11. Sınıfta derslere nasıl çalışılmalı?

• Konuyu başlatan Nefe
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 417

Nefe

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, 11. sınıfın 2. dönemine girdik. Depremden etkilenenler arasında olduğum için kitaplar vs. düzenim yok oldu diyebilirim. Yurtta şimdi biraz toparlamaya çalışıyorum ama nereden başlayıp ne yapacağım hakkımda bir fikrim yok, sayısalım. Fizikte itme momentuma kadar iyiydim diye hatırlıyorum ancak atışlara falan baktığımda bayağı unutmuşum gibi. Kimya çözeltilerdeydik daha bitmemişti, gazlarım iyi. Matematikte parabole yeni geçmiştik. Matematik ve kimyayı hallederim ama beni çok düşündüren fizik oluyor, şimdi itme momentum çalışmaya çalışıyorum ancak yapamıyorum. Takıldım resmen. Direkt atlayıp tork ve dengeye geçeyim mi yoksa atışlardan geri mi başlayayım? Bir de TYT var tabii, internetten paragraf ve problem çözüyorum günlük şu anda. Aslında 11. sınıfı biraz daha azaltıp TYT fen çalışabilirim diye de düşündüm. Kısacası nasıl yol izleyeceğimi bilmiyorum. Umarım yardımcı olabilirsiniz.

11. Sınıfta yapman gereken en iyi şey 11. Sınıf çalışmaktır paragraf problem çözmek yerine TYT adına geometri dil bilgisi çöz emin ol çok faydası olacak. Sana şöyle izah edeyim AYT bu sınavın %60'ı ve AYT fenin büyük bir kısmı 11.Sınıf yani yok paragrafmış problemmiş bunlarla zaman kaybetme bunların çözüm yöntemini bir kere öğrenirsin yaparsın sürekli çözmek büyük zaman kaybı.

11. Sınıfta yapman gereken en iyi şey 11. Sınıf çalışmaktır paragraf problem çözmek yerine TYT adına geometri dil bilgisi çöz emin ol çok faydası olacak. Sana şöyle izah edeyim AYT bu sınavın %60'ı ve AYT fenin büyük bir kısmı 11.Sınıf yani yok paragrafmış problemmiş bunlarla zaman kaybetme bunların çözüm yöntemini bir kere öğrenirsin yaparsın sürekli çözmek büyük zaman kaybı.
Peki fizikte geri dönmeli miyim?

Peki fizikte geri dönmeli miyim?
11. Sınıfın fizik müfredatı birazcık olması gerektiği gibi değil. Tork denge'nin normalde direk vektörlerden sonra gelmesi lazım o yüzden. Tork Dengeden devam et daha sonradan newton hareket yasaları ve enerjinin tekrarını yap. Atışlarda çoğu soru enerji ile çözülebiliyor yani enerji ile beraber öğren. Ordan devam edebildiğin kadar git. Elektrik Manyetizma genellikle yetişmez AYT'de 4 sorusu çıkan bir konu öğrenmek her türlü senin avantajına olur. Ayrıyetten atışlar özelinde tavsiye vermem gerekirse öncelikle atışın aslında dümdüz ivmeli hareketten başka bir şey olmadığını bilmen gerekiyor. Tamamen yaptığımız şey ivmeli hareket çözmek aynı grafikleri kullanarak formül ezberlemeden çok rahat çözülebiliyor ve unutmuyorsun grafik ile çözdüğün için. Yani tek olay çekim ivmesi e çekim ivmesi de sabit olduğu için çekim ivmesine göre ivmeli hareket yapıyoruz. Konuları böyle kavrarsan 10 tane kaynak çözmene gerek kalmaz 1 kaynakla arkadaşlarının önüne geçersin atış dahil tüm fizik konularının olayı konunun özünü kavramak.

Yeni konular

Geri
Yukarı