11.Sınıf Nakil Puanlarındaki Aşırı Artış

İnsurer

Kilopat
Başlıkta belirttiğim gibi bunun sebebi nedir? Niteliksiz okulun puanı bile 420 iken, son güncellenen verilere göre 455, hemen hemen her okulun puanı en az 20 puan arttı. Nakil aldıracaktım nakil isteyemiyorum. Eylül’de puanlar düşer mi ?

Dostum her yılın puanları farklıdır. Mesela 2017 yılında x okulu 400 puanla almıştır 2018 yılında 430 la almıştır. Bunun sebebi sınavın zorluk derecesinin değişmesidir. Senin girdiğin yılda sınav bir önceki yıla daha kolay olduğu için okulların aldığı öğrencilerin puanıda daha yüksek oldu. Puanından daha yüksek bir okula nakil isteyebiliyor musun bilmiyorum ama öyle bir hakkın varsa da düşme ihtimali düşük 20 puan az değil moralinin bozmak istemem. Ama bir ara olur kimse başvurmaz ise öyle gidebilirsin.

Dostum her yılın puanları farklıdır. Mesela 2017 yılında x okulu 400 puanla almıştır 2018 yılında 430 la almıştır. Bunun sebebi sınavın zorluk derecesinin değişmesidir. Senin girdiğin yılda sınav bir önceki yıla daha kolay olduğu için okulların aldığı öğrencilerin puanıda daha yüksek oldu. Puanından daha yüksek bir okula nakil isteyebiliyor musun bilmiyorum ama öyle bir hakkın varsa da düşme ihtimali düşük 20 puan az değil moralinin bozmak istemem. Ama bir ara olur kimse başvurmaz ise öyle gidebilirsin.
Demekki bu yıl ki sınav daha kolay, ama her ne kadar sınav kolay olsa bile bu yıl yerleşenlerin girdiği sınav sistemi çok farklı, 11.sınıf puanlarını 9.sınıfa göre belirlemeleri çok saçma, nakil işlemi E-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Denediğimde taban puanınız gitmek istediğiniz okuldan düşük olduğu için nakil yapılamıyor uyarısı aldım.

Demek istediğimi yanlış anladın bu yılki puana göre olmuyor. Sen puanlara bakarken eski dönemin puanları görüyordun. Şimdi bu yeni açıklanan puanlar gelince bir yeni senenin puanları gösterilmeye başladı. Yani senin o düşük olarak baktığın puan aslında önceki senin puanı , şimdi gördüğün ise seninle sınava giren öğrencilerin puanına göre belirlenen puan.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı