12 yıllık laptop bakımı yapılırsa FPS yükselir mi?

Hocam bende de 10 yıllık macun değişmemiş PC var oyunlarda ısınma gibi bir durumu yok.

Bilgisayar aktif kullanıldığı için macun kolay kolay kurumuş olabilir demişim ve kurumadıkça sıkıntı olmaz dedim. Isınma problemi yoksa değişme ihtiyacı olacağını zannetmem ama isterse değişsin kurumamışsa çok fark edeceğini zannetmem.

Bilgisayar aktif kullanıldığı için macun kolay kolay kurumuş olabilir demişim ve kurumadıkça sıkıntı olmaz dedim. Isınma problemi yoksa değişme ihtiyacı olacağını zannetmem ama isterse değişsin kurumamışsa çok fark edeceğini zannetmem.

Hocam açtım baktım işlemci de hiç macun yok kenarlarda var onlarda çok az ve kupkuru.

12 yıllık bir laptop 4 5 sene aktif kullanıldı ama hiç termal macun değişmedi. Yenilersem FPS'te etki olur mu?

İçinden örümcek ağı çıkarsa şaşırmayınız. Arkadaşın dediği gibi koşarak bakım yaptırın ben LoL'de ısınmadan dolayı 0 FPS görüyordum 16 yıllık bilgisayarda şimdi 60-70'in altına inmiyor. HDD varsa SSD de alabilirsiniz bilgisayar çağ atlar ek olarak RAM 4 GB falansa 8 yapabilirsiniz.

Aktif kullanıldımı.

Yılda bir fan bakımı ve anakart tozu aldım (3 yıldır PC benim elimde) ama 10 yıldır aktif kullanım olduğunu biliyorum (önceki kullanıcı tanıdığımdı)

Hocam açtım baktım işlemci de hiç macun yok kenarlarda var onlarda çok az ve kupkuru.

O zaman değiş hocam.

Yılda bir fan bakımı ve anakart tozu aldım (3 yıldır PC benim elimde) ama 10 yıldır aktif kullanım olduğunu biliyorum (önceki kullanıcı tanıdığımdı)

O zaman değiş hocam.

Isınır o durumda PC kurumuş işlevi yok haldedir.

İçinden örümcek ağı çıkarsa şaşırmayınız. Arkadaşın dediği gibi koşarak bakım yaptırın ben LoL'de ısınmadan dolayı 0 FPS görüyordum 16 yıllık bilgisayarda şimdi 60-70'in altına inmiyor. HDD varsa SSD de alabilirsiniz bilgisayar çağ atlar ek olarak RAM 4 GB falansa 8 yapabilirsiniz.

Benim fanı açtığımda fan kapakçığı bildiğin süperge filtresi gibi fanın önünü kapıyordu. Yılda bir fana bakılmalı ancak macun durumunda PC ısınması çözülemezse ellenmeli bende yakın zamanda bakım yapacağım.

Hocam SSD'yi zaten almış dün yukarıda kendisi yazmıştı.

Son düzenleme:
Hocam bende de 10 yıllık macun değişmemiş PC var oyunlarda ısınma gibi bir durumu yok.

İlk defa böyle bir şeyi sizden duyuyorum en iyi sıvı metal bile 2 3 yıl gibi bir sürede etkisini kaybediyor. 10 yılı bırakın laptoplar için termal macun değişimi performans kaybı yaşanmaması ve parçaların güvenli sıcaklıkta kalması için 1 yıl olmalı. Zaten sürekli oyun oynayan biriyseniz laptopta o fanlar tozu çekecektir 2 3 ayda bir kasayı açıp tozları temizlemek zor değil zaten. Buradaki önemli nokta ısı iletimini sağlayacak olan termal macunun kalitesi ve kıvamıdır.

İlk defa böyle bir şeyi sizden duyuyorum en iyi sıvı metal bile 2 3 yıl gibi bir sürede etkisini kaybediyor. 10 yılı bırakın laptoplar için termal macun değişimi performans kaybı yaşanmaması ve parçaların güvenli sıcaklıkta kalması için 1 yıl olmalı. Zaten sürekli oyun oynayan biriyseniz laptopta o fanlar tozu çekecektir 2 3 ayda bir kasayı açıp tozları temizlemek zor değil zaten. Buradaki önemli nokta ısı iletimini sağlayacak olan termal macunun kalitesi ve kıva mıdır?

Hocam aslında bende başta sizin gibi biliyordum birkaç araştırma yaptığımda o macunun kolay kolay kuramadığını veya özelliğini kaybetmediğini öğrendim.

İlk defa böyle bir şeyi sizden duyuyorum en iyi sıvı metal bile 2 3 yıl gibi bir sürede etkisini kaybediyor. 10 yılı bırakın laptoplar için termal macun değişimi performans kaybı yaşanmaması ve parçaların güvenli sıcaklıkta kalması için 1 yıl olmalı. Zaten sürekli oyun oynayan biriyseniz laptopta o fanlar tozu çekecektir 2 3 ayda bir kasayı açıp tozları temizlemek zor değil zaten. Buradaki önemli nokta ısı iletimini sağlayacak olan termal macunun kalitesi ve kıva mıdır?

Hocam biri 6 yıllık diğeri 10 yıllık iki PC im var 6 yıllıkta macun kurudu zannetmiştim ısındı diye fanı vs temizlemiştim çünkü ancak değiştikten sonraki oyun ısısı değişmediğini fark ettim şu an ona fan alacağım. 10 yıllık olan özellik olarak bir tık daha düşük daha az ısınma gibi durumu oldu burada macun kurumadığı sürece soğutma işlevini kaybetmez ve fanınızda sağlamsa soğutmaya devam edecektir. İşlevini kaybedip kaybetmediğini de şöyle anlayabilirsiniz bilgisayarda ısınma, oyunlarda normalde olmayan droplar, bilgisayarın kendini kapaması (bunun için 100 dereceyi geçmesi lazım), ısı derecelerinin 90 dereceyi geçme durumunda macun değişme yapabilirsiniz bu durumlar varken kuru veya değil fark etmez değişmekte fayda vardır.

Ekstra bilgi: Zaten günümüzde pek çok termal macun 4-8 yıl arası garanti veriyolarlar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı