1080p videoyu 720p renderlayınca kalite artar mı, yükselir mi?

Beyter

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Herkese merhaba arkadaşlar.

Youtube'a csgo videoları atmaktayım. Videolar benim 1920x1080 çözünürlükteki monitörümde bulanık fakat telefon yada çözünürlüğü daha düşük monitörlerde daha net. Videoyu CSGO'da 1024x768 çözünürlükte çekmekteyim. Stretched yani ekrana sığdırılmış ayarda oynuyorum. Vegas Pro'da black bars çıkıyor Vegas Proda' da ekrana sığdırma işlemini tekrarlıyorum. Fakat haliyle 1024x768 çekilmiş videoyu 1920x1080 monitörde her ne kadar 720p de izleseniz bile bulanık oluyor. stretched 1024 HD ayar var mı? Vegas Pro'da ya da başlıktaki gibi videoları monitörümün ana çozunurlugu olarak yani 1080p olarak çekip 720p'ye renderla malıyım? Kalite artar mı azalır mı? Cunku 1080p videolar sizinde bildiğiniz üzere çok yer kaplamakta. Bir de bu sıkıntı sadece bende oluyor başka videoları 1920x1080 monitörümde 480p'de izlerken bulanık değil aksıne benim 720p videom gibi çıkıyor.

Herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kalite azalır. Daha önce renderlama yapıp youtube v.s gibi sitelere atmadım. Ancak telefonda ki videoyu renderlama yapıp pc ye atmıştım. 1080p den 720p ye çekerseniz daha kalitesiz bir görüntü çıkacaktır ortaya. Bu arada ben Adobe Premiere ve iMovie kullanıyorum.

Hangi program ile kayıt alıyorsun hocam?
İlk önce elindeki ham videonun kaliteli olması lazım. Ben OBS ile 60 kare/saniye 1920 x 1080 p video ya 7500 bit rate veriyorum. Çok kaliteli 1080 p ham video elde ediyorum. Lakin 30 saniyelik bir video 27,5 mb a mal oluyor. 2000 bit rate ile çekersen çok daha az yer kaplayan ama çamur gibi görüntü elde edersin. İstersen 10000 bit rate verebilirsin daha kaliteli olur 30 saniyelik bir video 45 mb boyut olacaktır. Unutma amaç ham video yapmak ne kadar iyi ham video yapar isen daha kaliteli alt videolar ve sıkıştırma yapabilirsin. Deneme yanılma ile biraz uğraşarak ideal değerlerini kendin bulmalısın.

Örnek

Son düzenleme:

Bu 1080p'yi 720p ye renderlayıp daha kaliteli görüntü elde etmeyi Sayın Ali Güngör söylemişti ondan birdaha sorayım dedim teşekkürler.

AMD Relive kullanıyorum. 30mbit de çekiyorum hiç oynamadım orayla. Elidmeki ham video dediğim gibi csgo da 1024 video çektiğim için video black bars gözüküyor. black bars olarak gayet başarılı kaliteli. vegas proda stretched yani ekrana sıgdırıp render yaptıgımda görüntü bulanıklaşıyor. ben bunun çözümünü sormuştum ama ilgilendiğin için teşekkür ederim.

Oyunu da çektiğin çözünürlük temi oynuyorsun yoksa 1920 x 1080 mi ?

Ali Güngör söylemiş ise doğrudur. Başka bir programla deneyin birde. Adobe Premiere ile deneyebilirsiniz.

Oyunu da çektiğin çözünürlük temi oynuyorsun yoksa 1920 x 1080 mi ?

oyunu 1024 ekrana sığdırılmış oynuyorum. videoyu 720p 1280x720 çekiyorum.

Ali Güngör söylemiş ise doğrudur. Başka bir programla deneyin birde. Adobe Premiere ile deneyebilirsiniz.

adone premiere çok karışık bir program benim düşünceme göre. vegasdan önce onu denemiştim hiçbişey anlamadım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…