10500 TL'ye R5 5500 sistem nasıldır?

İşine mi gelmedi?
Ne yaşıyorsun sen dostum?
İşine mi gelmedi ne demek?
Mevcut sistemimi hazır olarak aldım, ASUS anakart bulunuyordu ve özelleştirme seçeneklerinde ASRock markalı anakart bulunmuyordu.
Elime şuana kadar geçen sistemlerin ikisinde ASRock anakart bulunuyordu zaten.
ASRock hakkında hiçbir bilgin yok, bilsen sallamazsın zaten.
İnsanlar bilmediği şeyler hakkında nasıl da kolay hüküm verebiliyor ve "işine mi gelmedi" gibi saçma sapan argümanlar sunuyor.
ASRock zaten giriş/orta seviyeden çok orta-üst/üst ve tepe seviye anakart üretiminde bulunmakta, bunun yanında yavaş yavaş diğer donanımların da üretimine başlıyorlar, ekran kartı tarafında epey yol kat ettiler.

Ne yaşıyorsun sen dostum?
İşine mi gelmedi ne demek?
Mevcut sistemimi hazır olarak aldım, ASUS anakart bulunuyordu ve özelleştirme seçeneklerinde ASRock markalı anakart bulunmuyordu.
Elime şu ana kadar geçen sistemlerin ikisinde ASRock anakart bulunuyordu zaten.
ASRock hakkında hiçbir bilgin yok, bilsen sallamazsın zaten.
İnsanlar bilmediği şeyler hakkında nasıl da kolay hüküm verebiliyor ve "işine mi gelmedi" gibi saçma sapan argümanlar sunuyor.
ASRock zaten giriş/orta seviyeden çok orta-üst/üst ve tepe seviye anakart üretiminde bulunmakta, bunun yanında yavaş yavaş diğer donanımların da üretimine başlıyorlar, ekran kartı tarafında epey yol kat ettiler.

Dostum biliyorum merak etme sen. Orta üst seviye de anakartları nerede acaba? 500 tane donanım satış sitesi var sadece Teknobiyotik satıyor ASRock çöplerini. Hiç düzgün anakartta yok zaten. Ufacık tek PCI X16 slotlu tek M.2 slotlu girişin de giriş seviyesi çöpleri hep. Ha şunu da belirteyim. ASRock Fatal1ty 990 anakartta kullandım ben. O kadar sıkıntılıydı ki o anakart. BIOS menüsü bile kasıyordu. RAM'leri Dual channel çalıştırmıyordu. 10 tane BIOS sürümünü kurup test ettim hiçbiri stabil değildi. Anında iade etmiştim. Anakart VRM'lerinden biri de felaket ısınıyordu boşta 80 derece de geziyordu. Hiç stabil düzgün anakartları yok. ASRock marka terlik bile olsa almam o derece.

Dostum biliyorum merak etme sen. Orta üst seviye de anakartları nerede acaba? 500 tane donanım satış sitesi var sadece Teknobiyotik satıyor ASRock çöplerini. Hiç düzgün anakartta yok zaten. Ufacık tek PCI X16 slotlu tek M.2 slotlu girişin de giriş seviyesi çöpleri hep. Ha şunu da belirteyim. ASRock Fatal1ty 990 anakartta kullandım ben. O kadar sıkıntılıydı ki o anakart. BIOS menüsü bile kasıyordu. RAM'leri Dual channel çalıştırmıyordu. 10 tane BIOS sürümünü kurup test ettim hiçbiri stabil değildi. Anında iade etmiştim. Anakart VRM'lerinden biri de felaket ısınıyordu boşta 80 derece de geziyordu. Hiç stabil düzgün anakartları yok. ASRock marka terlik bile olsa almam o derece.
Bahsettiğiniz anakart epey eski, o zamanlar daha iyi anakartlar vardı tabi ki.
O zamandan bu zamana kat ettikleri tonla yol var.
Büyük donanım satış mağazaları içinde sadece Teknobiyotik in satmasına net bir cevabım yok fakat tahminlerim var.
Bahsettiğim segment kartları seninde illaki bildiklerin.
Cevap yazmadan önce Akakçe üzerinden anakartları yokladığına eminim, fiyat bilgisi verilen anakartların çoğu TRX,X,Z ve B chipsetlere ait.
Asıl senin bahsettiğin gibi giriş seviyesi kartları daha az.

Bahsettiğiniz anakart epey eski, o zamanlar daha iyi anakartlar vardı tabii ki.
O zamandan bu zamana kat ettikleri tonla yol var.
Büyük donanım satış mağazaları içinde sadece Teknobiyotik'in satmasına net bir cevabım yok fakat tahminlerim var.
Bahsettiğim segment kartları seninde illaki bildiklerin.
Cevap yazmadan önce Akakçe üzerinden anakartları yokladığına eminim, fiyat bilgisi verilen anakartların çoğu trx, X, Z ve B chipsetlere ait.
Asıl senin bahsettiğin gibi giriş seviyesi kartları daha az.

Dostum benim dediğim kart eski olabilir ama AM3+ soket işlemcili sistemlerde M.2 slot koymuş bir anakart. Yani hatırı sayılır bir anakart aslında. Faz sayısı da iyi. Ama çok sorun yaşadım. Eminim yeni nesil anakartlarda da vardır aynı sorunlar. Çünkü ASRock kullanan arkadaşlarımda vardı benim. İade edip MSI ve ASUS almışlardı. Hala kullanıyorlar.

Asorck ün ASUS'un alt markası olduğunu ve sonradan asistan ayrıldığını biliyor musun?
ASUS'un ve MSI'ın bazı modellerinde de VRAM ısınması var modele bağlı.
Anakart ile ne gibi bir sorun yaşadınki ne oldu BIOS'unu karışıktı? Sırf BIOS için 1000-2000 TL fazla mı vereceksin.

Dostum benim dediğim kart eski olabilir ama AM3+ soket işlemcili sistemlerde M.2 slot koymuş bir anakart. Yani hatırı sayılır bir anakart aslında. Faz sayısı da iyi. Ama çok sorun yaşadım. Eminim yeni nesil anakartlarda da vardır aynı sorunlar. Çünkü ASRock kullanan arkadaşlarımda vardı benim. İade edip MSI ve ASUS almışlardı. Hala kullanıyorlar.

Konudaki sistem Tebilon da satılıyorken ASRock'i tek Teknobiyotik satıyor diye bir şey demişsin.
DFS bilgisayar ve başka bir site daha satıyor ayrıca.

Asorck ün ASUS'un alt markası olduğunu ve sonradan asistan ayrıldığını biliyor musun?
ASUS'un ve MSI'ın bazı modellerinde de VRAM ısınması var modele bağlı.
Anakart ile ne gibi bir sorun yaşadınki ne oldu BIOS'unu karışıktı? Sırf BIOS için 1000-2000 TL fazla mı vereceksin.

Konudaki sistem Tebilon da satılıyorken ASRock'i tek Teknobiyotik satıyor diye bir şey demişsin.

Ben sadece Teknobiyotik'te gördüm. Colorful ve ASRock genelde burada satılıyor. Ayrıca dediğini de biliyorum ama bu sorunlu olduğunu değiştirmez. Yaşadığım sorunlardan en sinir bozucu olanı tüm BIOS sürümlerini denediğim halde bir türlü RAM'lerimi Dual channel çalıştıramadım. RAM'lerim tek paketten çıkan 2 RAM bellek. Biri ayrı marka model diğeri ayrı marka model değil yani. O RAM'leri daha sonra başka anakartta denediğim de Dual channel çalışıyorlardı. Sorun anakarttaydı. VRM'ler aşırı ısınıyordu boşta bile 80 dereceydi. Yazılım ve sürücü kısmı da çöptü. Anakartı anında geri vermiştim. Daha sonra MSI Gaming 970 anakart aldım aynı RAM'leri taktım kendisi otomatik olarak Dual channel çalıştırmıştı.

• AMD R5 5500-ASROCK RX6600 Challenger-A520M-HVS-CORSAIR 16GB-512GB SSD
  • 2 X CORSAIR 8GB Vengeance Siyah DDR4 3200Mhz CL16 Dual Kit Ram
  • 1 X FRISBY FC-9320G 600W 80 Plus 4 X 120mm RGB Fan Temperli Cam Mid-Tower Gaming Kasa
  • 1 X AMD Ryzen 5 5500 Soket AM4 Wraith Stealth 3.6GHz 19MB 65W 7nm İşlemci
  • 1 X Adata Legend 700 512GB NVMe M.2 SSD Okuma Hızı 2000 MB/s / Yazma Hızı 1600 MB/s
  • 1 X Sistem Montajı Yapılsın
  • 1 X Asrock B450M-HDV R4.0 Soket AM4 AMD B450 3200 MHz (O.C) m.2 mATX Anakart
  • 1 X ASRock AMD Radeon RX 6600 Challenger D 8GB GDDR6 128Bit DX12 AMD Ekran Kartı

10.500 bandında bir fiyata aldım, videosunu PC Hocası'nda gördüm. W mi GG mi fikirleriniz nedir? En fazla bütçem 11.5'di.
Bomb has been planted...

Ben sadece Teknobiyotik'te gördüm. Colorful ve ASRock genelde burada satılıyor. Ayrıca dediğini de biliyorum ama bu sorunlu olduğunu değiştirmez. Yaşadığım sorunlardan en sinir bozucu olanı tüm BIOS sürümlerini denediğim halde bir türlü RAM'lerimi Dual channel çalıştıramadım. RAM'lerim tek paketten çıkan 2 RAM bellek. Biri ayrı marka model diğeri ayrı marka model değil yani. O RAM'leri daha sonra başka anakartta denediğim de Dual channel çalışıyorlardı. Sorun anakarttaydı. VRM'ler aşırı ısınıyordu boşta bile 80 dereceydi. Yazılım ve sürücü kısmı da çöptü. Anakartı anında geri vermiştim. Daha sonra MSI Gaming 970 anakart aldım aynı RAM'leri taktım kendisi otomatik olarak Dual channel çalıştırmıştı.

Eski bir DDR3 modelden bahsediyorsun bu sistemi alan birine soralım o halde böyle bir sorun varmıymış
Zaten biosunu vs. ayarlayıp gönderiyor Tebilon.
Aynı fiyata ASUS MSI olsa bizde onu öneririz ama 1000-2000TL fark varken onu önermek fanboy luktan başka bir şey değil.

Başka siteler de satıyor elbette fakat ürün çeşidi ve bilinirlik olarak Teknobiyotik'den başka satan yok. Donanım satan her siteyi incelemek gerek, bazı yerlerde yurtdışından Türkiye'de satılmayan parçalar getirtilebiliyor ve global garantili oluyorlar.
Adını bile duymadığınız marka/modeller sıfır satılıyor, örnek WNT'de Afox anakart satılmakta:
BIOS u nasıl acaba?
@231981 yine noldu dostum neyi beğenmedin, öneri yapmadım ki burda.

Son düzenleme:
Başka siteler de satıyor elbette fakat ürün çeşidi ve bilinirlik olarak Teknobiyotik'den başka satan yok. Donanım satan her siteyi incelemek gerek, bazı yerlerde yurt dışından Türkiye'de satılmayan parçalar getirtilebiliyor ve global garantili oluyorlar.
Adını bile duymadığınız marka/modeller sıfır satılıyor, örnek WNT'de Afox anakart satılmakta:
BIOS'u nasıl acaba?
@231981 yine ne oldu dostum neyi beğenmedin, öneri yapmadım ki burada.

Hocam daha Tebilon var ayrıca bir ürünü tek bir firmanın satması kötü olduğu anlamına gelmezki.
Diğer dedikleriniz de haklısınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı