10000 TL Monitör Hariç Sistem Toplama

GTX 1070, 1080p Ultra ayarda LoL'da 250-400 FPS alıyor zaten. Nereden çıktı 5 bin lira? GTX 1160 muhtemelen 2000-2500 TL olur ve GTX 1070 performansında seyreder. Belki GTX 1160 Ti falan çıkar, hadi GTX 1170 al, bu da muhtemelen GTX 1080 Ti performansında olur.
Benim niyeyim GTX 1180/Ti almak. Haliyle dolar da fazlasıyla arttığı için ülkemizde o fiyatlar arasında satılması normal olmaz mı? Nakit param olacak ve almışken en iyisi olsun istiyorum.
Rica etsem bana şu an 1080 ve 8700K barındıran bir sistem dizer misiniz? Samsung 960 Evo M2 SSD var 250 GB daha kutulu ve P400S kasam var kutusu dahi açılmamıştır. Geri kalanlarla bana şu an için sistem dizebilir misin? @GCN

Son düzenleme:
GTX 1080 Ti bile; 1080p ultra grafik ayarları ve AAA oyunlarda 144 FPS veremiyor. Oyun bilgisayarında en önemli bileşen ekran kartı ve devasa bütçeye, devasa hedefe rağmen en yüksek ekran kartı seçilmemiş.

Diyelim ki en yüksek ekran kartı var, ultra ayarlarda 144 FPS hedefi halen uzaktan el sallıyor olacak. Bu durumda "ayar kısmak" gerekecek. O kadar parayı ayar kısmak için vermek?

Acaba diyorum; hani olur ya Doğan görünümlü 5 bin liralık Şahin'e 30 bin liraya modifiye yaparlar. Sırf hobidir zevktir, sizde de aynı kafa mı var?

Amacınız oyunlardan maksimum zevki alabilecek sistemi toplamak mı? Yoksa oyun oynandığı sırada sol üst köşedeki FPS göstergesini izlemek mi?
Farkındaysanız fikir danışmak için konu açıyorum zaten bu işten çok iyi anlıyorum iddiasında olsaydım bildiğimi yapar çoktan sistemi toplardım. Yaptığınız yorum gereksiz agresif. Malesef fiyatlar fazlasıyla uçuk durumda gönül ister ki 1080 Tİ’lı sistem olsun bir türlü denkleştiremediğim için burdayım belki bir site önerisi alırım diye. Böyle olumsuz eleştirmek yerine varsa bir bildiğiniz düzgün bir üslupla yardımcı olabilirsiniz ya da yardımınız dokunmayacaksa bırakın da cebimdeki parayı nasıl harcayacağıma kendim karar vereyim.

Agresif? Eleştiri mi? Ben eleştirmedim ki. :D O sadece farkındalık mesajı. Yanlış anladın, ben yargılamıyorum. Üslubum gayet düzgün, hakaret vb. gibi bir söylemim olmadı.

Eğer istersen GTX 1080 Ti koyabilirsin. Diğer bileşenlerden kısarak tabii ki. Örneğin abartı soğutucu almana gerek yok. O soğutucu ile O.C yapmayı planlıyorsun sanırım. Daha uygun soğutucular ile de O.C yapabilirsin. Böyle uçlardaki soğutucuyu eğer alıyorsan, işlemciyi delid yapacaksın ve amacın profesyonel O.C olacak ki verdiğin paraya kısayla aldığın performans yakınlaşacak. Misal 5kg patates 10 TL, fakat 15 TL verip 7,5kg patates alamıyorsun, 7,5kg yerine 5,5kg oluyor. Demek istediğim olay bu.

Sonradan eklenebilecek ve/veya değiştirme maliyeti az olacak bileşenleri hiç almamak ya da kısmakta bir seçenek. Mesela 960 Evo yerine SATA SSD alarak 200-300 lira kazancın olur. Soğutucuyu 250 liralıkla değiştirerek 300-400 lira daha kazancın olur. HDD'yi hiç almayarak 200 lira daha kazancın olur. Sonradan bunları eklemek ve/veya değiştirmek maliyet açısından pekala mümkün. Ancak GTX 1080'ni GTX 1080 Tİ ile değiştirmenin maliyeti devasa. GTX 1080'ni satmaya kalksan bir Dünya zarar edeceksin. O arada da dolar daha da uçmuş olacak ve sonucunda GTX 1080 Ti daha da fazla pahalı hale gelmiş olacak. Ben yardım etmeye çalışıyorum.

Agresif? Eleştiri mi? Ben eleştirmedim ki. :D O sadece farkındalık mesajı. Yanlış anladın, ben yargılamıyorum. Üslubum gayet düzgün, hakaret vb. gibi bir söylemim olmadı.

Eğer istersen GTX 1080 Ti koyabilirsin. Diğer bileşenlerden kısarak tabii ki. Örneğin abartı soğutucu almana gerek yok. O soğutucu ile O.C yapmayı planlıyorsun sanırım. Daha uygun soğutucular ile de O.C yapabilirsin. Böyle uçlardaki soğutucuyu eğer alıyorsan, işlemciyi delid yapacaksın ve amacın profesyonel O.C olacak ki verdiğin paraya kısayla aldığın performans yakınlaşacak. Misal 5kg patates 10 TL, fakat 15 TL verip 7,5kg patates alamıyorsun, 7,5kg yerine 5,5kg oluyor. Demek istediğim olay bu.

Sonradan eklenebilecek ve/veya değiştirme maliyeti az olacak bileşenleri hiç almamak ya da kısmakta bir seçenek. Mesela 960 Evo yerine SATA SSD alarak 200-300 lira kazancın olur. Soğutucuyu 250 liralıkla değiştirerek 300-400 lira daha kazancın olur. HDD'yi hiç almayarak 200 lira daha kazancın olur. Sonradan bunları eklemek ve/veya değiştirmek maliyet açısından pekala mümkün. Ancak GTX 1080'ni GTX 1080 Tİ ile değiştirmenin maliyeti devasa. GTX 1080'ni satmaya kalksan bir Dünya zarar edeceksin. O arada da dolar daha da uçmuş olacak ve sonucunda GTX 1080 Ti daha da fazla pahalı hale gelmiş olacak. Ben yardım etmeye çalışıyorum.
Teşekkür ederim yardımın için şuan söylediklerin son derece mantıklı ve benim gibi bilgisizler için anlaşılır ama senin ilk mesajı yazarken karşındakinden bilgi anlamında bir beklentiye girmen yanlış farkettiysen henüz 1 haftalık üyeyim. GTX 1080 ile 1080Tİ arasında şuan anladığım kadarıyla performans anlamında bariz bir fark var. Benim derdim competitive oyunlarda 1080p de ayarları en yüksek fps değerini almak. 1080 Ti ile değiştireceğim eğer kısmam gerekirse dediğin gibi diğer birimlerden kısarım. Tekrar teşekkürler.

Geç cevap gelince ben de konu açtım :/ RAM konusunda CL sayıları ne anlam ifade ediyor? Bir de Soğutucu bölümünde Corsair olan model nasıl sıvı soğutuyor? Benim bildiğim o boruların içine sıvı döküyorlar vs. Öyle yapılıyor. Bu model nasıl sıvı soğutma yapıyor hep merak etmişimdir

Yüksek frekansta düşük CL(gecikme değeri) verebilen bellekler pahalı olur. Mümkünse "Intel" oyun sistemi için CL14 veya aşağısı olsun, taş çatlasa CL15'ten yukarıda olmasın.

Örneğin CL18 3600MHz bellek saniyede 35GB veri okurken, CL14 3200MHz bellek 45GB veri okuyabiliyor. Hem daha hızlı veri okuyor hem de düşük gecikme değeri sayesinde oyunlarda biraz daha FPS'ye destek oluyor.

Bunlar kapalı devre sıvı soğutma oluyor. Biz içine sıvı falan koymuyoruz, içini açamıyoruz, yani herhangi bir müdahale etmeden normal soğutucular gibi takıp kullanıyoruz. İçlerinde hali hazırda bulunmakta.

Minik su pompasını ve fanı anakarta bağlarız. Pompa sıvının sürekli devirdaim olmasını sağlar. Radyatörün içinde işlemci tarafından ısıtılan sıvı, peteklere hava üfleyen fan sayesinde soğutuluyor. Hava soğutmada ise o bakır ısı borularının içinde gaz var. Tam olarak ne gazı olduğunu unuttum şimdi. Aşağıda ısınan gaz yukarı çıkar, yukarıdaki soğuk gazı aşağıya iter. Burada otomatik devirdaim olur.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı