12.Sınıfta Açık Liseye Geçmek

Kastamonolu

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,

12. Sınıf Bilişim Teknolojileri bölümü Veri Tabanı Programcılığı dalı okumaktayım.

Sorum şu okul ile ilgili herhangi bir sıkıntım yok çok güzel arkadaş çevrem ve hocalarım var.

Benim sorum üniversite ile ilgili. Meslek liseli olduğumuz için okulda gittiğim 2 gün içinde toplam 9 saat ders te 10dk ders işliyoruz. Yani vaktim çöpe gidiyor ve arkadaş ortamı olduğu için boş zamanlarda ders çalışmıyorum/çalışamıyorum bu yüzden açık liseye geçmek istiyorum.

Ancak meslek liselerine özel M.T.O.K hesaplaması açık liseye geçersem bu fes edilirmi daha açıklayıcı anlatacak olursak.

Gitmek istediğim üniversite Karadeniz Teknik Üniversitesi Yazılım Mühendisliği

M.T.O.K puanlamasına göre yani meslek liselerine özel taban puan (2017): 264
Normal lise taban puanı (2017): 350

Ben açık liseye geçersem bu durumdan yani M.T.O.K dan fes edilirmiyim yoksa devam mı eder?

Bilen abiler, ablalarımız yardımcı olurlarsa çok iyi olur.

Teşekkürler..

Konudan senelerce uzak kalmış olabilirim ama bir sorum var: Açık lise neden bu kadar popüler? Bizim zamanımızda okulda duramayacak kadar sıkıntılı çocukların lanet olsun bari bunu bitirsin diye gönderildiği yerdi.
Ayrıca haftada iki gün okula gidiyorsun anlaşılan. Bana bahane gibi geliyor böyle söylemler. Ders çalışmak isteyen boş derslerde de çalışır. Kaldı ki goygoy yapmak da kafanı boşaltmanı sağlar. Evde oturduğunda ders çalışacağını düşünüyorsan yanılıyorsun. Evdekiler konuşmak ister, tv, bilgisayar, az daha uyuyayım derken çalışasın yoksa yine çalışamazsın.

Açık lise neden bu kadar popüler?
Evet bunu ben de anlamış değilim. Yani neden? @ardelia 'nın da dediği gibi bizim zamanımızda açık liseye gitmek bildiğin yapamıyor bari bunu bitirsin diye gönderilen yerdi. Pek de hoş karşılanmazdı. Ama bu dönemlerden çok tercih edilir ve yaygın olmaya başladı. Anlam veremedim açıkçası.

Konudan senelerce uzak kalmış olabilirim ama bir sorum var: Açık lise neden bu kadar popüler? Bizim zamanımızda okulda duramayacak kadar sıkıntılı çocukların lanet olsun bari bunu bitirsin diye gönderildiği yerdi.
Ayrıca haftada iki gün okula gidiyorsun anlaşılan. Bana bahane gibi geliyor böyle söylemler. Ders çalışmak isteyen boş derslerde de çalışır. Kaldı ki goygoy yapmak da kafanı boşaltmanı sağlar. Evde oturduğunda ders çalışacağını düşünüyorsan yanılıyorsun. Evdekiler konuşmak ister, tv, bilgisayar, az daha uyuyayım derken çalışasın yoksa yine çalışamazsın.
Merhabalar,

Eleştiriniz için çok müteşekkirim. Çok teşekkürler...

Açık lise aslında popülerliği bu not ortalaması yükseltmek ve daha kolay olması açıkçası. Çalışma isteğim benim şöyle oluşmuyor akşam saat 6 da eve gelmekteyim ve Veri Tabanı dalını okuduğum için ve bölümümde biraz iyi olduğum için hocalarım bana program ödevleri veriyor staj yerim de dahil. Şuanda 4 tane tübitak projem var mesela yapılması gerek.

Neyse. Saat 6 da eve geldiğimde yemek ye dinlen bi kendine gelme süren saat 7-8'i buluyor. Ben şimdi programlarımı mı yapayım dersemi çalışayım?. 1-2 saatlik derse bakmak benim kafama girmiyor böyle rahat ve bol zamanım olması gerek anca öyle kafama giriyor diğer türlü uçup gidiyor. Ek olarak geçsem bile çalışmayacağımı düşünmüssünüz aslında doğru tahmin diyebilirim zaten bende "neyse açığada geçtik hemen çalışıyım bari" diye de düşünmüyorum istek ister istemez geliyor ve asosyal biri olduğum için tv vs sosyal ortamlarım olmuyor bilgisayara son 2 hafta içinde kod yazmak dışında oturmadım. Sınıfta yaptığımız "goygoy" diye tabir ettiğiniz şey ise sınıfta çalışmamı engelliyor ztn. Okulda bilgisayarlara bişey olsa hop koş, akıllı tahtalarmı format atılacak hop koş, yazıcımı bozuldu hop koş hatta aramızda kalsın 11.sınıflara ders bile anlatıyorum. Ben şimdi bu okul zamanımda daha doğrusu 2 gün okul zamanımda dersi nereye ekliyip ne zaman ve hangi akılla çalışayım.

Evet bunu ben de anlamış değilim. Yani neden? @ardelia 'nın da dediği gibi bizim zamanımızda açık liseye gitmek bildiğin yapamıyor bari bunu bitirsin diye gönderilen yerdi. Pek de hoş karşılanmazdı. Ama bu dönemlerden çok tercih edilir ve yaygın olmaya başladı. Anlam veremedim açıkçası.
Yukarıda da olan soruyu burda cevaplayım. Derslerim kötü değil 11.sınıf ortalamam 94 10 78 9 ise 64.

Anadolu lisesinde okumasına rağmen açığa geçip daha rahat eden 3 tane arkadaşım var. Ek olarak 2 tane de abim var açıkdan üni kazanan ve açığın daha rahat olduğunu ve seni yormadığını söylediler. Bizim okulun biraz "serseri" sıkıntısı olduğu için onlarda bu durumları bildikleri için açığa geçmemi yoksa bu sene birşey kazanamayacağımı 1 senemin çöpe gitmemesi için tavsiyede bulundular.

Merhaba dostum, şiddetle gitmemeni öneriyorum. Gitme çünkü Açık Lise de alacağın eğitim ile ML de kinden fazla olmaz, az olur. Sen bırak çevreyi, insanları; dersine çalış. Evine geçince sabahlara kadar ders çalış, soru çöz. Anlamadığın konulara bak. Bırakmayın, çabalayın. Savaşın, kazanın. Kendinizi geliştirin, çalışma planı yapın, disiplin olsun. Hayatınızın ipleri ellerinizde olsun.

Şimdiden başarılar dostum, eğitim hayatında. Umarım iyi yerlere gelirsin. Ama unutma, iyi yerlere gelmek için çaba sarf etmek lazım.

Ayrıca bölümün de harika, dalın da kendini geliştir ;)

Üniversiteye illa ilk senende gireceksin diye bir şey yok bu hayatta. Açık lise işini boşver derslerine ver kendini. Üniversiteye girerken alanına göre ek puan veriliyor sanırım yazılım mühendisliği içinde var mı bilmiyorum. Zaten okulun bitmesine az kalmış sen kendini derslerine ver deneme falan çöz konularını bitir çok takma bunlara zaten o serseri tayfa bir şey kazanamayacak bu hayatta.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı