1200 TL monitör önerisi

Tamamdır bir kaç saat bekleyeceğim @SkyRose
Bu bütçede muhteşem 75Hz monitörler var ama biraz daha ekleyerek yine gayet iyi 144Hz'ler alabileceğinizi de unutmayın.

Benim önereceğim 75Hz budur;

Neden bunu öneriyorum, çünkü muazzam renk gamutlarına sahip.

Renk gamutları: sRGB %129, NTSC %108.

Nedir bu saçma sapan rakamlar derseniz, renk gamutlarının kapsama alanlarıdır.

Mesela NTSC diye bir renk uzayı var. Şu şekil;
images (59).jpeg

Resimde NTSC, sRGB gibi renk uzayları var. Attığım monitörde NTSC %108 yazıyor. Yani

NTSC renk uzayındaki renklerin tamamından daha fazlasını gösterebiliyor.

Bu size harika renkler sağlayacaktır.

Bu oran bu bütçedeki monitörlerin çoğunda %72'dir.

Bu monitörün rakiplerinin önüne çıkmasını sağlayan özellik. Bunu dışında şık tasarım ve renk/görüş açısı olarak en iyi panel türü olan IPS panel var.

Kısacası "Renk şöleni" :D

Eksilerinden bahsetmem gerekirse berbat bir hareket kabiliyeti var. Ne yükseklik ayarı, ne sağ-sol...
Hiçbir şey yok.

Kısaca ben size bunu öneririm, üzmeyecektir.

Alternatif;

Bunda da gerçek 8 bit renk derinliği var.

Renk gamutları kısıtlı (NTSC %72) ama gerçek 8 bit renk derinliğine sahip olduğundan attığıma göre daha yumuşak renk geçişleri sunacaktır. Attığımın renk derinliği 6 bit+FRC. Yani sahte 8 bit.

6 bit bir panelde "FRC" teknolojisi ile 8 bit'deki renk sayısını göstermeye çalışıyor ama gerçek 8 bit kadar başarılı olamıyor tabii.

Bu da alınabilir. Hangisi ağır basarsa.

Attığınız Viewsonic'e baktım. Hareket kabiliyeti muhteşem olsa da diget özellikleri standart. Onu önermem. Tabii gözümden kaçan muhteşem bir özelliği var ise bilemeyeceğim.

Son düzenleme:
Çok da avantaj sayılmaz 1ms. Bu monitör 1ms (VRB) bir model.

Yani 1ms almak için VRB modunu açiyoruz. Nedir VRB? Virtual Response Boost.

Yani monitör bu hıza boost ile çıkıyor ve bir şeylerden de feragat ediyor.

Bu (En hızlı modda bazı şeylerden feragat edilmesi) hemen hemen tüm monitörlerde var ama VRB'nin yan etkileri çok daha fazla. Yani açılacak bir mod değil pek.
O modu açarsanız;

-FreeSync kapanır.
-Parlaklık düşer.
-Renkler yamulur.
-Ekranda titeme meydana gelebilir, hatta geliyor.
-Fazladan ghosting olabilir.

Bu yüzden Acer'ın 1ms "VRB" monitörlerinde 1ms'i artı saymak çok mantıklı olmayabilir.

Bu mesajı konu sahibi bilgilensin diye yazıyorum bu arada. Zaten "sayılabilir" demişsiniz.

Bu bütçede muhteşem 75Hz monitörler var ama biraz daha ekleyerek yine gayet iyi 144Hz'ler alabileceğinizi de unutmayın.

Benim önereceğim 75Hz budur;

Neden bunu öneriyorum, çünkü muazzam renk gamutlarına sahip.

Renk gamutları: Srgb %129, ntsc %108.

Nedir bu saçma sapan rakamlar derseniz, renk gamutlarının kapsama alanlarıdır.

Mesela ntsc diye bir renk uzayı var. Şu şekil;
Eki Görüntüle 727955

Resimde ntsc, srgb gibi renk uzayları var. Attığım monitörde ntsc %108 yazıyor. Yani.

Ntsc renk uzayındaki renklerin tamamından daha fazlasını gösterebiliyor.

Bu size harika renkler sağlayacaktır.

Bu oran bu bütçedeki monitörlerin çoğunda %72'dir.

Bu monitörün rakiplerinin önüne çıkmasını sağlayan özellik. Bunu dışında şık tasarım ve renk/görüş açısı olarak en iyi panel türü olan IPS panel var.

Kısacası "renk şöleni" :D.

Eksilerinden bahsetmem gerekirse berbat bir hareket kabiliyeti var. Ne yükseklik ayarı, ne sağ-sol...
Hiçbir şey yok.

Kısaca ben size bunu öneririm, üzmeyecektir.

Alternatif;

Bunda da gerçek 8 Bit renk derinliği var.

Renk gamutları kısıtlı (ntsc %72) ama gerçek 8 Bit renk derinliğine sahip olduğundan attığıma göre daha yumuşak renk geçişleri sunacaktır. Attığımın renk derinliği 6 Bit+frc. Yani sahte 8 Bit.

6 Bit bir panelde "frc" teknolojisi ile 8 Bit'deki renk sayısını göstermeye çalışıyor ama gerçek 8 Bit kadar başarılı olamıyor tabii.

Bu da alınabilir. Hangisi ağır basarsa.

Attığınız ViewSonic'e baktım. Hareket kabiliyeti muhteşem olsa da diget özellikleri standart. Onu önermem. Tabii gözümden kaçan muhteşem bir özelliği var ise bilemeyeceğim.

ViewSonic'e karar vermştim ama düşününce hem 60Hz hem 5 ms bir de 1300 TL bu monitör ise şu an 1000 TL görünümü de çok hoşuma gitti. Teşekkür ederim muhtemelen bunu alacağım :)

@Furkan Çöpoğlu ViewSonic'de 75Hz.

Ama renk olarak attıklarımın 2'sinden de geride, ayrıca oldukça da pahalı. Bu yüzden onu önermedim.
Ergonomisi ile öne çıkıyor. Ofis için daha uygun gibi.

Hangisini alırsanız alın, bana geri dönüş yaparsanız sevinirim. Monitörü beğendiniz mi vs.

Tamamdır aldıktan sonra geri dönüş yapacağım.

Hocam arkadaş profesyonel değilse 1 ms ile 5 ms arasındaki farkı anlamaz.

Bu monitörü veya ilk attığınız Philips monitörü öneririm.

Benim attığım Acer'ın DP girişli olanını kullanıyorum. Bence çok şık duruyor.

O Philips'in de iyi olduğunu @SkyRose söylemişti.

(Hocam bir de çok etiketlememden rahatsız oluyorsanız lütfen yazın)
Hocam uzun ömürlülük için 1ms yi tercih etmiştim.

Geri
Yukarı