1200 euro laptop tavsiyesi

Bütçe
1200 Euro
Harici monitör kullanmayacaksan en mantıklı seçenek Legion. Zira mux swtich var ve cs:go gibi oyunlarda aşağı yukarı 50fps fark eder. 17.3 ekran olması da tercihe göre oyunlarda daha güzel. Hp omen rtx 2070 max-q yani performansi daha düşük versiyon rtx 2070'in. Ancak -dell'i bilmiyorum- attığınız diğer modellerde de ekran kartları max-q zaten. Asus Tuf işlemci yeni nesil ancak 10750h ile ayni performansta. Ayrica mux switch de yok dolayısıyla laptop harici ekrana baglamazsaniz performansta legion'un gerisinde kalacaktır. Kısacası derseniz ki yeni nesil olsun ufak performans farkları önemli değil Asus Tuf, laptop ekranında en yüksek performansı versin derseniz mux swtich varsa Omen eğer onda yoksa legion. Dell'i boşverin hocam.

Harici monitör kullanmayacaksan en mantıklı seçenek Legion. Zira MUX swtich var ve CS:GO gibi oyunlarda aşağı yukarı 50FPS fark eder. 17.3 ekran olması da tercihe göre oyunlarda daha güzel. HP Omen RTX 2070 Max-Q yani performansi daha düşük versiyon RTX 2070'in. Ancak -Dell'i bilmiyorum- attığınız diğer modellerde de ekran kartları Max-Q zaten. ASUS TUF işlemci yeni nesil ancak 10750H ile ayni performansta. Ayrica MUX Switch de yok dolayısıyla laptop harici ekrana baglamazsaniz performansta Legion'un gerisinde kalacaktır. Kısacası derseniz ki yeni nesil olsun ufak performans farkları önemli değil ASUS TUF, laptop ekranında en yüksek performansı versin derseniz MUX swtich varsa Omen eğer onda yoksa Legion. Dell'i boş verin hocam.

Harici monitör olabilir duruma göre elimde de mevcut, MUX swtich nedir bilmiyorum.
17.3 ekran 15.6 ekran olması fark etmiyor benim için günlük kullanımda dışarıda okulda vb. yerlerde 15.6 daha iyi olabilir belki de ama fark etmez.
Dell'i bu listeye almamın sebebi işlemcisinin bu listedeki en iyi işlemci olması ekran kartı konusunda 2060 ile yarışıyor ayrıca inceleme videolarina bakınca birbiriyle uyumlu calisan bir yazilimi var, işlemci veya ekran kartı hangisi yük altında kalırsa %100'ünü ona veriyor ısınmayı kısıtlamıyor performansına odaklanıyor.
Edit: Forumda MUX Switch'i araştırırken HP Omen 15 BIOS ayarlarında graphic Switch diye bir şey olduğunu gördüm muhtemelen dediğiniz olay var.

Son düzenleme:
Harici monitör olabilir duruma göre elimde de mevcut, MUX swtich nedir bilmiyorum.
17.3 ekran 15.6 ekran olması fark etmiyor benim için günlük kullanımda dışarıda okulda vb. yerlerde 15.6 daha iyi olabilir belki de ama fark etmez.
Dell'i bu listeye almamın sebebi işlemcisinin bu listedeki en iyi işlemci olması ekran kartı konusunda 2060 ile yarışıyor ayrıca inceleme videolarina bakınca birbiriyle uyumlu calisan bir yazilimi var, işlemci veya ekran kartı hangisi yük altında kalırsa %100'ünü ona veriyor ısınmayı kısıtlamıyor performansına odaklanıyor.
Edit: Forumda MUX Switch'i araştırırken HP Omen 15 BIOS ayarlarında graphic Switch diye bir şey olduğunu gördüm muhtemelen dediğiniz olay var.
Evet hocam mux switch o oluyor. Dahili grafik kartını devre dışı bırakıp sadece harici kartla çalışıyor ki bu da performansı etkiliyor. 5600m low ayarlarda yarışıyor ama ultra ayarlara gelince rtx 2060'tan geride kalıyor. Ayrıca rtx kartlarda dlss teknolojisi destekleyen oyunlarda ciddi fps arttırıyor. Bu sebeple dell'i geçin hocam. Aynı özelliklerde msi alpha sinerji'de 11.000 tl idi geçen hafta, kısacası fiyat olarak da avantajlı değil performans olarak da. Ayrica işlemci için de benchmark testleri her şey değil hocam, 10750H oyun için cok güzel bir islemcidir kuskunuz olmasın.

En uygun bunu bulabildim alternatif olarak. Kullandığınız programlar işlemciye öncelik veriyorsa bunu, ekran kartına öncelik veriyorsa sizin attığınız Legion 5'i öneririm.
ASUS TUF Dash F15'i önermem, işlemcisi 4 çekirdek. Ekran kartı yanlış hatırlamıyorsam 90W idi. MUX bulunmuyor ayrıca.
Omen 15'de mantıklı bir seçim değil. 15" DH kasalar ısınıyor.
Dell G515'i de önermem. Isınma sorunlu bir cihaz. Ayrıca AMD ekran kartları sorun çıkartabiliyor.

En uygun bunu bulabildim alternatif olarak. Kullandığınız programlar işlemciye öncelik veriyorsa bunu, ekran kartına öncelik veriyorsa sizin attığınız Legion 5'i öneririm.
ASUS TUF dash F15'i önermem, işlemcisi 4 çekirdek. Ekran kartı yanlış hatırlamıyorsam 90W idi. MUX bulunmuyor ayrıca.
Omen 15'de mantıklı bir seçim değil. 15" dh kasalar ısınıyor.
Dell G515'i de önermem. Isınma sorunlu bir cihaz. Ayrıca AMD ekran kartları sorun çıkartabiliyor.

Kullandığım programlar AutoCAD, Revit, Photoshop. Bu attığınız laptopu görmüştüm ama GTX 1660 Ti'a içim ısınmadı nedeni bilinmez 😄
ASUS TUF dash ekran kartıyla, 16 GB RAM'yle cezbediyor ama işlemcisine bakınca endişelendiriyor, sanki bir forumda ASUS TUF serisinde MUX oluyor diye okumuştum ama eminde değilim.
Açıkçası içime en çok sinen HP Omen 15 alüminyum kasada geliyor incelemelerine baktım ısınma sorununa değinen olmamıştı.
Dell tamamen alternatif olarak duruyor fiyatı diğerlerine göre biraz daha düşük.
Evet hocam MUX Switch o oluyor. Dahili grafik kartını devre dışı bırakıp sadece harici kartla çalışıyor ki bu da performansı etkiliyor. 5600M Low ayarlarda yarışıyor ama Ultra ayarlara gelince RTX 2060'tan geride kalıyor. Ayrıca RTX kartlarda DLSS teknolojisi destekleyen oyunlarda ciddi FPS arttırıyor. Bu sebeple Dell'i geçin hocam. Aynı özelliklerde MSI Alpha Sinerji'de 11.000 TL idi geçen hafta, kısacası fiyat olarak da avantajlı değil performans olarak da. Ayrica işlemci için de benchmark testleri her şey değil hocam, 10750H oyun için cok güzel bir islemcidir kuskunuz olmasın.

Evet haklısınız Low ve medium ayarlarda önüne geçiyor Ultra ve High ayarlarda 2060 daha iyi performans veriyor. Benchmark testlerinden ziyade R7 4800H çekirdek ve threads olarak daha iyi olduğu için tercih etmiştim ama i7 10750H de kuşkum yok ikisi de iyi işlemciler.

Son düzenleme:
Asus tuf 16 gb tek ram mi yoksa 8+8 mi? Eğer tek 16 gb ise o zaman mutlaka rami 16+16 yapmalisiniz yada içindeki rami çıkarıp 8+8 yapmalısınız. Zira çift kanal ram ciddi performans farkı yapıyor.

ASUS TUF 16 GB tek RAM mi yoksa 8+8 mi? Eğer tek 16 GB ise o zaman mutlaka RAM'i 16+16 yapmalisiniz ya da içindeki RAM'i çıkarıp 8+8 yapmalısınız. Zira çift kanal RAM ciddi performans farkı yapıyor.

16 GB tek RAM diyor, açıkçası TUF'u alırsam 16+16 yapmaya çalışmam veya 8+8, zamanı gelince güçlendiririm 😄

MSI GF65 Thin 10ue bu laptop nasıldır? Özelliklerinde 3060 Max-Q ve i7 10750H yazıyor, sitesinde MSI resizable bar Technology diye bir şey var MUX ile aynı olay mıdır?​

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı