100 TL fan kontrolcü önerisi

Size detaylıca ve oldukça basit bir biçimde anlatacağım tekrar.

Öncelikle kontrolcünüz bir adet MOLEX bağlantısı ile PSU yani güç kaynağından gerekli gücü alır. Buraya kadar bir sıkıntı yok.
Bu alınan güç gerekli devreler ve elemanlar ile belirli düzeylere indirgenir veya yükseltilir, tamamen sizin yapacağınız ayara bağlı.
Bu güç fanlar için ayrılmış olan kablolara gider. Örneğin benim kontrolcüm 6 fan destekliyor ise 6 tane fan kablosu bulunur.

Bu fan kabloları ya molex'dir ya da 3pin'dir. Aynı şekilde kullanacağınız fan ya molex'dir ya da 3pin'dir.
Eğer fan 3pin, kontrolcü molex ise veya tam tersi ise dönüştürücü kullanmanız icap eder.
Eğer fan ve kontrolcünün girişleri aynı ise olduğu gibi takabilirsiniz, dönüştürücüye gerek kalmaz.

Şuan ekranda gösterdiğiniz resimde 3pinli bir fanı molex bağlantıya çevirdiğinizi görüyorum, eğer ileride kullanacağınız dönüştürücü molex bağlantılı olursa takar kullanırsınız, yok eğer 3pin bağlantılı olursa dönüştürücüyü aradan kaldırıp direkt olarak 3 pini kontrolcüye bağlarsınız.

Yok hala anlamadıysanız kullandığınız veya kullanacağınız kontrolcünün marka modelini yazın, ne yapmanız gerektiğini detaylıca anlatayım.
Ben buraya kadar olan kısmı zaten anlamıştım sadece kafamı karıştıran satış sitelerinde, ürünün görselinde ki bu aerocool x1000 kontrolcunun arka kisminda molex yuvasi yok resimlerde diğer devre elemanaları mevcut bendeki karisikligi o yaratmisti var diyorsunuz o zaman problem yok. Peki bu ürun nasil sizce?
Screenshot_2014-09-13-21-38-10.png

Bakarsan sağ altta siyah renkte Molex bağlantısı var.
Diğer kablolar ise 3pin bağlantı için. Yani tekrarlamak gerekirse sandığınız gibi bir durum söz konusu değil.

0010913_0.jpeg

Resmini attığınız diğer kontrolcü ise yine standart, molex ile gücü alıp kanallara dağıtıyor.
Eğer bütçeniz ona yetiyor ise onu da alabilirsiniz, 5 tane fan kontrol etmenize gerek yoksa 3 tane fanı kontrol edebilen kontrolcüyü de tercih edebilirsiniz.

Bakarsan sağ altta siyah renkte Molex bağlantısı var.
Diğer kablolar ise 3pin bağlantı için. Yani tekrarlamak gerekirse sandığınız gibi bir durum söz konusu değil.

Eki Görüntüle 22843

Resmini attığınız diğer kontrolcü ise yine standart, molex ile gücü alıp kanallara dağıtıyor.
Eğer bütçeniz ona yetiyor ise onu da alabilirsiniz, 5 tane fan kontrol etmenize gerek yoksa 3 tane fanı kontrol edebilen kontrolcüyü de tercih edebilirsiniz.
Bu 5 li olan ürünü bulamadım ben.

Son bir soru aerocool x1000 fanları kapatabiliyormu ?

Kasaya yakışma babında düşünüyorumda Cooler Master elite 430 Sanki akasanın mavi ledleri daha mı iyi durur kasanın ön fanıda mavi led güç ve hdd ledleri de mavi :D

Son bir soru aerocool x1000 fanları kapatabiliyormu ?

Kasaya yakışma babında düşünüyorumda Cooler Master elite 430 Sanki akasanın mavi ledleri daha mı iyi durur kasanın ön fanıda mavi led güç ve hdd ledleri de mavi :D
Kusura bakmayın gözden kaçmış, unutulmuş konu. 1 hafta gecikmeli de olsa cevap veriyorum.

Evet istenilen fanlar tamamen devre dışı bırakılabiliyor. Bu kontrolü ise bir düğme ile değil, kontrolcüyü tamamen sola çevirerek sağlıyor.
Kontrolcü en sola çevrilmiş durumda ise %0 güç verecek yani fan durmuş olacaktır, sağa doğru çevirmeye başladıkça belirli müktarda güç artışı sağlanacaktır.

2.jpg

Akasa ile bunun arasında kaldıysan sana bunu öneririm, üzerindeki bağlantılar ve fan kontrol imkanları daha iyi, almışken iyi ve yeterli bir kontrolcü al, ömür boyu kullan.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı