10 parmak klavye kullanamıyorum

Tuşların yerlerini ezbere biliyor musun?

Pratik yapa yapa alışırsın. Masa başı işte çalışıyorum ve artık klavyeye bakmadan yazdığım bile oluyor ara ara. Bu biraz zaman işi. Çünkü tuşların yerini beynine koyman lazım sonrası kolay.

Tuşların yerini ezbere bilmen lazım. Zaten kullandıkça elim istemsizce oralara gider klavyeye bakmadan yazmaya başlarsın ve hızlı yazarsın.

Dakikada 130 yazabiliyorum bu biraz da ne kadar uzun süre kullandığınıza bağlı ben küçüklüğümden beri klavye başındayım.

Bende küçüklüğümden beri bilgisayar kullanıyorum. Harflerin yerini ezbere biliyorum ve hiç klavyeye bakmam ama 4-5 parmak tek kullanıyorum. 10 Parmağın tamamını bir türlü kullanamıyorum ilerde daha iyi olurmu bilmiyorum ama 55'in üstüne çıkamıyorum. 50'nin altına düşmüyorum.
1648564415784.png

Bende küçüklüğümden beri bilgisayar kullanıyorum. Harflerin yerini ezbere biliyorum ve hiç klavyeye bakmam ama 4-5 parmak tek kullanıyorum. 10 Parmağın tamamını bir türlü kullanamıyorum ileride daha iyi olur mu bilmiyorum ama 55'in üstüne çıkamıyorum. 50'nin altına düşmüyorum.

10 parmak yazmaya başlayınca çok daha fazla WPM'lere çıkarsınız o konuda endişelenmeyin. Klavyelerde "F" ve "J" harflerinin altında iki küçük çizgi var F tarafına sol elinizin işaret parmağını, J tarafına da sağ elinizin işaret parmağını rahat olacak şekilde yerleştirip iki elinizle iki tarafı da kontrol etmeye çalışın.

Bende küçüklüğümden beri bilgisayar kullanıyorum. Harflerin yerini ezbere biliyorum ve hiç klavyeye bakmam ama 4-5 parmak tek kullanıyorum. 10 Parmağın tamamını bir türlü kullanamıyorum ilerde daha iyi olurmu bilmiyorum ama 55'in üstüne çıkamıyorum. 50'nin altına düşmüyorum.
Eki Görüntüle 1345388
Hocam dediğim gibi büyütecek bir şey yok. Sadece biraz zaman alıyor, ilk etapta bende aynı durumu yaşıyordum ama bu sitede ki dersleri takip ederek yavaş yavaş alıştım. Sizin de başaracağınıza eminim :).
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Katılıyorum, bence gayet iyi bir değer.

Ben birkaç ay önce 10 parmak ve klavyeye bakmadan yazmayı öğrenmeye karar verdim ve her gün bu sitedeki bölümlerin birisini 15 dakika kadar yaptım, geriye kalan günlük mesajlaşmaları vs 10 parmak kullanarak ve ekrana bakmadan yapmaya çalıştım. Yaklaşık 1 ay sonra iyice öğrenmiş oldum. Şuan klavyeye bakmadan 10 parmak ile yaklaşık 50 DK ile yazıyorum.

Umutsuzluğa kapılacak bir durum yok, tek yapmanız gereken günlük 15 dakika ayırmak ve günlük yazışmalarınızı vs 10 parmak ile yapmak.
Aynen öyle hocam, ben de ortalama 75 DK ile yazarken geçen aldığım klavye ile bu oran 59-60 DK'ye kadar düştü. Klavye seçimi de yazım hızı için çok önemli bir etken 👍

Aynen öyle hocam, ben de ortalama 75 DK ile yazarken geçen aldığım klavye ile bu oran 59-60 DK'ye kadar düştü. Klavye seçimi de yazım hızı için çok önemli bir etken 👍
Hocam aslında F klavye ile gerçekten çok daha hızlı yazılabiliyor fakat klavyelerin çoğu Q olduğu için ve ileride yazılım ile uğraşmayı planladığımdan ve yazılım dilleri de İngilizce olduğundan F klavyeyi öğrenmekten vazgeçtim. :)

Hocam aslında F klavye ile gerçekten çok daha hızlı yazılabiliyor fakat klavyelerin çoğu Q olduğu için ve ileride yazılım ile uğraşmayı planladığımdan ve yazılım dilleri de İngilizce olduğundan F klavyeyi öğrenmekten vazgeçtim. :)
Her zaman global olan seçim daha mantıklı olur.

Ben katiplik yada çok ihtiyacım var diye değil bunca senedir bilgisayar kullanıyorum 55 kelime çıkması ve 10 parmağımı kullanamak hoşuma gitmiyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı