10K Trimpot yerine mosfet kullanmak

HanSoloQ

Centipat
Daha fazla  
Merhaba! Yaptığım projede beyin ATMEGA328P olacak aynı zamanda Arduino nNno ve UNO'nun da beyni. Trimpot yerine mosfet koyup beyin ile sürmek istiyoru, yapılabilir mi?

Trimpot ve MOSFET birbirlerinin yerine kullanılır mı, sanmıyorum.
Mosfet'i değişken direnç gibi kullanabilirsin de saçma olur bu uygulama için. Hem direnç değeri doğrusal olmaz hem de giriş gerilimini ayarlamak için ek uğraş gerekir.

Düzenleme: Gerçi konu sahibinin istediği bu sanırım. Doğru mu?

Ben de tam anlamadım ama arkadaş galiba herhangi bir potu elle çevirmek yerine direnci elektronik olarak değiştirmek istiyor. Öyleyse daha pratik olarak şöyle bir şeye bakılabilir sanırım:

a
Demek istediğim elimde hazır bir devre var 55 volt booster bu trimpot ile ayarlanıyor. Ben ise atmega328p ile sürmek ve ekrana yazmak istiyorum yapılabilirmi?
a
Demek istediğim elimde hazır bir devre var 55 volt booster bu trimpot ile ayarlanıyor. Ben ise atmega328p ile sürmek ve ekrana yazmak istiyorum yapılabilirmi?
Aslında projelerim için güç kaynağı yapacağım. Bu güç kaynağı profesyonel olsun diye 55 volt ayar devresi ve 10 ampere kadar akım kısıtlama devresi koyacağım. Bu devreler trimpot ve potansiyometre ile ayarlanıyor bende pcb üstüne atmega328p gömeceğim. Bu atmega328p verileri 4x20 lcd ye I2C modülü ile yansıtacak yansıttığı verilerde akım sınırlama ayarı voltaj ayarı diğer modlar falan ama arduinonun bu dc-dc up devresi ve akım sınırlamayı kontrol etmesi gerek.
Ben de tam anlamadım ama arkadaş galiba herhangi bir potu elle çevirmek yerine direnci elektronik olarak değiştirmek istiyor. Öyleyse daha pratik olarak şöyle bir şeye bakılabilir sanırım:
Maalesef pcb de sıkıntı çıkarıyor o devreler
Mosfet'i değişken direnç gibi kullanabilirsin de saçma olur bu uygulama için. Hem direnç değeri doğrusal olmaz hem de giriş gerilimini ayarlamak için ek uğraş gerekir.

Düzenleme: Gerçi konu sahibinin istediği bu sanırım. Doğru mu?
Doğru en son yazdığım mesajları okursan iyice anlayabilirsin istediğimi
Trimpot ve MOSFET birbirlerinin yerine kullanılır mı, sanmıyorum.
Son mesajları okursan bir tık daha anlaşılır

Son düzenleme:
@HanSoloQ aşağıda attığım bağlantıda mosfet seçim kriterini anlatıyor. Pot yerine mosfet için. Onu inceleyebilirsin. Kısaca, mosfetin Vth değerini geçmen gerekiyor ancak doyuma girmemesi gerekiyor. Bu sayede doğrusal bir direnç gibi davranıyor mosfet. Attığım bağlantıdaki 8 onay almış cevabı incele. Yukarıda kısaca açıkladığım şeyin ayrıntısı yazıyor orada.

Yeni konular

Geri
Yukarı