veya farklı bir markanın SSD'sini taktığım zaman bir sorun yaşar mıyım? Mesela 1 yıl sonra yer sıkıntısı çektiğimi hissedersem o an bütçeme göre 1TB HDD veya 1 tane daha Samsung 860 Evo 500GB alsam çalışmasında bir aksaklık yaşar mıyım? Gerçekten bilgim yok soru saçma olabilir kusura bakmayın.
HDD'ye ses sorunu yaşamaktan korktuğum için hiç yanaşmak istemiyorum en az ses ile kullanmak istiyorum sistemimi. O yüzden önceliğim 2. bir SSD almak olacak gibi.
Bugün Samsun 860 Evo 500GB SATA SSD siparişi verecektim ama WD Blue 3D 1TB SATA SSD modelini görüp yine kararsız kaldım. HDD defterini tamamen kapatıp bundan sonra SSD mi kullanmalıyım yoksa 500GB aldıktan sonra ilerleyen zamanda duruma göre bir ek depolama mı almalıyım gerçekten çok kararsız kaldım.
500GB SSD + 1TB HDD ikilisini tercih edersem hangilerini HDD'ye yükleyeceğime nasıl karar vermeliyim. İkisini takınca birisi yerel disk C diğeri D mi olacak?

Son düzenleme:
2. secenek derim. Bu kadar butçe varken HDD alinmamali artik yetersiz kalıyorlar. 1TB SSD çogu kullanici için yeter de artar.
Ben 480GB SSD'yi daha tam dolduramiyorum şahsen. Oyun arşivi yapmiyorum yer azaldikça bitirdigim oyunlari siliyorum. Fotoğraflar dosyalar vs. flashda duruyor genelde.

Yeni konular

Geri
Yukarı