13 yaşında pilav satabilir miyim?

İstediğin şeyle uğraş, bu yaşta neye ilgi duyarsan duy bir işine yarar kendine bir şey katarsın. Canın film mi izlemek istiyor, film izle, kitap mı okumak istiyorsun kitap oku, hikaye mi yazmak istiyorsun hikaye yaz, resim çiz, şarkı söyle, enstrüman öğren, bilgisayarla uğraş, internette gezin, oyun oyna hepsi faydalı olur sana. Pilav yapıp satmanın da faydası olur tabii ki, ama şahsen gidip bi şeyler okumanı, öğrenmeye çalışmanı, sevdiğin şeyle uğraşmanı tavsiye ederim.

Ben bilgisayar parçaları konusunda kendimi geliştirdim parça alıp sattım. Ailem okumuş ve maddi durumu çok iyi olduğu halde. Çok iyi para kazandım. Ama her iş iyi olacak değil. Şansını dene en iyi seçekten başla. Eğer işe girişeceksen Allah yolunu açık etsin.
Eyvallah teşekkürler.
İstediğin şeyle uğraş, bu yaşta neye ilgi duyarsan duy bir işine yarar kendine bir şey katarsın. Canın film mi izlemek istiyor, film izle, kitap mı okumak istiyorsun kitap oku, hikaye mi yazmak istiyorsun hikaye yaz, resim çiz, şarkı söyle, enstrüman öğren, bilgisayarla uğraş, internette gezin, oyun oyna hepsi faydalı olur sana. Pilav yapıp satmanın da faydası olur tabii ki, ama şahsen gidip bir şeyler okumanı, öğrenmeye çalışmanı, sevdiğin şeyle uğraşmanı tavsiye ederim.

İşte bunların bana kattığı ve katacağı çok şey olmadığı için ticaretle uğraşmak istiyorum. (bilgisayarla uğraşmak ve hikaye yazmak dışında)

Eyvallah teşekkürler.

İşte bunların bana kattığı ve katacağı çok şey olmadığı için ticaretle uğraşmak istiyorum. (bilgisayarla uğraşmak ve hikaye yazmak dışında)

Çok yanlış aceleci düşünüyorsun arkadaşım yaşın küçük daha kendini geliştirmeye çok vaktin olacaktır arkadaşın dediği gibi kitap okumak gezmek spor yapmak bir müzik aleti ile ilgilenmek insanlarla vakit geçirmek dediğinin aksine çok şey katacaktır ekonomik özgürlük çok güzel evet ama daha parayı yönetebilecek yaşta elde edebilecek bilgi birikime sahip değilsin pilav satmakla pek olacak işler değil maalesef sana tavsiyem bol araştırma yapman kitap okuman derslerine önem vermen ve en önemlisi acele etmemen her şeyin bir zamanı var sen yeter ki o an geldiğinde hazır ol.

Uzun uzun yazmak istemedim ancak şunu söyleyeyim, iş hayatına erken atılmak çok önemli artık evet, ancak bu 13 yaş değil. İnsanların üniversitede bu iş ortamlarıyla tanışmalarını daha uygun buluyorum ben. Daha önceden de sevdiğin şeye bağlı küçük şeyler yapmak güzel olabilir ancak hayatında kendini geliştirmeye yönelik ne yapsan daha faydalı olur senin için. Ekonomik özgürlük kazanmak istemek güzel bir şey ancak çok erken yaşta daha önemli meseleler var ilgilenmen gereken. Bilgi birikimini, kültürünü, insanlarla iletişimini, hayat tarzını, fiziksel durumunu vs geliştirirsin. Bir sürü şey yaparsın o yaşta. Hepsi de sana faydalı olur.

Geri
Yukarı