1200TL monitör önerisi

Kesinlikle aynı olmaz. Sadece ms ve Hz'e bakarak yorum yapmak o kadar yanlış ki. Bunun kontrast'I var, renk derinliği var, renk gamutu var, paneli var, parlaklığı var, FreeSync'i var vs. o kadar çok etken var ki.

Monitörünüz renk olarak en kötü panel olan TN'e sahip, kontrast'ı çok az, çözünürlüğü düşük ve boyutu da küçük.

Bütçenizde şu an kullandığınız monitörlerden çok daha iyi monitörler var. Hatta ikisini yan yana koyarsanız şu an kullandığınız monitörü camdan bile fırlattırabilecek modeller var görüntü olarak.
Ben de öyle düşünmüştüm. Var mıdır 1000 lira bandında, çok çok değecekse 1200 TL'lik bir monitör öneriniz?

kesinlikle aynı olmaz. Sadece MS ve Hz'e bakarak yorum yapmak o kadar yanlış ki.

Bunun Kontrast'ı var, renk derinliği var, renk gamutu var, paneli var, parlaklığı var, FreeSync'i var vs. o kadar çok etken var ki.

Monitörünüz renk olarak en kötü panel olan TN'e sahip, Kontrast'ı çok az, çözünürlüğü düşük ve boyutu da küçük.

Bütçenizde şu an kullandığınız monitörlerden çok daha iyi monitörler var. Hatta ikisini yan yana koyarsanız şu an kullandığınız monitörü camdan bile fırlattırabilecek modeller var görüntü olarak.

İsim etiketinin başında VA takısı var hocam.

İsim etiketinin başında VA takısı var hocam.
VA panel değil, monitörün serisi. VP, VG gibi.

İnternet sitesine girerseniz TN olduğunu görebilirsiniz.

Ben de öyle düşünmüştüm. Var mıdır 1000 lira bandında, çok çok değecekse 1200 TL'lik bir monitör öneriniz?

Bunu öneririm. IPS panel ve muazzam renk gamutlarına sahip.
(NTSC %108, sRGB %129) kapsıyor. Muazzam değerler.

İkisini yan yana koyarsanız renk olarak devasa bir fark olacak zaten.

VA panel değil, monitörün serisi. VP, VG gibi.

İnternet sitesine girerseniz TN olduğunu görebilirsiniz.

Bunu öneririm. IPS panel ve muazzam renk gamutlarına sahip.
(NTSC %108, sRGB %129) kapsıyor. Muazzam değerler.

İkisini yan yana koyarsanız renk olarak devasa bir fark olacak zaten.
Hocam ağırlıklı olarak rekabetçi oyunlar oynuyorum ben. Bu bahsettiğiniz şeyler elbette görüntü kalitesi olarak fark yaratacaktır ancak rekabetçi oyunlardaki performansa bir etkisi olur mu ki? Asıl önceliğim o oyunlardaki performansı arttıracak bir monitöre yönelmek.

@EfaFTW oyun performansının artması için tepkime, gecikme ve tazeleme hızı fazla olmalı.

Tepkime-gecikme hızı hakkında sağlıklı yorum yapılamıyor bu bütçede, çünkü çoğunun gecikmesi belli değil ve tepkimesi de sadece en hızlı moddaki veriliyor.

Diğer modlar ve modlar kapalı ikenki değerler daha önemli çünkü en hızlı mod genellikle ghostingi arttırır. Üstelik sizin kullandığınız monitörün tepkime hızı çok eskide kaldı, günümüz monitörleri tepkimeyi başka birimler ile ölçüyor.

İş daha da bulanıyor böylece.

Tazeleme hızı olarak ise 75'in üstü 144, onun için de bu bütçe yetersiz. En ucuz 144Hz 1350TL.

Ayrıca farkını görebilmek için de en az 100FPS almalısınız.

Yani performans isi karışık biraz. Keyfinizi arttıracağı kesin ama perofrmansı bilemeyeceğim.

Daha bütük boyutlar veya ince kenarlar, veyahut monitörün hareket kabiliyetinin (mesela yükseklik ayarı) daha iyi olması performansınızı arttırır mı?

@EfaFTW oyun performansının artması için tepkime, gecikme ve tazeleme hızı fazla olmalı.

Tepkime-gecikme hızı hakkında sağlıklı yorum yapılamıyor bu bütçede, çünkü çoğunun gecikmesi belli değil ve tepkimesi de sadece en hızlı moddaki veriliyor.

Diğer modlar ve modlar kapalı ikenki değerler daha önemli çünkü en hızlı mod genellikle ghostingi arttırır. Üstelik sizin kullandığınız monitörün tepkime hızı çok eskide kaldı, günümüz monitörleri tepkimeyi başka birimler ile ölçüyor.

İş daha da bulanıyor böylece.

Tazeleme hızı olarak ise 75'in üstü 144, onun için de bu bütçe yetersiz. En ucuz 144Hz 1350TL.

Ayrıca farkını görebilmek için de en az 100FPS almalısınız.

Yani performans isi karışık biraz. Keyfinizi arttıracağı kesin ama perofrmansı bilemeyeceğim.

Daha bütük boyutlar veya ince kenarlar, veyahut monitörün hareket kabiliyetinin (mesela yükseklik ayarı) daha iyi olması performansınızı arttırır mı?
Hocam ben aklımdaki monitörü izah edeyim, siz de buna uygun bir tavsiyeniz varsa paylaşın isterseniz. Duruma göre, alacağımı tarihi öteleyerek bütçemi 1600 TL bandına çekebilirim.

-23inç ve üzeri
-144hz
-1ms
-Olabildiğince ince çerçeveli
-Olmazsa olmaz değil ama mümkünse curved

Bu tip bir monitör olursa sanırım tatmin olacağım. 1600 TL için çok şey istiyor olabilirim, mazur görün. Çok hakim olduğum bir piyasa değil.

@EfaFTW Normalde TN önermem, çok kötü görüntü kalitesinden dolayı, ama siz oyun performansını çok önde tuttuğunuzdan önereceğim.

Tepkime olayını anlatmıştım neden kesin konuşamadığımı, ama düşük olacaktır genel olarak.

Ama 144Hz olduğundan 100FPS gibi yüksek değerler aldığınız takdirde çok daha iyi performans alacaksınız.

İyi parlaklık, yükseklik ayarı gibi artıları da var.

Renk kalitesi bekliyorsanız çok kötü bir tercih ama rekabetçi oyunlar daha akıcı olsun vs. diyor iseniz alınabilir.

Hocam ben aklımdaki monitörü izah edeyim, siz de buna uygun bir tavsiyeniz varsa paylaşın isterseniz. Duruma göre, alacağımı tarihi öteleyerek bütçemi 1600 TL bandına çekebilirim.

-23inç ve üzeri.
-144Hz.
-1ms.
-Olabildiğince ince çerçeveli.
-Olmazsa olmaz değil ama mümkünse Curved.

Bu tip bir monitör olursa sanırım tatmin olacağım. 1600 TL için çok şey istiyor olabilirim, mazur görün. Çok hakim olduğum bir piyasa değil.

HP X24c 23.6" 144Hz 4ms (HDMI+DP) Full HD Curved FreeSYNC Oyuncu Monitör (9FM22AA) - Gaming.Gen.TR hocam düz panalini atmış Curved istiyorsan buna bakabilirsin.

@EfaFTW Normalde TN önermem, çok kötü görüntü kalitesinden dolayı, ama siz oyun performansını çok önde tuttuğunuzdan önereceğim.

Tepkime olayını anlatmıştım neden kesin konuşamadığımı, ama düşük olacaktır genel olarak.

Ama 144Hz olduğundan 100FPS gibi yüksek değerler aldığınız takdirde çok daha iyi performans alacaksınız.

İyi parlaklık, yükseklik ayarı gibi artıları da var.

Renk kalitesi bekliyorsanız çok kötü bir tercih ama rekabetçi oyunlar daha akıcı olsun vs. diyor iseniz alınabilir.
Çok teşekkür ediyorum tavsiyeleriniz için.

Yeni konular

Geri
Yukarı