1 TL ne zaman 30 dolar oldu?

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Size bir bilgi yazısı hazırladım. 1 TL bir zamanlar günümüze göre 30 dolar ediyordu. Yani 1 TL = 30 dolar idi.

Buna göre 1 dolar yaklaşık 3 kuruş ediyor. 1 doların 3 kuruş olduğu zaman ise 1994 yılı. Bu yıl 1 TL 30 dolar olarak yer alıyordu.

Bu içerik günümüze göre yorumlandı. O günün koşullarını konuşmaya gerek yok.

Kaynak sinan enginin gür saçlarımı yoksa.

Mucosoft:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şimdi tam tersi.

Tansu Çiller hükümeti döneminde yaşanan devalüasyondan mı bahsetmeye çalışıyorsun.

Tansu Çiller döneminde yaşanan devalüasyondan mı bahsetmeye çalışıyorsun?
Hayır, tesadüfen o döneme denk geldi. Araştırmalarım bu tarihi gösterdi. Günümüzde 1 dolar 30 TL olunca ben de tersini düşündüm ve bu içeriği oluşturdum.

Grafik düzgün olsun diye 6 sıfır eklemeden koymuşlar, aslında bu grafik TL'nin dolar karşısında ne kadar değer kaybettiğini de gösteriyor 0.03 kuruştan 30 TL'ye. Ya da 6 sıfır eklersek 3000 TL'den 30000000 TL'ye çıkmış, şu zamanda bunu hâlâ algılamayaların olması garip mağarada yaşamıyoruz. Doların değer kaybını saymıyorum bile...
Yani iki sıfır atarsak dolar 3 kuruş olmuş olur ama aynı zamanda diğer her şeydende iki sıfır atmış oluruz mesela asgari ücrette aylık 170 TL falan olur umarım anlamışsındır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…