10.sınıf sayısal öğrencisine yaz için tavsiyeler

Akif1606

Hectopat
İyi günler. Çok kısa kendimden ve aklımdakilerden bahsetmek ile başlayayım.
-10.sınıfım, fen lisesinde eğitim görüyorum, seneye 11 olacağım ve bu yaz TYT sayısalı bitirmek dersek yanlış olur ama sağlam bir tekrar etmek istiyorum. Çoğu kişi TYT Türkçeyi hallet diyebilir. Ama hızlı okurum ve okuduğumu anlarım ondan yana pek bir eksiğim yok ve şanslıyım ki annem edebiyat öğretmeni. Türkçe konusunda bu yaz kitap okumak ve haftada bir kez TYT Türkçe denemesi çözerek yanlışlarım üzerine yoğunlaşmak mantıklı geldi. Paragraf çözmeyi henüz düşünmüyorum çünkü okul zamanı yine ara ara çözmeyi düşünsem de daha erken olduğunu düşünüyorum. Onun yerine daha kalıcı olan kitap okuma yöntemini seçtim. Evet Türkçe bu şekilde çok da kasmadan şu anlık aradan çıktı gibi. Gelelim diğer 4 sayısal derse. Matematikte önce normal konuları, ardından üçgenler/dörtgenleri ardından da 1 adet problem fasikülü bitirmeyi uygun gördüm. Problemlerime de güveniyorum ve 11.sınıfta da 2 veya 3 günde bir 10 soru çözersem o da aradan şu anlık çıkıyor gibi. Kafamı en çok meşgul eden ise fen kısmı. Şu bir gerçek ki saydığım derslerin hepsinde altyapım var ve kendime güveniyorum. Sadece izlemem gereken yol konusunda biraz kafam karışık. Acaba matematik ve Fen'de bu sene 10'un konularını gördüm zaten aklımda deyip çalışmaya 10.sınıf konularından başlamam mı yoksa direkt dümdüz bu 4 derste de normal bir TYT bitirme programı izlemem mi daha mantıklı olur? Ayrıca kaynak önerisi de yapma imkanınız varsa sevinirim. Şöyle ki kafamda birkaç tane kaynak var ama sizin fikirlerinizi de merak ettim. video çözümlü olması benim için ilk faktör.

Matematik: Çap yayınları (üçgenler-dörtgenler-problemler) fasikülü.

Burada sizden şunlar için öneri bekliyorum: 1 adet konu anlatım kitabı ve 1 adet de soruları çok zor olmayan orta düzeyde konuları tekrar etmemi sağlayacak test kitabı ( çok fazla test olmasına gerek yok )

Kimya: Benim aklımda "kimya adası" adlı YouTube kanalının test kitabı var. Hem konu anlatımını da beğeniyorum bu kanalın.
Burada sizden şunlar için öneri bekliyorum: 1 adet konu anlatım kitabı.

Fizik: Kafamda şu an hiçbir şey yok. Çok araştırmaya imkan olmadı fiziği.
Burada sizden şunlar için öneri bekliyorum: 1 adet konu anlatım kitabı ve 1 adet test kitabı

Biyoloji: Kafamda şu an hiçbir şey yok. Çok araştırmaya imkan olmadı biyolojiyi.
Burada sizden şunlar için öneri bekliyorum: 1 adet konu anlatım kitabı ve 1 adet test kitabı

Dediğim gibi genel isteklerim: 1-video çözümlü olması.
2-çok zor olmaması şu anki amacım konuları tekrar etmek. Yani yeni nesil soru ağırlıklı bir kitap olmasını istemiyorum.

Umarım yardımcı olursunuz cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler. :)

Konu anlatım kitaplarına hiç bulaşma dostum. 2019 senesinde YKS sınavına girmiş biri olarak konuşuyorum gerçekten bir işe yaramıyorlar. Çok erken YKS sınavının bilincine varmış olmak harikulade bir şey. 11.sınıfta sayısal kısmında çok zorlanacaksın özellikle kimya bir anda zorlaşacak. Yapman gereken 11.sınıf fen derslerine günü gününe çalışman. Eksiksiz bir şekilde konuları biriktirmeden çalışmalısın çünkü fen çok detaylı öğrenim istiyor kesinlikle konularını biriktirme. TYT tarafı için ise sadece matematik ve türkçe denemeleri çözmeni tavsiye ederim. Geometri dahil tahminimce derece isteyen bir öğrencisin geometri senin turnusolun olacak. Aklına takılan herhangi bir şeyde bana danışabilirsin elimden geldiğince yardımcı olurum.

Konu anlatım kitaplarına hiç bulaşma dostum. 2019 senesinde YKS sınavına girmiş biri olarak konuşuyorum gerçekten bir işe yaramıyorlar. Çok erken YKS sınavının bilincine varmış olmak harikulade bir şey. 11.sınıfta sayısal kısmında çok zorlanacaksın özellikle kimya bir anda zorlaşacak. Yapman gereken 11.sınıf fen derslerine günü gününe çalışman. Eksiksiz bir şekilde konuları biriktirmeden çalışmalısın çünkü fen çok detaylı öğrenim istiyor kesinlikle konularını biriktirme. TYT tarafı için ise sadece matematik ve türkçe denemeleri çözmeni tavsiye ederim. Geometri dahil tahminimce derece isteyen bir öğrencisin geometri senin turnusolun olacak. Aklına takılan herhangi bir şeyde bana danışabilirsin elimden geldiğince yardımcı olurum.
Öncelikle cevabınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler :) . Biraz geç cevap verebildim kusura bakmayın. Bu yaz için Okyanus Yayınları'nın 40 Seans Serilerini bitirmeye karar kıldım. Biliyorum çok zor değil. Ama zaten Youtube'dan da dinleyeceğim. Çıkmış Sorular, Kazanım testleri falan derken şimdilik yeterli olduğunu düşünüyorum. Dediğim gibi bu yaz amacım altyapımı kuvvetlendirmek olduğu için Okyanus Yayınlarını yeterli gördüm. Siz ne düşünüyorsunuz?

Temellerini sağlam tutarsan 11.sınıf derslerine yoğunlaşman kolay olur. Doğru seçim. Lakin Okyanus yayınlarının 40 seans serisi fazla kolaydır bitirince egolanıp rahatlamamanı tavsiye ederim. Bilgi Sarmal yayınlarının kitaplarını çözebildiğin zaman rahatlayabilirsin. :)

Temellerini sağlam tutarsan 11.sınıf derslerine yoğunlaşman kolay olur. Doğru seçim. Lakin Okyanus yayınlarının 40 seans serisi fazla kolaydır bitirince egolanıp rahatlamamanı tavsiye ederim. Bilgi Sarmal yayınlarının kitaplarını çözebildiğin zaman rahatlayabilirsin. :)
Dediğim gibi şu an sadece temel atmayı mantıklı gördüm. İlerleyen zamanlarda bakarız :). Tekrardan yanıtınız için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı