1000vA UPS Önerisi

deMarc

Kilopat
Sistemimde mini (SFX) güç kaynaklarının en iyisi olarak bilinen Corsair SF750 kullanmama rağmen 10 gün kadar önce bir voltaj dalgalanması sonucu PSU sizlere ömür oldu. Neyse ki Amazon’dan almıştım, Amazon yenisini yolluyor ama işimi şansa bırakmak istemiyorum. PC’yi bağladığım ara kablo sözde akım korumalıydı ama bir faydası olmadı.

İlk tedbir olarak şundan aldım, bunu duvardaki prize bağlayacağım ama bir de UPS almak istiyorum. İsteğim sessiz olması, bir de kullanırken elektrik giderse en azından oyundan vs çıkıp PC’yi kapatacak kadar (1-2dk) süre tanıması. Modem ile PC aynı odada olmadığından online olmasına gerek yok.

Önerebileceğiniz sessiz ve kaliteli güç kaynaklarını değerlendirebilirim. Bütçeyi kaliteye göre 2500-3000’e kadar esnetebilirim. Bir arkadaşım şunu önerdi, sizin de yorumunuzu almak isterim:

@deMarc merhaba, herhangi bir tercihte bulundunuz mu? Bu sıralar benim bulunduğum bölgede de elektrik kesintileri artmaya başladı. PSU'dan ziyade HDD'ler için korkuyorum, bir gün tık deyip gidecekler diye.

Merhaba. Evet satın aldım, Powerful SLE-1500 modelinde karar kıldım. Aslında daha bilindik bir marka olsun diye APC BVX1200LI-GR modelini düşünmüştüm ama boyutları benim zaten ufak olan setup’a büyük geldi.

Yalnız maalesef UPS’i önermiyorum. Alalı 10 gün falan oldu ve test amaçlı 3 kez oyunda sigortayı kapatmayı denedim, hepsinde PC resetlendi. Masaüstünde browsing’de sigortayı kapatınca PC kapanmıyor ama oyunda yani yükte PC kapanıp açılıyor. Servisine sorduğumda “PC fazla güçlü olduğu için” normal dediler. Kesinti olunca voltaj 220V’tan 170-180V civarına düşüyormuş, bu yüzden koruma amaçlı PC resetleniyormuş. Teknik servisin söylediği bu. Valla yükte 550-600W arası güç çeken bir kasa ve 90W çeken bir monitör 1500vA (900W) kapasiteli bir UPS’e nasıl “fazla güçlü” geliyor anlamadım. Halbuki kapasite aşımı da yok, yetsin diye hususi 1500vA aldım. Bu arada PC resetlendikten sonra da UPS’in pilinin bitmesi 20-25 saniye falan sürüyor. Browsing’de ise maksimum 3-4 dakika sürsün. Ürün açıklamasında PC gücüne göre 5-20 dakika arası diyordu, sırf tarayıcı açıkken bile 5 dakika dayanmıyor benimkisi.

Neyse regülatör özelliği de olduğu için oyunda PC kapansa da en azından bileşenleri korur, yükte değilken elektrik giderse de 1-2 dakika kapatmaya süre tanır diye düşünüp iade etmedim. İade etsem daha büyüğünü alamam yerim yok. Biraz hayal kırıklığı oldu açıkçası bana. Diğer markaları tercih etsem de böyle mi olacaktı bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı