10-15 cm baskıda ne kadar filament kullanılır?

Onur Akgül

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Yakın zamanda odama dekor eşyaları basmak için 3D yazıcı alacağım. Boyama işi işin ince tarafı olduğu için kendim uğraşmak istemiyorum. Basılan baskıları nerede boyatabilirim? Yani sanayiye mi götürmem lazım, kırtasiyeye mi, yoksa reklamcılara mi?

Ek olarak, 10-15 cm boyutundaki baskılar için ne kadar filament kullanılıyor? Bir filament ile ortalama bu boyutlarda kaç adet ürün basarım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunları hesaplayamayız. Bunun için basacağınız modeli slicer programında dilimleyip hesaplatabilirsiniz.

Basacağın ürünün boyutu, support/infill tipi, yoğunluğu, taban/tavan/duvar kalınlığına göre bu miktar değişir. Bu hesap için printerı beklemene de gerek yok. STL dosyası varsa basılacak ürünün, slicer programı seçtiğin ayara göre kaç gr ve mmlik filament gideceğini sana önceden söyler.

STLsi varsa Cura(slicer programı) kullanabilirsin, ücretsiz.

Dostum öncelikle yeni başladığın için söylemeliyim ki, çok sabırlı olman lazım. Sabırlı ve hobi olarak görmezsen kafayı yersin :)
Slicer(dilimleme) programlarında(Cura vb.) gramajı, harcadığı metreyi ve maliyeti hesaplayabilirsin. Boyutunu vs. de ayarlayabilirsin.

Geri
Yukarı