10 Mbps'lik internetimden istediğim verimi alamıyorum, ne yapmalıyım?

Ashleyw

Centipat
Merhaba, bir aydır bir ton sıkıntı oldu internetimde. Ama en son tam çözdüm derken hızımla ilgili problemle karşılaştım. 10 megabit internetim var, en az 7-8 download hızı almam gerekiyor ama 0.10 falan alıyorum bazen. Yani hızım çok dengesiz. Şu anda 6-7 civarı ama yine de bir film izleyemiyorum, 1080p de rahatça izlemem gerekirdi ama olmuyor, 720P'de bile donuyor. Downloadım yüksek olsa bile verim alamıyorum internetten, ki zaten bir şey izlemeye çalışınca falan düşüyor tekrar. D-Smart'ı aradım, (belki de sorunlarım başladığından beri 100 kez aramışımdır, şikayet dahi ettim. 'bir sorun yok görünmüyor, internet kutunuzda sıkıntı olabilir.' dediler. Şu 1 ay içerisinde 4 defa farklı sorunlar yüzünden servis geldi, hiçbirinde de sorunum çözülmedi. Bu sefer de çözüleceğini sanmıyorum. Yani internet kutusunda sıkıntı vardıysa en başından bunu anlayamadılar mı Allah aşkına? Ne yapacağım ben bu internetle ya? Bir sorun görünmüyor o yüzden servis gönderemeyiz dedikleri için 120 TL özel servis ücreti ödeyeceğim bir de.

ADSL ve VDSL de sıkıntı yok sıkıntı olan bulunduğun ilde; eğer ilde yüksekse, ilçede; eğer ilçe de yüksekse, mahallede; eğer mahallede yüksekse, binada; eğer binada yüksekse daire de düşükse internet altyapını değiştirmen gerekmekte. Nasıl bakacağını buraya tıkayarak sorgulama yap ve adresin ipin gözürse paintten o kısımları beyaz renge boya ve ekran görüntüsünü bizimle paylaş.

ADSL ve VDSL de sıkıntı yok sıkıntı olan bulunduğun ilde; eğer ilde yüksekse, ilçede; eğer ilçe de yüksekse, mahallede; eğer mahallede yüksekse, binada; eğer binada yüksekse daire de düşükse internet altyapını değiştirmen gerekmekte. Nasıl bakacağını buraya tıkayarak sorgulama yap ve adresin ipin gözürse paintten o kısımları beyaz renge boya ve ekran görüntüsünü bizimle paylaş.
1663506590540.png
Bu şekilde bir şey çıktı.

Hocam ADSL ile verim almayı beklemeyin ve D-Smart olunca hiç beklemeyin.
Ama 1 yıldır sorun yoktu, istediğim gibi kullanıyordum. Son bir ayda böyle bir sıkıntıyla karşılaşıyorum:(

netten, ki zaten bir şey izlemeye çalışınca falan düşüyor tekrar. D-Smart'ı aradım, (belki de sorunlarım başladığından beri 100 kez aramışımdır, şikayet d
Max. göreceğiniz hız sn/1.25mb dir. Eğer indirme programı ile bu hızları göremiyorsanız. karşımızda 2-3 seneryo var. Müşteri temsilcinin hatta problem yok diyip, doğru söylediğini varsayarsak kutudan eve gelen kablolarda bağlantı noktası/ek yeri olabilir. Garanti olsun derseniz kutudan direk kablo çektirebilirsiniz. Bir diğer seneryo modeminizin eski olduğu. Yeni bir modem işinizi görebilir. Bir diğeri evde internet emcükleyen cihazlar. World of tanks blitz oynarken evde 2 kişi instagrama girdiğinde 50 mbps internet oluyor sana 2 mbps. Hem 30-40 olan pingim 360-400 lere çıkıyor artı %2-3 loss alıyordum. Sonuncu senaryomuz da bilgisayarınızda internet kullanan bişeyler olabilir. Ücretsiz sürümü de olan bir uygulamayı tavsiye edeceğim "GlassWire" Bilgisayarda o anda hangi uygulama interneti kullanıyor hepsini görebilirsiniz.
En masrafsızdan en masraflıya sıralayacak olursak.
1-Evde ağa bağlı tek sizin bilgisayaraınız olsun
2-GlassWire ile internete bağlı Upload/download yapan uygulamaları görün
3-Apartman kutusundan eve temiz tek parça kablo çekmek.
4-Modem değişimi
5-İSS değiştirmek. Size tavsiyem TürkNet. Sitesinden kontrol edin aparmanınızda açık port var mı diye. Genelde söyledikleri kadar hızı sunuyorlar. Atyapıdan dolayı bir sıkıntı olduğunda hemen türktelekom ekiplerini yönlendirip sorunu çözüyorlar.

Max. göreceğiniz hız sn/1.25mb dir. Eğer indirme programı ile bu hızları göremiyorsanız. karşımızda 2-3 seneryo var. Müşteri temsilcinin hatta problem yok diyip, doğru söylediğini varsayarsak kutudan eve gelen kablolarda bağlantı noktası/ek yeri olabilir. Garanti olsun derseniz kutudan direk kablo çektirebilirsiniz. Bir diğer seneryo modeminizin eski olduğu. Yeni bir modem işinizi görebilir. Bir diğeri evde internet emcükleyen cihazlar. World of tanks blitz oynarken evde 2 kişi instagrama girdiğinde 50 mbps internet oluyor sana 2 mbps. Hem 30-40 olan pingim 360-400 lere çıkıyor artı %2-3 loss alıyordum. Sonuncu senaryomuz da bilgisayarınızda internet kullanan bişeyler olabilir. Ücretsiz sürümü de olan bir uygulamayı tavsiye edeceğim "GlassWire" Bilgisayarda o anda hangi uygulama interneti kullanıyor hepsini görebilirsiniz.
1-Evde ağa bağlı tek sizin bilgisayaraınız olsun
2-GlassWire ile internete bağlı Upload/download yapan uygulamaları görün
3-Apartman kutusundan eve temiz tek parça kablo çekmek.
4-Modem değişimi
5-İSS değiştirmek. Size tavsiyem TürkNet. Sitesinden kontrol edin aparmanınızda açık port var mı diye. Genelde söyledikleri kadar hızı sunuyorlar. Atyapıdan dolayı bir sıkıntı olduğunda hemen türktelekom ekiplerini yönlendirip sorunu çözüyorlar.
Şimdi şöyle ki altyapıda sorun yok diyorlar, internet kutusunda sorun muhtemelen. Müstakil evdeyim, internet kutusu direğe bağlıymış yani binada değil. Modemi de bu 1 ay içerisinde 2 kez değiştirdim çünkü bana modemde sorun var demişlerdi ilk başta. Ama öyle olmadığı ortaya çıktı. Sürekli bir sorun gösteriyorlar, o sorunu çözmeye çalışıyorum ama sonucunda elimde koca bir hiç oluyor. Bu internetle geçen aylarda hiçbir sıkıntı çekmezken artık böylesine sorun yaşıyor olmam iyice bunalttı beni.

Şartlar aynı, bağlı olan cihaz sayısı aynı, modem yeni, altyapıda veya hatta sorun yok diyorlar. (türkelekomdan biri gelip hattı da değiştirmiş, ondan sonra net kendini biraz toparladı ama yine olması gerken hızda değil.) Dediğim gibi şimdi de net kutusunda sorun diyorlar. Oksitlenme vardır veya kablolar hasar görmüştür bu da size bu çeşitli sorunları yaratır falan diyorlar...Bilmiyorum artık, dsmart servisi haftaya anca geliyor, gelmeye karar verdikleri zaman bir kontrol etsinler. Ve çok garip ya, dw hızım bi 8.10 falan oluyor, sonra birden bire 0.10'a veya 0.3'e 0.5'e düşüyor. Çok dengesiz. Hatta az önce 8 civarıydı, bir şey izlemeye çalıştım 720pde yine takılmalar-donmalar oldu sık sık. Sonra baktım 7ye düşmüş, sonra 5e düştü. Ama şimdi bakıyorum yine çıkmış 7ye. Net hızı yüksek olsa bile donmalar oluyor, ne bileyim genel olarak bir yavaşlık oluyor. Bunu da anlayamıyorum. DW hızım 7-8 iken neden yavaş ki bu net? Veya neden bu kadar dengesiz? Cidden kutuda mıdır sorun? umarım öyledir de bir an önce gelip sorunu bulur, çözerler...Cidden tek istediğim bu artık.

Max. Göreceğiniz hız sn/1.25mbdir. Eğer indirme programı ile bu hızları göremiyorsanız. Karşımızda 2-3 seneryo var. Müşteri temsilcinin hatta problem yok deyip, doğru söylediğini varsayarsak kutudan eve gelen kablolarda bağlantı noktası/ek yeri olabilir. Garanti olsun derseniz kutudan direk kablo çektirebilirsiniz. Bir diğer seneryo modeminizin eski olduğu. Yeni bir modem işinizi görebilir. Bir diğeri evde internet emcükleyen cihazlar. World of Tanks Blitz oynarken evde 2 kişi Instagram'a girdiğinde 50 Mbps internet oluyor sana 2 Mbps. Hem 30-40 olan pingim 360-400'lere çıkıyor artı %2-3 loss alıyordum. Sonuncu senaryormuz da bilgisayarınızda internet kullanan bir şeyler olabilir. Ücretsiz sürümü de olan bir uygulamayı tavsiye edeceğim "GlassWire" bilgisayarda o anda hangi uygulama interneti kullanıyor hepsini görebilirsiniz.
1-evde ağa bağlı tek sizin bilgisayaraınız olsun.
2-GlassWire ile internete bağlı Upload/download yapan uygulamaları görün.
3-apartman kutusundan eve temiz tek parça kablo çekmek.
4-modem değişimi.
5-ISS değiştirmek. Size tavsiyem TurkNet. Sitesinden kontrol edin aparmanınızda açık port var mı diye. Genelde söyledikleri kadar hızı sunuyorlar. Atyapıdan dolayı bir sıkıntı olduğunda hemen Türk Telekom ekiplerini yönlendirip sorunu çözüyorlar.

Kankam onunla sıkıntı değil modem değişse bile alacağı Max 12MB downloaddır o sitede ki forumda okuduğumda (internet altyapısını değiştirmen gerekiyor) diyorlardı çünkü bende 12 ile 17 arasında download alıyorum ve aynı sitede en fazla 56 olduğunu gördüm.

Eki Görüntüle 1521167bu şekilde bir şey çıktı.

Ama 1 yıldır sorun yoktu, istediğim gibi kullanıyordum. Son bir ayda böyle bir sıkıntıyla karşılaşıyorum:(

Apartmanda tandığın varsa onlarında internet hızına bak eğer onlarda da yakın hızlar varsa binada veya mahallenizde eski altyapı var bunun için başvurman lazım önce apartmanda ki internet hızlarını kontrol et sonra beni bilgilendir.

Yeni konular

Geri
Yukarı