1050 Ti Afterburner ayarları nasıl olmalı?

zwon

Decapat
Daha fazla  
Yakın zamanda 1050 Ti alacağım ve ilk defa MSI Afterburner kullanacağım hiçbir bilgim yok. MSI Afterburner ayarları nasıl olmalı?

MSI Afterburner programı ayarlar bölümünde "izleme" kısmından GPU için istediğiniz istatikleri açabilirsiniz. Görmek istediğiniz istatikleri seçtikten sonra alt bölümden 3 seçeneğe tik koymalısınız. Örnek ekran görüntüsünü paylaştım.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    51 KB · Görüntüleme: 111
MSI Afterburner programı ayarlar bölümünde "izleme" kısmından GPU için istediğiniz istatikleri açabilirsiniz. Görmek istediğiniz istatikleri seçtikten sonra alt bölümden 3 seçeneğe tik koymalısınız. Örnek ekran görüntüsünü paylaştım.

Bende 2060 var bu tür ayarlar yapmam gerekiyor mu?

RivaTuner değil Core clock fan Speed gibi ayarlar.

Bende 2060 var bu tür ayarlar yapmam gerekiyor mu?

Bu sadece fpsinizi falan gösterir.

Kullanım değerleri, ve özellikle sıcaklık değerlerini gözlemlemek için çok işe yarayan bir program. Bunun dışında fan kontrol ve ekran kartı için OC uygulaması da yapma imkanı sunuyor. Fakat ekran kartı OC yapılmasını hiç tavsiye etmem.

Ekran kartımı highly overclocked olarak kullanıyorum, boşta 26 yük altında 68 derece. Birazda karta ve üreticisine bağlı.

RivaTuner değil Core clock fan Speed gibi ayarlar.

Bu sadece fpsinizi falan gösterir.

Sağlıklı bir OC işlemi yapabilmek için değerleri sürekli olarak gözetmeniz gerekir. Her ekran kartı farklı. Stres testinde 50'şer arttırın. Arttırdıktan sonra stres testinde iken sıcaklıkları ve değerleri gözlemleyin, eğer yükselttiğiniz halde değerlerde düşüş oluyorsa güç kontrolünü arttırın. Fakat hızları her arttırdığınızda 4-5 dakika geçsin, saatlerce oynayacaksınız sonuçta.
Sıcaklık değerlerini kontrol edin, 85 derece üstü tehlike arz eder, 80 derece limittir (1050Ti için). Stres testinde iken OCli halinin optimum sıcaklığı 70-80 derece arasıdır. Oyunlardayken GPU kullanımı düşüp FPS artacağı için sıcaklıkta düşük olacaktır. Kendimden bir örnek vermek istiyorum, stres testinde 76 derece olan ekran kartım yüksek grafikli oyunlarda %97 kullanıma rağmen 60-70 derece arası çalışıyor.
OC ayarlarınız bittikten sonra RivaTuner kullanarak sıcaklıkları ekran kartını yoracak bir oyunda 1-2 saat gözlemleyin. Eğer sıcaklık stabil ise gönül rahatlığıyla kullanabilir, yüksek ise ayarları düşürmeniz gereklidir.
Stres testi için FurMark programını kullanabilirsiniz.
Not: Güç kontrolü fan simgesinin altındaki power limit seçeneğidir. Güç kontrolünüzü arttırmazsanız ekran kartınız uygulamış olduğunuz hız aşırtmalarını besleyemeyebilir.

Son düzenleme:
Ekran kartımı highly overclocked olarak kullanıyorum, boşta 26 yük altında 68 derece. Birazda karta ve üreticisine bağlı.

MSI sanırım iyi bir markadır değil mi ? :) Zamanında MSI GTX 960 Gaming ekran kartı almıştım. MSI Afterburner programı ile sıcaklık değerlerini kontrol ederek OC yapmıştım. Stabil testini de uzun süre sürdürmüştüm. Kart 2-3 ay sonra renga renk görüntü vermeye başlamıştı. Bellekler gitmişti...Ben OC uygulamasından dolayı çok ekran kart'ının pert olduğu konusunu okudum. Normal CPU gibi değil bence...

MSI sanırım iyi bir markadır değil mi ? :) Zamanında MSI GTX 960 Gaming ekran kartı almıştım. MSI Afterburner programı ile sıcaklık değerlerini kontrol ederek OC yapmıştım. Stabil testini de uzun süre sürdürmüştüm. Kart 2-3 ay sonra renga renk görüntü vermeye başlamıştı. Bellekler gitmişti...Ben OC uygulamasından dolayı çok ekran kart'ının pert olduğu konusunu okudum. Normal CPU gibi değil bence...

Doğrudur hocam olabilir olmaz diye bir şey yok. Fakat her ekran kartı yanacak diye bir şey de yok, biliyorsunuz ki bazı ekran kartları fabrika çıkışı OC'li olarak çıkıyor, o zaman hepsinin yanması gerekirdi. Adınıza üzüldüm, geçmiş olsun. Ama söylediğiniz iyi oldu, OC yapacak arkadaş için söylüyorum, herhangi bir mesuliyet kabul etmiyorum dostum. Sorumluluk tamamı ile sana ait. Sadece nasıl yapacağın hakkında bilgi verdim, ekran kartının nasıl tepki vereceğini bilemeyeceğim.

Doğrudur hocam olabilir olmaz diye bir şey yok. Fakat her ekran kartı yanacak diye bir şey de yok, biliyorsunuz ki bazı ekran kartları fabrika çıkışı OC'li olarak çıkıyor, o zaman hepsinin yanması gerekirdi. Adınıza üzüldüm, geçmiş olsun. Ama söylediğiniz iyi oldu, OC yapacak arkadaş için söylüyorum, herhangi bir mesuliyet kabul etmiyorum dostum. Sorumluluk tamamı ile sana ait. Sadece nasıl yapacağın hakkında bilgi verdim, ekran kartının nasıl tepki vereceğini bilemeyeceğim.

OC yapmayacağım OC yapmadan en iyi performans ayarı nasıldır?

Geri
Yukarı